Kadınların serviks kanserinin erken tanısına yönelik tutumları ve ilişkili faktörler
Women's attitudes towards early diagnosis of cervical cancer and related facors
- Tez No: 1010583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, 30-65 yaşları arasındaki kadınların serviks kanserinin erken tanısına yönelik tutumları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacı ile yapılmış kesitsel bir çalışmadır. Araştırmada kadınların serviks kanserinin erken tanısına yönelik tutumlarını belirlemek için %95 güven, %5 hata payı ile örneklem büyüklüğü 346 kadın olarak hesaplandı. Araştırma verileri 03 Mart 2025- 31 Temmuz 2025 tarihleri arasında Kadınların Tanımlayıcı Özelliklerine Yönelik Veri Toplama Formu ve Servikal Kanserin Erken Tanısına İlişkin Tutum Ölçeği (SKETTÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sürekli değişkenler tanımlayıcı istatistik metotlarından ortalama, minimum, maksimum ve standart sapma değerleri; kategorik değişkenler sayı ve yüzde dağılımları şeklinde gösterildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu sürekli değişkenlerde normallik analizleri basıklık-çarpıklık değerleri, Kolmogorov- Smirnov ile değerlendirildi. Normal dağılım göstermeyen veriler için karşılaştırma testlerinin non parametrik karşılığı testler ile değerlendirme yapıldı. Normal dağılıma sahip verilerin istatistik analizinde t testi, kategorik verilerin gruplar arası karşılaştırılmasın da ki-kare testi yapıldı. İstatistik anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edildi. Araştırmaya katılan katılımcıların, SKETTÖ toplam puan ortalaması 100.03±9.78 (min:68, max:130)'dur. Araştırmada, SKETTÖ toplam puanı ile ''Algılanan Duyarlılık'', ''Algılanan Engel'' ve ''Algılanan Ciddiyet'' alt boyutlar arasında anlamlı ilişki bulundu. Araştırmaya katılan katılımcıların yaşları ilerledikçe, SKETTÖ toplam puanlarının istatiksel olarak düşük düzeyde ve negatif yönde anlamlı ilişki tespit edildi. Eğitim seviyesi yüksek ve çalışan kadınların SKETTÖ toplam puanları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulundu. Düşük gelir düzeyine sahip katılımcıların SKETTÖ toplam puanı etkilediği tespit edildi. Sağlık güvencesi olmayan katılımcıların SKETTÖ ''Algılanan Yarar ''alt boyut puanlarının istatistiksel olarak düşük düzeyde anlamlı olduğu bulundu. Katılımcıların, toplam gebelik ve yaşayan çocuk sayısı arttıkça SKETTÖ ile alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edildi. HPV DNA testi yaptırmama nedenlerinden ''kanser taramaları hakkında bilgi eksikliği'' ve ''nereye başvuru yapacağı hakkında bilgi eksikliği'' ile SKETTÖ toplam puanı arasında anlamlı ilişki olduğu saptandı. Özellikle ''Algılanan Duyarlılık'' ve ''Algılanan Ciddiyet'' alt boyut puanlarını etkilediği tespit edildi. Araştırmaya katılan katılımcıların, serviks kanserinin erken tanısına yönelik tutumlarını sosyodemografik ile obstetrik özeliklerinden bazılarının etkilediği, SKETTÖ puanının yüksek çıkmasına rağmen HPV DNA testi yaptırma oranlarının yeterli olmadığı görülmektedir. Serviks kanseri erken tanı kapsamında katılımcılara yönelik; bilgi düzeylerinin arttırılması, olumlu tutum ve sağlık davranışının kazandırılması, sürdürülmesi ve geliştirilmesi noktasında başta eğitim olmak üzere geniş kapsamlı programlar düzenlenmelidir
Özet (Çeviri)
The study is a cross-sectional investigation aimed at determining the attitudes of women aged 30-65 towards the early diagnosis of cervical cancer and identifying related factors. To determine women's attitudes towards the early diagnosis of cervical cancer, the sample size was calculated as 346 women with a 95% confidence level and a 5% margin of error. Research data were collected between 3 March 2025 and 31 July 2025 using the Data Collection Form on Descriptive Characteristics of Women and The Attitude Scale Early Detection of Cervical Cancer (ASEDCC). In the analysis of the data, continuous variables were presented using descriptive statistical methods such as mean, standard deviation, minimum and maximum values; categorical variables were presented as number and percentage distributions. The normality of the data distribution was assessed for continuous variables using normality analyses kurtosis-skewness values, Kolmogorov-Smirnov . For data that did not show a normal distribution, comparisons were made using non-parametric tests. For data with a normal distribution, t-tests were used for statistical analysis, and chi-square tests were used for comparisons between groups of categorical data. The statistical significance level was set at p<0.05. The mean total ASEDCC score of the participants in the study was 100.03±9.78 (min:68, max:130). The study found a significant relationship between the ASEDCC total score and the sub-dimensions of 'Perceived Sensitivity', 'Perceived Barriers' and 'Perceived Severity'. A statistically significant negative relationship was found between the ASEDCC total scores and the age of the participants, with higher age associated with lower scores. A positive and significant relationship was found between the ASEDCC total scores of women with a high level of education and those who were employed. It was found that the ASEDCC total score was affected by participants with a low income level. It was found that the ASEDCC 'Perceived Benefit' sub-dimension scores of participants without health insurance were statistically significantly low. A negative and statistically significant relationship was found between ASEDCC and its subdimensions as participants' total number of pregnancies and living children increased. A significant relationship was found between the ASEDCC total score and the reasons for not undergoing HPV DNA testing, namely 'lack of information about cancer screening' and 'lack of information about where to apply'. It was found to particularly affect the 'Perceived Sensitivity' and 'Perceived Severity' subscale scores. It was observed that the attitudes of the participants towards the early diagnosis of cervical cancer were influenced by some of their sociodemographic and obstetric characteristics, and that despite high ASEDCC scores, the rates of HPV DNA testing were insufficient. Within the scope of early diagnosis of cervical cancer, comprehensive programmes, primarily education, should be organised for participants to increase their knowledge levels and to instil, maintain and develop positive attitudes and health behaviours.