Mevcut bir limanın kapasitesinin arttırılmasında önyapılabilirlik çalışması
A feasibity study foron improvement of the capacity of on existing harbour
- Tez No: 101076
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
MEVCUT BİR LİMANIN KAPASİTESİNİN ARTTERILMASIDA ÖNYAPILABİLİRLİK ÇALIŞMASI ÖZET Bu çalışmada, hizmet vermeye devam eden bir liman işletmesi için bir yapılabilirlik etüdü hazırlanmıştır. Bu gereklilik, mevcut limanın kapasitesinin arttırılması ve limanın konteyner taşımacılığına uygun bir hale getirilmesi isteğinden ortaya çıkmıştır. Çalışma çeşitli alt bölümlerden oluşan toplam altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm olan giriş bölümünde, yapılabilirlik etüdü ile ügili genel bilgi verümiştir. yazarın bu çalışmaya ait benzer deneyimleri ve çalışmanın ana konusu olan yapılabilirlik etüdü tablosunun nasıl oluşturulduğu bu bölümde anlatılmıştır. İkinci bölümde, genel olarak bir yapılabilirlik etüdü çalışmasında bulunabilecek başlıca bölümler ve içerikleri hakkında bilgi verilmiştir. Hazırlanan bir yapılabilirlik etüdünün anlamlı olabilmesi için bu kapsamda verilen bölümlerin ve içeriklerinin projenin kendine özgü yapısı dikkate alınarak ele alınması gerekliliğine değinilmiştir. Ayrıca, bir konteyner limanına ait iş akış şeması verilerek bu proje kapsamında ulaşılmak istenilen hedef de belirtilmiştir. Üçüncü bölümde, projenin gerekçesi, tarihçesi ve limanın bulunduğu Ambarlı Liman Kompleksi' nin tarihçesine değinilmiştir, projenin bugünkü aşamasına nasıl geldiğinin açıklanması açısından bu bölüm önemli bir yere sahiptir. Dördüncü bölümde, çalışmanın yapıldığı zaman için mevcut kısıtlar gerekçeleri ile listelenin iştir. Beşinci bölümde, yapılabilirlik etüdü tablosunun bölümleri alt kalemleri ile beraber incelenmiş, gerekli hesaplamalar yöntemleri ile birlikte verilmiştir. Altıncı bölüm olan sonuçlar bölümünde ise elde edilen bulgular çeşitli açılardan değerlendirilerek maddeler halinde ortaya konulmuştur. vu
Özet (Çeviri)
A FEASIBILITY STUDY FOR AN IMPROVEMENT OF THE CAPACITY OF AN EXISTING HARBOUR SUMMARY In this thesis a feasibility study of an harbour, which is being running, is presented. The demand for the study arouse from the need for a capacity increase and reorganization of the existing harbour in order to adapt it to the container transportation. The thesis is composed of six main parts with various subsections. In the introduction, as the first part, a general information about the Author's experiences relating to the feasibility studies and the way of the preparation of the feasibility study table, which is the main subject of this study, are given. In part two, an information is given about the contents of the sections that are mainly existed in a feasibility study. And it is emphasized that, for the sake of an applicable study, the adaptation of these sections to a specific project by considering its unique nature is essential. In this part, on the other hand, the aim of the project is illustrated an operation flow diagram of a container harbour. In part three, the reason for the demand to the project, its history, and the history of the Ambarlı Harbour Complex, where the harbour of the project locates, are given. This part has an important place among the others, due to giving explanations regarding the progression of the project up to now. In part four, the limitations, which were existed during the study, are listed. The limitations are given together with their requisitions. In part five, the sections of the feasibility study are evaluated together with their subsections, and the required calculations are presented together with their methods. In chapter six, the results are discussed and listed in different views according to the findings. V11I