Okul öncesi öğretmenlerinin okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik öz yeterlik inançları ve yönetici görüşleri
Preschool teachers' self-effi̇cacy beli̇efs regardi̇ng out-ofschool learni̇ng envi̇ronments and admi̇ni̇strators' perspecti̇ves
  1. Tez No: 1010869
  2. Yazar: İSA UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE BURCU DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tokat il merkezi ve ilçelerinde görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin okul dışı çevrelere gezi düzenleyebilme öz yeterlik inançlarının belirlenmesi ve anaokulu yöneticilerinin okul dışı öğrenmeye (ODÖ) yönelik görüşlerinin derinlemesine incelenmesidir. Araştırmada, nicel ve nitel verilerin birlikte kullanıldığı“Açıklayıcı Karma Yöntem”deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel örneklemini kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen 151 okul öncesi öğretmeni oluştururken; nitel çalışma grubunu ise 12 anaokulu yöneticisi oluşturmaktadır. Veriler,“Okul Dışı Çevrelere Eğitim Amaçlı Gezi Düzenleyebilme Öz yeterlik İnancı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde t-testi ve ANOVA, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, okul öncesi öğretmenlerinin gezi düzenlemeye yönelik öz yeterlik inanç düzeylerinin yüksek olduğu; bu inançların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, kurum türü, mesleki kıdem ve ODÖ eğitimi alma durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Nitel bulgular ise yöneticilerin ODÖ'nün öğrenmeyi somutlaştırma ve kalıcılığı artırma noktasındaki önemine dair farkındalıklarının yüksek olduğunu göstermiştir. Ancak uygulama sürecinde; ağır bürokratik engeller, resmi izin süreçlerinin uzunluğu, ulaşım ve ekonomik yetersizlikler ile güvenlik kaygılarının en büyük engeller olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar, öğretmenlerin genel öz-yeterlikleri yüksek olsa da yasal sorumluluklar ve lojistik imkansızlıklar nedeniyle sahada kaygı yaşadıklarını ve sürecin çoğunlukla bireysel inisiyatiflerle yürüdüğünü ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, izin süreçlerinin dijitalleşmesi, okullara özel etkinlik bütçesi ayrılması ve öğretmenlere yönelik uygulamalı hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the self-efficacy beliefs of preschool teachers working in the city center and districts of Tokat regarding organizing field trips to out-of-school environments and to examine the views of preschool administrators on out-of-school learning (OSL) in depth. An“Explanatory Sequential Mixed Method”design was employed, utilizing both quantitative and qualitative data. The quantitative sample consisted of 151 preschool teachers selected via convenience sampling, while the qualitative study group included 12 preschool administrators. Data were collected using the“Self-Efficacy Belief Scale for Organizing Educational Field Trips”and a“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher. Independent samples t-test and ANOVA were used for quantitative analysis, and content analysis was used for qualitative data. The results indicated that preschool teachers' self-efficacy beliefs regarding organizing field trips were high, with no significant differences found based on age, gender, educational level, institution type, professional seniority, or prior OSL training. Qualitative findings revealed high awareness among administrators regarding the importance of OSL in embodying knowledge and increasing permanence. However, heavy bureaucratic hurdles, lengthy official permit processes, transportation and economic limitations, and safety concerns were identified as major obstacles. The findings suggest that while teachers have high general self-efficacy, they experience anxiety in the field due to legal responsibilities and lack of logistical support, often leaving the process to individual initiative. Accordingly, it is recommended to digitalize permit processes, allocate specific activity budgets to schools, and organize applied in-service training programs for teachers.