Ortaokul öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutum ve motivasyonları ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Kütahya ili örneği)
The relationship between middle school students' the relationship between middle school students'attitudes and motivations towards social sciences course and their academic achievement (the case of Kütahya province)
- Tez No: 1010888
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal bilgiler dersine yönelik tutum, öğrencilerin bu dersle ilgili duygusal, bilişsel ve davranışsal tepkilerini kapsar ve öğrencilerin derse olan motivasyonlarıyla da yakından ilişkilidir. Bu bağlamda yapılan araştırmaların bulguları, tutum ve motivasyonların hem öğrenme ortamları hem de bireylerin akademik başarıları açısından önemli olduğunu göstermektedir. Mevcut literatürün ışığında, sosyal bilgiler dersine yönelik tutum, motivasyon ve belirlenen 8 değişkenin öğrencilerin akademik performansındaki rolünü Kütahya ili özelinde incelemek bu çalışmanın temel hedefini oluşturmaktadır. Belirlenen 8 değişken kapsamında sosyal bilgiler dersine yönelik tutum ve motivasyon puanlarında; okul, cinsiyet, sosyal bilgiler dersi not ortalaması, sınıf, anne ve baba eğitim düzeyi, aile aylık gelir düzeyleri ve öğrenciye eğitim veren öğretmenin cinsiyeti değişkenlerinde gruplar arası anlamlı farklılık olup olmadığı çalışmada incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Kütahya ili merkez ilçesinde ortaokullarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Tabakalı amaçlı örnekleme yöntemine göre belirlenen örneklem grubu üç farklı ortaokulda öğrenim gören, beşinci, altıncı ve yedinci sınıflardan oluşan toplam 316 öğrenciyi kapsamaktadır. Bu öğrencilerin yüzde 56'sı erkek yüzde 44' ü kız öğrencidir. Örnekleme alınan 3 okul bölgesi, sosyoekonomik düzeyleri temsil etmesi bağlamında, en temel insani yardım şekli olan Kütahya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kütahya şubesinin 2023-2024 dönemi içerisinde dağıtımı yapılan yıllık kömür yardımı miktarı, 2 bağımsız özel emlak firmasından alınan 2023-2024 dönemine ait semt özelinde genel gayrimenkul değerleri ve kira bedelleri ile çalışma yapılan özel okulun 2023 yılı ortalama aidat bedelleri baz alınarak tercih edilmiştir. Veriler, sosyal bilgiler dersi motivasyon ölçeği ve sosyal bilgiler dersi tutum ölçeği ve çalışma özelinde hazırlanan kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma da nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 27.0 programı ile Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, sosyal bilgiler dersine yönelik tutumbağlamında okul, sosyal bilgiler dersi akademik başarı düzeyi, sınıf, ebeveyn eğitim düzeyi, aile aylık gelir düzeyleri ve öğrenciye eğitim veren öğretmenin cinsiyeti değişkenlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sosyal bilgiler dersine yönelik motivasyon bağlamında ise okul, sosyal bilgiler dersi akademik başarı düzeyi, sınıf, ebeveyn eğitim düzeyi, aile aylık gelir düzeyleri ve öğrenciye eğitim veren öğretmenin cinsiyeti değişkenlerinde gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bununla birlikte hem tutum hem de motivasyon açısından öğrencilerin cinsiyeti, anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizine göre ise, bağımsız değişkenlerin sosyal bilgiler ders başarısı üzerindeki toplam varyansın %13'ünü açıkladığı ve modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir (R = .367, R² = .134, F(8, 307) = 5.958, p < .001).
Özet (Çeviri)
Attitude towards social studies course covers students' emotional, cognitive and behavioural reactions towards this course and is closely related to students' motivation towards the course. The findings of the studies conducted in this context show that attitudes and motivations are important for both learning environments and academic achievement of individuals. In the light of the existing literature, the main objective of this study is to examine the role of attitudes and motivation towards social studies course and the role of 8 variables in students' academic performance in Kütahya province. Within the scope of the 8 variables determined, the study examined whether there is a significant difference between the groups in the attitude and motivation scores towards social studies course in terms of school, gender, social studies course grade point average, grade, mother and father education level, family monthly income levels and the gender of the teacher teaching the student. The population of the study consists of students studying in secondary schools in the central district of Kütahya. The sample group, which was determined according to the stratified purposive sampling method, consists of 316 fifth, sixth and seventh grade students studying in three different secondary schools. Of these students, 56 per cent were male and 44 per cent were female. In the context of representing socioeconomic levels, the 3 school districts sampled were chosen based on the annual amount of coal aid distributed by the Kütahya branch of the Social Assistance and Solidarity Foundation Kütahya, which is the most basic form of humanitarian aid, the annual amount of coal aid distributed in the 2023-2024 period, the general real estate values and rental prices for the 2023-2024 period from 2 independent private real estate companies, and the average dues of the private school in 2023. The data were collected through the social studies course motivation scale and social studies course attitude scale and a personal information form prepared specifically for the study. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test and multiple linear regression analysis were performed with SPSS 27.0 software. According to the results of the analyses, statistically significant differences were found between the groups in the variables of school, social studies course academic achievement level, grade, parental education level, family monthly income levels and the gender of the teacher teaching the student in the context of attitude towards social studies course. In the context of motivation towards social studies course, significant differences were found between the groups in the variables of school, academic achievement level of social studies course, grade, parental education level, family monthly income levels and gender of the teacher teaching the student. However, no significant difference was found in terms of students' gender in terms of both attitude and motivation. According to the multiple linear regression analysis, the independent variables explained 13% of the total variance in social studies course achievement and the model was statistically significant (R = .367, R² = .134, F(8, 307) = 5.958, p < .001).