Endemik Heliotropium haussknechtii bunge bitkisinin akciğer kanserinde uygulamasının jak/stat yolağı üzerinden sitotoksik ve apoptotik etkisinin araştırılması
Investigation of cytotoxic and apoptotic effects of the application of endemic Heliotropium haussknechtii bunge plant in lung cancer via jak/stat pathway
- Tez No: 1010889
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TANSU UĞUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SEYFETTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Yaşamın kaynağı olan bitkiler geçmiş yüzyıllardan günümüze kadar gıda, sanayi, tıp ve eczacılık alanlarında sıklıkla tercih edilmiştir. Ülkemiz bulunduğu coğrafyanın avantajları ve iklimsel çeşitliliği sayesinde birçok bitki türüne ve zengin bir floraya sahip olmaktadır. Kullanım alanlarının fazlalığı sonucunda bitkilere duyulan ilgi ve merak da bu doğrultuda artmıştır. Janus kinaz/sinyal dönüştürücü ve transkripsiyon aktivatörü (JAK-STAT) yolağı, hücre çoğalması, farklılaşması, hayatta kalması ve gelişim süreçlerinde merkezi bir rol oynar. JAK-STAT yolu hücre dışı sinyalleri algılar ve hedef genlerinin ekspresyonunu kontrol ederek aynı şekilde yanıt verir. Bu bağlamda, JAK-STAT yolu hücre dışı sinyalleri hücreye aktarır ve bir dizi fosforilasyon olayı yoluyla hücre proliferasyonu ve farklılaşmasında yer alan genlerin transkripsiyonunu başlatır. Bu çalışmada patolojik ve sağlıklı akciğer hücreleri kullanılarak JAK-STAT yolağının tümorojenik mekanizmada nasıl bir etki oluşturduğu, bu etkiyi nasıl indüklediği ve bitki ekstresinin tümör oluşumu üzerinde sitotoksik yada apoptotik mekanizmalar üzerinde nasıl bir etki gösterdiğinin araştırılması amaçlanmaktadır. Kahramanmaraş ilinden toplanan ve endemik olan; Boraginaceae familyasına ait Heliotropium haussknechtii bunge ile bitki türünün antikanser etkisine bakılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada kullanılacak olan bitkinin ekstrasyon işleminde Soxhlet Ekstraksiyon Yöntemi uygulanacaktır. İstatistiksel değerlendirmeler Graphpad Prism 8 programı kullanarak yapılacaktır. Yapılan literatür taramalarında Heliotropium haussknechtii bunge ile ilgili çalışmaya rastlanılmamıştır. Çalışmayı hedeflediğimiz bitki örneğinin endemik olması ve üzerlerinde çalışma sayısının çok kısıtlı olması sebebiyle bu çalışmaların yapılacak olan sonraki çalışmalara bir kaynak oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Plants, the source of life, have been frequently preferred in the fields of food, industry, medicine and pharmacy from the past centuries to the present. Our country has many plant species and a rich flora thanks to the advantages of its geography and climatic diversity. As a result of the abundance of areas of use, interest and curiosity in plants has increased accordingly. The Janus kinase/signal transducer and transcription activator (JAK-STAT) pathway plays a central role in cell proliferation, differentiation, survival and development processes. The JAK-STAT pathway perceives extracellular signals and responds in the same way by controlling the expression of target genes. In this context, the JAK-STAT pathway transmits extracellular signals to the cell and initiates the transcription of genes involved in cell proliferation and differentiation through a series of phosphorylation events. In this study, it is aimed to investigate how the JAK-STAT pathway affects the tumorigenic mechanism, how it induces this effect and how the plant extract affects cytotoxic or apoptotic mechanisms on tumor formation using pathological and healthy lung cells. It was aimed to investigate the anticancer effect of the plant species Heliotropium haussknechtii bunge, which is endemic and belongs to the Boraginaceae family and collected from Kahramanmaraş province. The Soxhlet Extraction Method will be applied in the extraction process of the plant to be used in this study. Statistical evaluations will be made using the Graphpad Prism 8 program. No studies were found on Heliotropium haussknechtii bunge in the literature searches. Since the plant sample we aimed to study is endemic and the number of studies on them is very limited, it is aimed that these studies will be a source for future studies.