Isıl enerji depolama ve yenilenebilir enerji destekli karbon yakalama sistemlerinin termik santrallere entegrasyonu
Integration of thermal energy storage and renewable energy assisted carbon capture systems into thermal power plants
  1. Tez No: 1010804
  2. Yazar: İSMAİL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kömür yakıtlı termik santrallere karbon yakalama, kullanma ve depolama (KYKD) sistemlerinin entegrasyonundan kaynaklanan verim kayıplarının azaltılmasını ve bu sistemlerin karbon fiyatlama mekanizmaları altındaki ekonomik fizibilitesini incelemektedir. Çalışmada, yanma sonrası karbon yakalama teknolojilerinden monoetanolamin (MEA) bazlı kimyasal absorpsiyon yöntemi ele alınmıştır. Santral prosesleri modellenmiş ve simüle edilmiştir. Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (CSP) sisteminin tasarımı ve performans analizi ise System Advisor Model (SAM) programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. KYKD sistemlerinin termik santrallere entegrasyonu, özellikle CO₂'nin zengin çözeltiden ayrılması için kullanılan reboiler ünitesinin yüksek ısıl enerji ihtiyacı nedeniyle santralin net elektrik veriminde belirgin düşüşlere yol açmaktadır. Bu çalışmada geçen Linyit Santrali örneğinde, PCC entegrasyonu net santral verimini %37,60'tan %32,44'e düşürmüştür. Reboiler ısıl yükünün CSP ve termal enerji depolama sistemleri ile karşılandığı entegre senaryoda ise bu verim kaybının büyük ölçüde telafi edildiği ve net santral veriminin %36,24 seviyesine yükseldiği belirlenmiştir. 2025–2050 projeksiyon dönemini kapsayan ekonomik değerlendirmeler, Karbon Yakalama ve Depolama (KYKD) sistemlerinin yüksek sermaye maliyetleri (CAPEX) nedeniyle düşük karbon fiyatı senaryolarında sınırlı bir ekonomik uygulanabilirlik sergilediğini ortaya koymaktadır. Yapılan analizler sonucunda, yatırımın geri dönüş süresinin yalnızca yüksek karbon fiyatı varsayımı altında 10 yıla; yüksek fiyat senaryosuna ilave CO₂ satış gelirlerinin eklendiği durumlarda ise 2 yıla kadar gerileyebildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the mitigation of efficiency losses resulting from the integration of Carbon Capture, Utilization, and Storage (CCUS) systems into coal-fired thermal power plants and analyzes their economic feasibility under carbon pricing mechanisms. The study focuses on the monoethanolamine (MEA)-based chemical absorption method, one of the primary post-combustion carbon capture technologies. Power plant processes were modeled and simulated, while the design and performance analysis of the Concentrated Solar Power (CSP) system were conducted using the System Advisor Model (SAM) software. The integration of CCUS systems into thermal power plants leads to significant reductions in net electrical efficiency, primarily due to the high thermal energy requirement of the reboiler unit used to strip CO2 from the rich solvent. In the specific case of the Lignite Power Plant analyzed in this study, PCC integration reduced the net plant efficiency from 37.60% to 32.44%. However, in the integrated scenario where the reboiler thermal load is met by CSP and thermal energy storage systems, it was determined that this efficiency loss is largely compensated, raising the net plant efficiency back to 36.24%. Economic evaluations covering the 2025–2050 projection period reveal that CCUS systems exhibit limited economic viability in low carbon price scenarios due to high capital expenditures (CAPEX). The analysis indicates that the investment payback period only drops to 10 years under high carbon price assumptions; furthermore, it can be reduced to as little as 2 years in scenarios where high carbon prices are supplemented by additional revenue from CO2 sales.