Yeni kuşak süperakışkanlaştırıcıların harç ve beton özelliklerine etkisi
The affect of new generation superplasticizers on the properties of mortar and concrete
  1. Tez No: 101063
  2. Yazar: ÜNAL ANIL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HULUSİ ÖZKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
YENİ KUŞAK SUPERAKIŞKANLAŞTIRICILARIN HARÇ VE BETON ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ ÖZET Yeni kuşak süperakışkanlaştıncılar betona akışkanlık özelliği sağlamakla kalmayıp betonun bu özelliğini uzun sûre korurlar. Bu çalışmada kullanılan süperakışkanlaşüncı, esas kısmı uzun, yandan ekli zincirleri olan bir N-vinil kopolimerdir. Çimento ve katkı dozajlarının harçların reolojik özellikleri üzerine etkisi bir eşeksenel viskozimetre kullanılarak incelendi. Betonun işlenebilirlik özellikleri ise yayılma deneyi (DİN 1048) ve yeni geliştirilen bir deney aleti ile karşılaştırmalı olarak ölçüldü. Şantiye deneylerinde, süperakışkanlaştıncılı betonun pompalanabilirliği ve doldurma yeteneğini incelemek amacı ile içine donatılan temsil eden borular bulunan özel bir kalıp kullanıldı. Üretilen betondan alman numuneler ve dizayn edilen özel kalıp üzerinden değişik kotlarda çıkartılan karotlar üzerinde basınç deneyleri yapılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
THE AFFECT OF NEW GENERATION SUPERPLASTICIZIERS ON THE PROPERTIES OF MORTAR AND CONCRETE SUMMARY New generation superplasticiziers exhibit flowing properties as well as retension of these properties for a longer time. The superplasticizier used in this study was an N-vinyl copolymer having a poly (oxyethylene) chain which is connected to the polymer via ester bonds. The effects of cement and admixture dosages on the rheological properties of mortars were investigated by using a coaxial viscometer. Workability properties of concrete were measured by slump flow test apparatus within considering the new developed apparatus. In-situ tests were made to find out the pumpability of superplasticizied concrete and also the filling properties were determined by using a special mould which contains pipes representing reinforcing bars. The compressive strength of specimens taken from the concrete mixes and of cores cut out of the in-situ cast block were also presented. IX