Yapısal olmayan elemanların depremdeki davranışları ve alınacak önlemler
Architectural details damaged by earthquake and precautions to be taken
  1. Tez No: 101064
  2. Yazar: SEDA ATU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
YAPISAL OLMAYAN ELEMANLARIN DEPREMDEKİ DAVRANIŞI VE ALINACAK ÖNLEMLER ÖZET Deprem afeti, ülkemiz mühendisliği yönünden sürekli dikkati çeken teknik bir konudur. Sosyal ekonomik boyutu da olmasına rağmen, olaym çözümü için salt mühendislik bakış açısı gerektiği ortadadır. Deprem sırasında ve sonrasında yaşanan can ve mal kayıpları, mühendislikle doğrudan ilişkilidir. Bunun yanında hızla ilerlemekte olan günümüz teknolojisinde depremin eskisinden daha çok kayıplara yol açması da, bizlerin bu felakete önem vermesindeki bir başka etkendir. Deprem sırasında meydana gelen hasarların boyutları, depremlerin şiddetlerine göre farklılık göstermektedir. Toplumumuz tarafından deprem sonrasında daha çok yapısal olan kısımlardaki hasarlara dikkat çekilirken, yapısal olmayan elemanlardaki hasarlar genellikle göz ardı edilmektedir. Deprem sırasında bir dolabın devrilerek geçiş yolunu kapaması, bir ekipmanın devrilmesi sonucu yangın anında kurtarma ekiplerinin müdahalesini engellemesi yapısal olmayan hasarlardan kaynaklanan sorunlardan bazdandır. Çalışmanın amacı, yapılarda deprem sırasında yapısal olmayan elemanların zarar görmesini engelleyici öneriler getirmek, deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında alınması gereken tedbirlere değinerek konuya açıklık getirmektir. Bu çalışmanın alanı, yapısal olmayan elemanların iç ve dış mekanlarda, literatürdeki sınıflandırmalara değinerek, belirli bir sınıflandırmaya gidilmeden, eleman bazında detayların verilmesini sağlamaktır. Bu elemanların bir yere tutturularak, sabitlenerek veya korunarak değerlendirme kriterlerine göre detay çözümleri verilmektedir. ıxEn son bölümde ise mekanlara göre deprem sırasında yapılması gereken davranışlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ARCHITECTURAL DETAILS DAMAGED BY EARTHQUAKE AND PRECAUTIONS TO BE TAKEN SUMMARY Earthquake catastrophe has always been an attention appealing technical subject matter for our country. Although there are complex social-economic dimensions, it's definite that the event needs solely the engineering point of view for a solution. Life and property losses during and after an earthquake is directly related with engineering. Besides, the increase in the losses caused by earthquakes in today fast improving technology is an other factor that makes us concentrate on this catastrophe. The damages caused by the earthquakes differ according to the frequency of the earthquake. After an earthquake, our society, while concentrating on the damages on structural parts, usually dont take into count the damages on non-structural parts. A cupboards' falling down to close the exit way during an earthquake, an equipment preventing the rescue team to interfere during a fire are some of the problems caused by non-structural damages. The aim of this study is to suggest ways to prevent non-structural parts from damage during an earthquake, and to explain the subject by mentioning the necessary precautions to be taken before, during and after an earthquake. The area of this study is to provide details on the indoor and outdoor non structural elements elementarily with mentioning the classifications in literature but without making any classifications. These elements are given detail analysis according to being attached, fixed or protected. Finally, the attitudes to be done during an earthquake are mentioned according to residences. xi