Kültürel miras özgünlüğünün korunmasında çağdaş dijital teknolojiler: Osman ağa konağı başodası örneği
Contemporary digital technologies in conservation of the authenticity of cultural heritage: The case of the Osman ağa mansion main room
  1. Tez No: 1010597
  2. Yazar: ZEYNEP KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras, üretildiği dönemin sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerini yansıtan en somut göstergelerden biridir. Toplumların geçmişe dair değerlendirmeleri ve analizleri, büyük ölçüde bu mirasın taşıdığı döneme özgü bilgilere dayanmaktadır. Bu nedenle miras bilgisinin özgünlük değerinin korunması ve geleceğe aktarılması geçmişten günümüze kadar devam eden bir sorumluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne var ki koruma süreçlerinin uzun zamanlara yayılması, birtakım teknik aksaklıklar ve miras alanına erişim noktasında getirilen kısıtlılıklar nedeniyle kültürel mirasa ait özgün bilgilerin kaybolduğu veya erişime açık olmadığı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu durum kültürel mirasın özgünlüğünün uzmanlar tarafından çalışılabilmesini engellediği gibi ziyaretçilerin belleğindeki miras algısını da zayıflatmaktadır. Bu noktada günümüzde hızla gelişmekte olan çağdaş dijital koruma yöntemlerinden faydalanılarak efektif koruma süreçleri kurgulanabildiği görülmektedir. Çalışma kapsamında çeşitli kullanıcı kitlelerine göre özelleştirilebilen ve miras özgün bilgisinin dijital ortamda kontrollü bir biçimde aktarımını, paylaşımını ve artırımı sağlayan yöntemler araştırılmıştır. Dijital tarama, HBIM ve sanal gerçeklik teknolojileri kullanılarak kurgulanan örnek proje süreçleri incelenerek bir iş akışı hazırlanmıştır. Teorik olarak hazırlanan iş akışı İzmir'de bulunan Osman Ağa Konağı başodasına ait mimari elemanlar üzerinde değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma ile çağdaş dijital teknolojilerin uygulanabilirliğinin araştırılması, süreç deneyiminin aktarılması ve alanında örnek teşkil eden bir proje hazırlanması hedeflenmiştir. Alan çalışma kapsamında çağdaş dijital teknolojiler kullanılarak hazırlanan 3D model ve bu modelden üretilen artırılmış gerçeklik ürününün süreç içerisindeki kullanımı ve özgünlüğün korunmasına olan katkıları üzerine değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is one of the most tangible indicators reflecting the social, economic and cultural characteristics of the period in which it was produced. Societies' assessments and analyses of the past are largely based on the period-specific information contained in this heritage. Therefore, preserving the authenticity value of heritage information and passing it on to future generations is an ongoing responsibility from the past to the present. However, due to the lengthy nature of the preservation processes, certain technical difficulties, and restrictions imposed on access to heritage sites, situations may arise where the original information pertaining to cultural heritage is lost or becomes inaccessible. This situation not only prevents experts from studying the authenticity of cultural heritage but also weakens visitors' perception of heritage in their memory. At this point, it is evident that effective conservation processes can be designed by utilising contemporary digital conservation methods, which are rapidly developing today. Within the scope of this study, methods that can be customised for various user groups and that enable the controlled transfer, sharing, and enhancement of original heritage information in a digital environment were investigated. A workflow has been prepared by examining sample project processes designed using digital scanning, HBIM and virtual reality technologies. The theoretically prepared workflow has been evaluated on the architectural elements of the main room of Osman Ağa Mansion in Izmir. The study aimed to investigate the applicability of contemporary digital technologies, transfer process experience and prepare an exemplary project in the field. Within the scope of the fieldwork, an evaluation was conducted on the use of the 3D model prepared using contemporary digital technologies and the augmented reality product generated from this model within the process, as well as their contribution to preserving originality.