Sigara kullanımının ve kullanım yoğunluğunun retinal mikrovasküler yapı üzerine etkilerinin optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of cigarette smoking and intensity on retinal microvascular structure using optical coherence tomography angiography
  1. Tez No: 1010867
  2. Yazar: İREM NUR DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sigara kullanım durumunun ve kümülatif maruziyet yoğunluğunun (paket-yıl) retinal mikrovasküler parametreler, optik sinir başı perfüzyonu ve retinal tabaka kalınlıkları üzerindeki etkilerinin Optik Koherens Tomografi Anjiyografi (OKTA) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kesitsel analitik tipteki bu çalışmaya rutin oftalmolojik muayenesinde patoloji saptanmayan toplam 179 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar; sigara içmeyen kontrol grubu (n=40), 5 paket-yıl altı (n=40), 5-10 paket-yıl (n=40), 10 paket-yıl ve üzeri (n=40) aktif içiciler ve en az 1 yıldır sigara kullanmayan eski içiciler (n=19) olarak 5 gruba ayrıldı. Tüm katılımcılara Zeiss Cirrus 6000 Angioplex cihazı ile 6x6 mm makula ve 4,5x4,5 mm optik sinir başı anjiyografi taramaları ile makula ve optik disk küp protokolleri uygulandı. Foveal avasküler zon (FAZ) parametreleri, yüzeyel kapiller pleksusa ait vasküler dansite (VD) ve perfüzyon dansitesi (PD) değerleri, peripapiller radyal kapiller pleksusa ait perfüzyon parametreleri ile maküler kalınlık (MK), retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve ganglion hücresi-iç pleksiform tabaka (GCL-IPL) kalınlıkları kaydedildi. Yapılan analizlerde, merkezi maküler perfüzyonun bozulması için 10 paket-yılın kritik bir eşik olduğu görüldü. Kontrol grubu ile 10 paket-yıl ve üzeri sigara içen grup arasında VD santral (p=0,019) ve PD santral (p=0,023) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş saptandı. Eski içicilerde perifoveal süperior bölgedeki VD ve PD değerlerinin kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde düşük seyretmeye devam ettiği (p=0,004, p=0,002) belirlendi. Grup karşılaştırmalarında RSLT, GCL-IPL, maküler kalınlık ve FAZ parametrelerinde anlamlı fark saptanmazken (p>0,05); korelasyon analizlerinde sigara maruziyeti ile OKTA parametreleri arasında anlamlı ilişkiler ortaya konuldu. Parafoveal inferior perfüzyon ile sigara içme süresi arasında negatif, nazal peripapiller perfüzyon ile sigara içme süresi ve paket-yıl arasında pozitif ilişkiler saptandı. 6 Ayrıca ortalama peripapiller perfüzyon ile paket-yıl ve RSLT kalınlığı arasında pozitif ilişkiler bulundu. Çalışmamız, sigara kullanımının retina tabakalarında kalıcı atrofik değişiklikler meydana gelmeden önce mikrovasküler yoğunluğu ve perfüzyonu bozduğunu ortaya koymuştur. On paket-yıl maruziyeti retinal mikrovasküler yapı için önemli bir hasar eşiğidir. Sigara bırakılsa dahi belirli bölgelerde iskemik etkilerin sebat etmesi, eski içicilerin de uzun vadeli oküler takip altında tutulması gerektiğini göstermektedir. OKTA, subklinik vasküler hasarın erken dönemde ve invaziv olmayan bir yöntemle saptanmasında yüksek duyarlılığa sahip önemli bir klinik araçtır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the impact of smoking status and cumulative exposure intensity (pack-years) on retinal microvascular parameters, optic nerve head perfusion, and retinal layer thicknesses using Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA). This cross-sectional analytical study included 179 healthy participants. Subjects were categorized into five groups: non-smokers (control, n=40), <5 pack-years (n=40), 5-10 pack-years (n=40), ≥10 pack-years (n=40), and former smokers (ceased for at least 1 year, n=19). All participants underwent 6x6 mm macular and 4.5x4.5 mm optic nerve head angiography scans, as well as macular and optic disc cube scan protocols, using the Zeiss Cirrus 6000 AngioPlex device. Foveal avascular zone (FAZ) parameters, vascular density (VD) and perfusion density (PD) values of the superficial capillary plexus, perfusion parameters of the radial peripapillary capillary plexus, as well as macular thickness (MT), retinal nerve fiber layer (RNFL), and ganglion cell-inner plexiform layer (GCL-IPL) thicknesses were recorded and analyzed. Analyses revealed that 10 pack-years is a critical threshold for the impairment of central macular perfusion. A statistically significant decrease was observed in central VD (p=0.019) and central PD (p=0.023) between the control group and the group smoking 10 or more pack-years. In former smokers, VD and PD values in the perifoveal superior region remained significantly lower than those in the control group (p=0.004, p=0.002). While no significant difference was found in group comparisons for RNFL, GCL-IPL, macular thickness, and FAZ parameters (p>0.05), correlation analyses revealed significant associations between smoking exposure and OCTA parameters. A negative correlation was found between parafoveal inferior perfusion and smoking duration, whereas positive correlations were observed between nasal peripapillary perfusion and both smoking duration and pack-years. Additionally, positive associations were 8 found between mean peripapillary perfusion and both pack-years and RNFL thickness. Our study demonstrated that cigarette smoking compromises microvascular density and perfusion before permanent atrophic thinning occurs in the retinal layers. A ten pack-year exposure is a significant damage threshold for the retinal microvascular structure. The persistence of ischemic effects in certain regions even after cessation indicates that former smokers should also be maintained under long-term ocular follow-up. OCTA is an important clinical tool with high sensitivity for the early and non-invasive detection of subclinical vascular damage.