20 ila 60 yaş arası sağlıklı yetişkinler için kardiyopulmoner test referans değerlerinin belirlenmesi yaşa bağlı kardiyovasküler risk faktörlerinin incelenmesi
Determination of cardiopulmonary exercise test reference values and investigation of age-related cardiovascular risk factors in healthy adults aged 20 to 60 years
  1. Tez No: 1010547
  2. Yazar: MOHAMMED AMER RADHI ALHASMUTI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED HOUTAN SHAHİDİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ÇATAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 20-60 yaş aralığındaki yetişkin bireylerde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik değişimleri incelemek ve bu değişimlerin kardiyorespiratuvar sistem üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışma kapsamında, katılımcılar 20-29, 30-39, 40-49 ve 50-60 yaş olmak üzere dört farklı yaş grubuna ayrılmış ve toplam 60 sağlıklı birey değerlendirilmiştir. Araştırmada göreceli ve mutlak VO2max, aerobik ve anaerobik eşikler, ventilasyon dinamikleri, kalp atım hızı, solunum hızı ve karbondioksit üretimi gibi temel fizyolojik parametreler analiz edilmiştir. Elde edilen veriler parametrik istatistiksel yöntemler (ANOVA ve Tukey HSD) kullanılarak değerlendirilmiş, ayrıca etki büyüklükleri (η²), aşamalı karşılaştırmalar, çift üstel modelleme ve %95 güven aralıkları ile desteklenmiştir. Bulgular, yaşın artmasıyla birlikte özellikle göreceli VO2max değerlerinde anlamlı bir azalma olduğunu göstermiştir (p < 0,001; η² = 0,213). Genç ve ileri yaş grupları arasında yaklaşık %35'lik bir düşüş tespit edilmiştir. Ayrıca, ileri yaş gruplarında ventilatuvar eşiklere daha düşük oksijen tüketim düzeylerinde ulaşıldığı belirlenmiş olup bu durum aerobik kapasitede belirgin bir azalmaya işaret etmektedir. Mutlak VO2 değerlerinde de azalma gözlenmekle birlikte, istatistiksel olarak en belirgin değişimin göreceli VO2 değerlerinde ve vücut ağırlığı ile ilişkili parametrelerde olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, maksimum ventilasyon ve solunum yanıtlarında yaşa bağlı gerileme, kardiyovasküler ve solunum sistemlerinin verimliliğinde düşüş ile ilişkilendirilmiştir. Bu fizyolojik değişimler, egzersiz sırasında yorgunluğun daha erken ortaya çıkmasına ve genel performans kapasitesinin azalmasına neden olmaktadır. Sonuç olarak, yaşlanma sürecinde kardiyorespiratuvar kapasitedeki düşüşü azaltmak ve metabolik hastalık riskini önlemek amacıyla bireye özgü planlanan düzenli aerobik egzersiz programlarının erken dönemde uygulanması büyük önem taşımaktadır. Özellikle yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi aktiviteler, kardiyovasküler sağlığın korunmasında ve yaşam kalitesinin artırılmasında etkili stratejiler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate age-related physiological changes in adults aged 20-60 years and to evaluate their effects on the cardiorespiratory system. A total of 60 healthy participants were divided into four age groups: 20-29, 30-39, 40-49, and 50-60 years. Key physiological parameters, including relative and absolute VO2max, aerobic and anaerobic thresholds, ventilatory dynamics, heart rate, respiratory rate, and carbon dioxide production, were analyzed. The data were evaluated using parametric statistical methods (ANOVA and Tukey HSD), supported by effect size analysis (η²), stepwise comparisons, double exponential modeling, and 95% confidence intervals. The findings demonstrated a significant decline in relative VO₂max with increasing age (p < 0.001; η² = 0.213), with an approximate 35% reduction observed between the youngest and oldest groups. Additionally, older participants reached ventilatory thresholds at lower levels of oxygen consumption, indicating a reduction in aerobic capacity. Although absolute VO2 values also declined, statistically significant differences were primarily observed in relative VO2 and body weight-related parameters. Furthermore, age-related reductions in maximal ventilation and respiratory responses were associated with decreased efficiency of the cardiovascular and respiratory systems. These physiological alterations contribute to earlier onset of fatigue during exercise and a decline in overall performance capacity. In conclusion, early implementation of individualized aerobic exercise programs is essential to mitigate age-related declines in cardiorespiratory capacity and to reduce the risk of metabolic and cardiovascular diseases. Regular participation in aerobic activities such as walking, swimming, and cycling appears to be an effective strategy for maintaining cardiovascular health and improving quality of life during the aging process.