Bir yatırım projesi için uygulanan ve önerilen proje yönetim sistemi
In a construction invesment project implemented and proposed project mamagement system
  1. Tez No: 101075
  2. Yazar: EYYÜP AYAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
BİR YATIRIM PROJESİ İÇİN UYGULANAN VE ÖNERİLEN PROJE YÖNETİM SİSTEMİ ÖZET Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde kaynakların kısıtlı olması, finans bulmakta zorlukların yaşanması, ülke ekonomisinden kaynaklanan risk unsurlarının fazla olması ve ileri teknoloji imkanlarından her zaman yararlanılamaması gibi nedenlerle büyük projelerin gerçekleştirilebilmesi ancak yönetim alanında atılacak adımlarla mümkündür. Yapılan çalışma, ülkemizde gelişim süreci yaşayan proje yönetimi olgusuna, proje yönetimi ve danışmanlık firmasında çalışan teknik kişi gözüyle bir bakış içermektedir. Ayrıca eser, örnek bir yatırım projesi için uygulanan ve yazar tarafından önerilen bir proje yönetim sistemini anlatmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, çalışmanın, amaç, kapsam ve önemi anlatılmış, ayrıca yazarın çalışmaya örnek teşkil etmesi için sunduğu Göcek Turizm Kompleks projesinde, hangi görev ve sorumlulukları üstlendiğine değinilmiştir. İkinci bölümde, proje yönetim kavramı ve sekiz ayrı unsuru açıklanmış, proje yönetiminin yatırım kararı aşamasından, uygulama tasarımlarının oluşturulup ihale dosyasımn hazırlanmasına ve yüklenici seçimine kadar olan süreçte yapılması gereken koordinasyon ve çalışmalar örneklerle anlatılmıştır. Ayrıca fizibilite, detaylı iş programı, maliyet analizi, bütçe oluşturma ve nakit akışı gibi bazı proje hedeflerine de bu çalışmada değinilmiştir. Üçüncü bölümde, proje yönetim firmasının ihale sonrası saha uygulaması sırasmda ne şekilde ve hangi bölümlerden oluşturularak organize edilmesi gereği hususlarına değinilmiş, bu bölümlerin görev, yetki ve sorumlulukları ile bölümler arası bilgi akışının neleri içerdiğinden bahsedilmiştir. Bu bölümde ayrıca kontrollük kavramı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise yapılan çalışmanın içeriğiyle ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
IN A CONSTRUCTION INVESTMENT PROJECT IMPLEMENTED & PROPOSED PROJECT MANAGEMENT SYSTEM SUMMARY In countries on the way of development, like Türkiye, the realisation of big projects can only be done with high efforts in management policy. Because in those countries sources are limited, there are difficulties in finding finance, risk components deriving from national economy are greater and it is not always possible to profit from technological possibilities. The submitted work contains a look to a progressing fact of project management in the country by the eye of a technical staff working in a project and construction management company. Besides it describes a project management system proposed by the author for a model of an investment project. In the first part of the essay the aim, scope and importance of the study are described with the duties and the responsibilities undertaken by the author in“Göcek Tourism Complex Project”presented as a model. In the second part the concept of project management and its eight elements are clarified, coordinations and works necessary in the process starting from the investment decision of project administration to the formation of realisation designs, preparation of tender documents and the selection of a contractor (Bid & Award Phase) are explained with examples. Some project targets like feasibility, detailed work program, cost analysis, budget formation and cash flow are also mentioned. In the third part problems of site practice and sub group organisation of project management firm on site after awarding phase are discussed; duties, authorities, responsibilities and contents of information flow between sub groups are introduced. In this part the concept of control is also explained. In the fourth part a brief evaluation of the content of the work is given. IX