Yaşlılık döneminde sosyal izolasyonun depresif duygudurum ve kırılganlık ile ilişkisinin incelenmesi
Exploring the connection between social isolation, depression, and frailty in older adults
- Tez No: 1010663
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM UNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, yaşlı bireylerde sosyal izolasyonun depresif duygudurum ve kırılganlık ile ilişkisini incelemek ve sosyal izolasyonun depresyon ile kırılganlık üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve analitik tipte planlanan çalışma, Ertuğrul 36 No'lu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 65 yaş ve üzeri 200 katılımcıyla yürütülmüştür. Sosyodemografik veri formu, Lubben Sosyal Ağ Ölçeği (LSAÖ-6), Sosyal İzolasyon Ölçeği, Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ-15) ve Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EKÖ) uygulanmıştır. Veriler korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon ile değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: EKÖ puanlarının 0–16, GDÖ puanlarının 0–14 ve SİÖ puanlarının 14–39 arasında değiştiği görülmüştür. Kırılganlık ile depresyon arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır (r=0,467; p<0,001). Sosyal izolasyon ile kırılganlık arasındaki ilişki düşük düzeyde pozitif ve anlamlıdır (r=0,205; p=0,004). Kırılganlık ile Lubben Sosyal Ağ Ölçeği arasında negatif yönde zayıf bir korelasyon belirlenmiştir (r=-0,293; p<0,001). Depresyon ile sosyal izolasyon arasında orta düzeyde pozitif ilişki bulunmuştur (r=0,602; p<0,001). Sosyal ağ puanı ile depresyon (r=-0,360; p<0,001) ve sosyal izolasyon (r=-0,318; p<0,001) arasında negatif yönde ilişkiler saptanmıştır. Regresyon analizinde sosyal izolasyonun kırılganlık varyansının %12,4'ünü açıkladığı (R²=0,124) ve her bir puan artışının kırılganlık puanını 0,352 artırdığı belirlenmiştir. Depresyon ise kırılganlık varyansının %30,6'sını açıklamakta olup (R²=0,306) her bir puan artışı kırılganlığı 0,554 puan artırmaktadır. Sonuç: Yaşlı bireylerde sosyal izolasyon ve depresyon kırılganlıkla ilişkili olup özellikle depresif duygudurum kırılganlığı artıran önemli bir risk etkeni olarak öne çıkmaktadır. Bulgular, yaşlılık döneminde duygudurumun değerlendirilmesi ve sosyal bütünleşmeyi destekleyen müdahalelerin kırılganlığın azaltılmasında etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the relationship between social isolation, depressive mood, and frailty among older adults, and to evaluate the effects of social isolation on depressive symptoms and frailty levels. Materials and Methods: This cross-sectional and descriptive study included 200 participants aged 65 years and older who presented to the Bursa Uludağ University Ertuğrul No. 36 Training Family Health Center. Researchers collected data using a Sociodemographic Data Form, the Lubben Social Network Scale (LSNS-6), the Social Isolation Scale, the Geriatric Depression Scale (GDS-15), and the Edmonton Frail Scale (EFS). We analyzed the data using correlation analyses and multiple linear regression, and considered p-values <0,05 statistically significant. Results: EFS scores ranged from 0 to 16, GDS scores from 0 to 14, and Social Isolation Scale scores from 14 to 39. The analysis revealed a moderate, positive, and statistically significant correlation between frailty and depression (r = 0,467; p <0,001). Social isolation was correlated weakly but significantly with frailty (r = 0,205; p = 0,004). Frailty also correlated weakly and negatively with the total LSNS score (r =-0,293; p <0,001). The analysis further demonstrated a moderate positive correlation between depression and social isolation (r=0,602; p<0,001). Total LSNS scores correlated negatively with both depression (r=-0,360; p<0,001) and social isolation (r=-0,318; p<0,001). In the regression analysis, social isolation accounted for 12,4% of the variance in frailty (R² = 0,124), and a one-point increase in social isolation corresponded to a 0,352-point increase in frailty scores. Depression accounted for 30,6% of the variance in frailty (R²=0,306), and each one-point increase in depression raised frailty scores by 0,554 points. Conclusions: Social isolation and depression are associated with increased frailty among older adults, with depressive mood emerging as a decisive risk factor. The findings suggest that evaluating depressive symptoms and promoting social integration may play a crucial role in reducing frailty in later life.