Birinci basamakta proton pompa inhibitörünün uygunsuz kullanımının azaltılmaya çalışılması: Randomize eğitim müdahale çalışması
Reduce inappropriate proton pump inhibitor use in primary care: A randomized education intervention study
  1. Tez No: 1010913
  2. Yazar: MELTEM ÇAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Birinci Basamakta Pompa İnhibitörünün Uygunsuz Kullanımının Azaltılmaya Çalışılması: Randomize Eğitim Müdahale Çalışması Giriş: Türkiye'de ve Dünya'da uygunsuz ilaç kullanım sıklığı artmaktadır. En sık kullanılan ilaçlar arasında proton pompa inhibitörleri (PPİ) ilk sıralarda yer almaktadır. Uygunsuz PPİ kullanımının azaltılmasında eğitim müdahalesinin önemli rol olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; özelikle reçete talebinin en fazla ve hekim-hasta iletişimin en yüksek olduğu birinci basamakta eğitim müdahalesi yolu ile uygunsuz PPİ kullanımını azaltmaktır. Yöntem: Bu araştırma randomize klinik eğitim müdahalesi çalışması olarak yapılmıştır. İstanbul Tuzla Aydınlı Eğitim ve Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı hastalar randomize kontrol ve müdahale gruplarına ayrılmıştır. Müdahale ve kontrol grupları %95 güven aralığında %80 güçle yapılan örneklem hesabına göre her grupta en az 30'ar katılımcı olacak şekilde uygunsuz PPİ kullanan toplam 62 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Müdahale grubundaki katılımcılara araştırmacı tarafından on iki haftalık süre boyunca ayda bir (yüz-yüze ve telefon ile) takip edilmiştir. İzlem aralarında PPİ kullanım durumu sorgulanmış, kişiye özel eğitimler verilmiştir. Uygunsuz PPİ kullanımında yazılı ve sözlü eğitimler uygulanmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılara normal klinik muayene sırasında PPİ bırakılması tavsiye edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması müdahale grubunda 53,7 ± 12,7, kontrol grubunda ise 54,41 ± 10,95'tir. Katılımcıların %72,6'sı kadın, %17,4'ü erkektir. Takip sırasında müdahale grubunun %64,5'u önerilen yaşam tarzı değişiklerini, %77,4 ise ilaç önerilerini uygulamıştır. Araştırma sonunda PPİ kullanım alışkanlıkları sorgulandığında müdahale grubunun %74,2'si, kontrol grubunun ise %36,7'si PPİ ilacını bırakmıştır. PPİ uygunsuz kullanımının azaltılmaya çalışılmasında müdahale grubu ile kontrol grubu arasında eğitim müdahalesi açısından istatiksel anlamlı fark saptanmıştır. (p<0.05). Sonuç: Çalışmamızda uzun süreli, uygunsuz PPİ kullanan hastalara yüz yüze verilen kısa eğitim ve hastanın özeliklerine göre PPİ'ların kademeli azaltılması veya doğrudan kesilmesinin etkin olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
Background: The frequency of inappropriate drug use is increasing in Turkey and the world. Proton pump inhibitors (PPI) are among the most commonly used drugs. Educational intervention is thought to play an important role in reducing inappropriate ppı use. The aim of this study is to reduce inappropriate ppı use through educational intervention, especially in primary care, where prescription demand is the highest and physician-patient communication is the highest. Method: This study was a randomized clinical educational intervention study. Paticipants enrolled in İstanbul Tuzla Aydınlı Family Health Center were randomly divided into control and intervention groups. A total of 62 patients using inappropriate ppıs were included in the study, with at least 30 participants in each group according to the sampling calculation made with 80% power at 95% confidence interval. Participants in the intervention group were followed up by the researcher once a month (face-to-face and by telephone) for a period of twelve weeks. During the follow-up intervals, the status of ppı use was questioned and personalized trainings were given. İn case of inappropriate ppı use, written and verbal trainings were applied. Participants in the control group were advised to discontinue ppı during normal clinical examination. Results: The mean age of the participants was 53.7 ± 12.7 years in the intervention group and 54.41 ± 10.95 years in the control group. 72.6% of the participants were female and 17.4% were male. During follow-up, 64.5% of the intervention group followed the recommended lifestyle changes and 77.4% followed the medication recommendations. At the end of the study, 74.2% of the intervention group and 36.7% of the control group stopped taking PPI medication. There was a statistically significant difference between the educational intervention and PPI discontinuation (p<0.05). Conclusion: In our study, short face-to-face education and gradual reduction or direct discontinuation of PPIs according to the patient's characteristics were found to be effective in patients with long-term, inappropriate PPI use.