Fen bilimleri öğretmenlerinin okul dışı ortamlara yönelik rehber materyal geliştirme çalışması ve değerlendirilmesi
Science teachers' development and evaluation of guidance materials for out-of-school environments
  1. Tez No: 966194
  2. Yazar: ÜMİT İLAY SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARAMUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Okul dışı ortamlarda öğrenmenin planlanması ve bu öğretime yönelik materyaller için öğretmenlere büyük görevler düşmektedir. Fakat öğretmenler okul dışı ortamalarda öğretim yapılması ve bu ortamlara yönelik materyal hazırlama ve kullanma noktasında kendilerini yetersiz görmektedirler. Bu sebeple, fen öğretimine yönelik okul dışı ortamlarda gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler sürecinde öğretmenlerin kullanabilecekleri materyal bilgisiyle ilgili bir eğitim sonrası öğretmenlerden rehber materyal tasarlamaları ve bu materyallerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada karma kökenli açımlayıcı sıralı desen modelinden yararlanılmıştır. Amasya ilinde görev yapan 16 fen bilimleri öğretmenleriyle 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde bu çalışma yapılmıştır. Bu araştırmada, öğretmenlerin okul dışı öğrenme ortamlarında materyal geliştirme ve kullanma öz-yeterlik algısı ölçeği, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve hazırlanan materyallerin değerlendirilmesi için yarı yapılandırılmış değerlendirme rubriği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. 16 fen bilimleri öğretmenine“Materyal Tasarımı ve Okul Dışı Öğrenme Ortamlarıyla İlgili Hizmet İçi Eğitim Programı”uygulanmıştır. Öğretmenlerle eğitim uygulaması öncesinde ve sonrasında öz yeterlik algısı ölçeği ve görüşme yapılmıştır. Öğretmenlerden eğitim uygulaması sonrasında okul dışı ortamlarda fen bilimleri dersine yönelik bir öğretim için gezi planı ve etkinlik öncesi, esnası ve sonrasında kullanılmak üzere materyaller hazırlamaları istenmiştir. Öğretmenlerin hazırladıkları gezi planı ve materyalleri araştırmacı ve uzman değerlendirmiştir. Değerlendirme sonucunda araştırmacı tarafından materyallere gerekli düzenlemeler yapılarak son hali verilmiştir. Hizmet içi eğitim programı sonrasında öğretmenlerin öz yeterlik algılarında anlamlı düzeyde artış görülmüştür. Öğretmenlere uygulanan hizmet içi eğitimde okul dışı öğrenme ortamları ve materyal tasarımıyla ilgili ayrıntı bilgilerin verilmesiyle okul dışı entegresiyle ilgili bilgilerinin ve ortamlara yönelik verdikleri örneklerin çeşitliliğinin arttığı görülmüştür. Fen öğretiminde okul dışı öğrenme ortamlarının öneminde ve materyal hazırlama ve kullanma noktasında daha bilinçli oldukları sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin materyalleri değerlendirildiğinde iyi düzeyde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırma sonuçlarının alana ve okul dışında öğretim yapmak isteyen öğretmenlere katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Teachers have a great responsibility for planning learning in out-of-school environments and materials for this teaching. However, teachers consider themselves inadequate in terms of teaching in out-of-school environments and preparing and using materials for these environments. For this reason, it was aimed to ask teachers to design guide materials and evaluate these materials after a training on material knowledge that teachers can use in the process of activities planned to be carried out in out-of-school environments for science teaching. In this study, a mixed-origin exploratory sequential design model was utilized. This study was conducted with 16 science teachers working in Amasya province in the second semester of the 2022-2023 academic year. In this study, teachers' self-efficacy perception scale for developing and using materials in out-of-school learning environments, a semi-structured interview form, and a semi-structured evaluation rubric for evaluating the prepared materials were used as data collection tools. 16 science teachers applied to the“In-Service Training Program on Material Design and Out-of-School Learning Environments”. Self-efficacy perception scale and interviews were conducted with the teachers before and after the training program. After the training program, the teachers were asked to prepare an excursion plan for teaching science courses in out-of-school environments and a material plan to be used before, during, and after the activity. After the training program, the teachers were asked to prepare an excursion plan and materials to be used before, during, and after the activity for teaching science courses in out-of-school settings. The trip plan and materials prepared by the teachers were evaluated by the researcher and the expert. As a result of the evaluation, the researcher finalized the materials by making necessary arrangements. After the in-service training program, a significant increase was observed in self-efficacy perceptions. In the in-service training program, teachers were given detailed information about out-of-school learning environments and material design, which increased their knowledge about out-of-school integration and the variety of examples they gave for out-of-school learning environments. It was concluded that they were more conscious about the importance of out-of-school learning environments in science teaching and about preparing and using materials. When teachers' materials were evaluated, it was concluded that they were at a good level. It is thought that the results of this research will contribute to the field and to teachers who want to teach out of school.