Elektrik tesislerinde yönlü aşırı akım koruması eğitimi için laboratuvar uygulaması
A laboratory application for education of directional overcurrent protection in electrical installations
  1. Tez No: 1010905
  2. Yazar: MURAT BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Koruma sistemin genel amacı ise enerji arz güvenilirliğini sağlamak, yani kesintisiz enerji sağlamak en önemli unsurdur. Bu sebeple koruma rölelerinin geliştirilmeleri, çeşitlendirilmeleri sağlanmaktadır. Sistemde kullanılan bütün koruma rölelerinin hatasız şekilde çalışması röle koordinasyonunun düzgün bir şekilde yapılması ile gerçekleşmektedir. Bu koordinasyonun nasıl yapıldığı deney düzeneğinin çalışmasının incelenmesiyle daha iyi kavranacaktır. Yönlü aşırı akım röleleri orta gerilim şebekelerinde kullanılır. Yönlü aşırı akım röleleri orta gerilim şebekelerindeki özellikle üreticilerin olduğu fiderlerde, kısa devre ve arıza olduğunda yanlış ve gereksiz enerji kesintilerine engel olması amacıyla kullanılır. Bu rölenin esas amacı arıza bölgesini tespit edip arıza noktasına en yakın enerji beslemesi yapan devre kesicilerine açma sinyalini üretmektir. Böylece rölenin görevi arıza oluşan bölgenin sistemden ayrılarak arızalı olmayan bölgelerde gereksiz enerji kesintisini önlemektir Yönlü aşırı akım rölelerinin diğer bir amacı da arızanın yerinin kolay tespit etmek, kısa süre içerisinde arızanın ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Tez çalışmamızdaki amaç ise öğrenciler ve mühendisler için şebekenin bir parçasının simüle edildiği, yönlü aşırı akım rölesini, devresini araştırma geliştirme ve sistemdeki çalışma mantığını anlamalarına yönelik bir deneysel kaynak olmaktır.
Özet (Çeviri)
The fundamental objective of power system protection is to ensure the continuity and reliability of energy supply. Therefore, continuous development and diversification of protection relays play a crucial role in maintaining a secure and stable power system. The proper operation of all protection devices in the system depends on accurate relay coordination. This coordination ensures that protection devices operate selectively and in the correct sequence. The experimental setup developed in this study helps to better understand the coordination principles by analyzing system behavior under fault conditions. Directional overcurrent relays are widely utilized in medium-voltage power systems to enhance the selectivity and reliability of protection schemes. These relays are particularly important in feeders that include distributed generation sources, where fault currents may flow in multiple directions. The primary function of a directional overcurrent relay is to detect the location and direction of a fault and to issue a tripping signal to the relevant circuit breakers supplying the faulted section. In this way, only the faulty part of the network is isolated, preventing unnecessary power interruptions in healthy sections of the system. Additionally, directional overcurrent relays facilitate faster fault detection and localization, enabling prompt fault clearance and reducing system downtime. The main objective of this study is to provide an educational and practical platform for students and engineers, where a portion of a power system is simulated. This setup allows users to investigate the operational principles, circuit structure, and performance characteristics of directional overcurrent relays in a controlled environment.