II.Murşili'nin Arinna'nın güneş tanrıçası'na duası (CTH 376)
Mursili II's prayer to the sun-goddess of Arinna (CTH 376)
- Tez No: 1010803
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hititoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Hitit Kralı II.Murşili tarafından Hatti Ülkesi'ni yaklaşık yirmi yıl boyunca etkileyen veba salgınının son bulması amacıyla yazdırılan“Arinna'nın Güneş Tanrıçasına Duası”(CTH 376 / KUB 24.3+) metni incelenmiştir. Çalışmanın temelini; ana metnin filolojik incelemesi, transliterasyonu, Türkçe çevirisi ve gramer analizi oluşturmaktadır. KUB 24.3+ ana tabletindeki kırık ve eksik kısımlar, metnin duplikatları ve aynı edebi şablonu paylaşan paralel dua metinleri (örneğin CTH 377 Telipinu Duası ve CTH 376.I) kullanılarak filolojik yöntemlerle tamamlanmıştır. Böylece metnin eksiksiz bir bütünlüğe kavuşturulması sağlanmıştır. Yapılan edebi ve yapısal incelemeler sonucunda, KUB 24.3+ metninin“ilahi/övgü”ve“dua”olmak üzere iki farklı edebi türün birleşiminden oluşan melez bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Metnin girişinde yer alan ilahi kısmının Mezopotamya (Babil Şamaş) dua geleneğinin izlerini taşıdığı ve bu geleneğin Arinna'nın Güneş Tanrıçasına uyarlandığı saptanmıştır. Duanın asıl yakarış kısmının ise köken olarak Orta Hitit dönemi özellikleri barındırdığı ve literatürdeki diğer klasik Hitit veba dualarıyla yapısal benzerlikler taşıdığı gösterilmiştir. Özetle bu çalışma; Hitit dua edebiyatının en önemli metinlerinden biri olan KUB 24.3+ tabletini güncel duplikatlar ve tamamlamalar ışığında Türkçeye kazandırmayı, metnin edebi arka planını ve tanrıçaya yöneltilen yakarışın tarihsel bağlamını ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the text“Prayer to the Sun-Goddess of Arinna”(CTH 376 / KUB 24.3+), commissioned by the Hittite King Murşili II in order to put an end to the plague epidemic that afflicted the Land of Hatti for approximately twenty years. The core of the study consists of the philological examination, transliteration, Turkish translation, and grammatical analysis of the main text. The broken and missing parts on the main tablet KUB 24.3+ have been restored using philological methods by utilizing its duplicates and parallel prayer texts that share the same literary template (e.g., the Prayer to Telipinu CTH 377, and CTH 376.I). Thus, a complete and comprehensive reconstruction of the text has been achieved. As a result of literary and structural analyses, it has been observed that the KUB 24.3+ text exhibits a hybrid structure combining two different literary genres:“hymn/praise”and“prayer”(plea). It has been determined that the hymn section at the beginning of the text bears traces of the Mesopotamian (Babylonian Shamash) prayer tradition, and that this tradition was adapted to the Sun-Goddess of Arinna. It has further been demonstrated that the main plea section of the prayer inherently possesses Middle Hittite period characteristics and shows structural similarities with other classical Hittite plague prayers in the literature. In summary, this study aims to translate the KUB 24.3+ tablet - one of the most important texts of Hittite prayer literature - into Turkish in light of current duplicates and restorations, while revealing the literary background of the text and the historical context of the plea directed to the goddess.