Bazı benzohidrazit türevlerinin yapısal ve titreşimsel özelliklerinin yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile incelenmesi
Investigation of the structural and vibrational properties of some benzohydrazide derivatives using density functional theory
- Tez No: 1010866
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında benzohidrazit molekülünü üç farklı türevin ((Z)-N'-(2-oxoindolin-3-ylidene) benzohydrazid (N2O3YB), (Z)-N'-(1-methyl-2-oxoindolin-3-ylidene) benzohydrazid (N1M2O3B), (Z)-N'-(5-chloro-2-oxoindolin-3-ylidene) benzohydrazid (N5Cl2O3YB)) yapısal, titreşimsel ve elektronik özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) yardımıyla incelenmiştir. Hesaplamalar Gaussian 09W paket programı kullanılarak B3LYP/6-311++G(d,p) yardımı ile yapılmış ve elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. İncelenen moleküllerin konformasyonel analizleri yapılmış ve en kararlı yapılar belirlenmiştir. En kararlı yapıların optimizasyon işlemleri tamamlanmış ve optimize edilen bu yapıların geometrik parametreleri (bağ uzunlukları, bağ açıları ve dihedral açılar) hesaplanmıştır. Elde edilen teorik geometrik değerler literatürde yer alan deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Titreşim frekanslarının hesaplanması ile moleküllerin infrared spektrumları teorik olarak hesaplanmış ve titreşim bantları ayrıntılı biçimde yorumlanmıştır. Potansiyel enerji dağılımı (PED) analizleri sayesinde titreşim modlarının ayrıntılı tasvirleri yapılmıştır. Ayrıca moleküllerin HOMO, LUMO moleküler orbitalleri ve moleküler elektrostatik potansiyel haritaları oluşturularak yorumlanmıştır. Bu çalışma, söz konusu bileşiklerin yapısal, elektronik ve spektroskopik özelliklerinin belirlenmesi ile benzer yapıdaki moleküller için yapılacak teorik ve deneysel araştırmalara temel oluşturabilecek nitelikte veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural, vibrational, and electronic properties of three different derivatives of the benzohydrazide molecule ((Z)-N'-(2-oxoindolin-3-ylidene) benzohydrazide (N2O3YB), (Z)-N'-(1-methyl-2-oxoindolin-3-ylidene) benzohydrazide (N1M2O3B), (Z)-N'-(5-chloro-2-oxoindolin-3-ylidene) benzohydrazide (N5Cl2O3YB)) have been investigated using density functional theory (DFT). The calculations were performed using the Gaussian 09W software package with B3LYP/6-311++G(d,p), and the obtained data were evaluated comparatively. Conformational analyzes of the examined molecules were performed, and the most stable structures were found. The optimization processes of the most stable structures have been completed, and the geometric parameters (bond lengths, bond angles, and dihedral angles) of these optimized structures have been calculated. The obtained theoretical geometric values have been compared with the experimental data available in the literature. By calculating the vibration frequencies, the infrared spectra of the molecules were theoretically calculated, and the vibration bands were interpreted in detail. Thanks to potential energy distribution (PED) analyzes, detailed descriptions of the vibrational modes have been made. Additionally, the HOMO, LUMO molecular orbitals of the molecules and the molecular electrostatic potential maps have been created and interpreted. This study provides data that can serve as a basis for theoretical and experimental research on molecules with similar structures by determining the structural, electronic, and spectroscopic properties of the compounds in question.