Diyarbakır'da aile hekimlerinin tiroid hastalıkları hakkındaki bilgi düzeyi ve tiroid hastalıklarına yaklaşımı
Approah to thyroid diseases and the level of knowledge of family medicine in Diyarbakir
- Tez No: 984911
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç aile hekimlerinin tiroid hastalıkları hakkındaki bilgi düzeyi ve tiroid hastalıklarına yaklaşımında çalışma sonuçlarına göre eğitim müfredatına katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Diyarbakır ilinde görev yapan 625 aile hekiminden 370'ine ulaşılıp çalışmaya dahil edildi. Araştırmada veri kaynağı olarak 8 soru içeren sosyo-demografik veri anketi ve tek yanıt ve/veya çok yanıt verilebilen 16 sorudan oluşan bir bilgi anket formu katılımcıların sözlü onamları alındıktan sonra elektronik ortamda doldurulabilen anket formuyla uygulandı. Bulgular: Çalışmamıza katılan aile hekimlerinin yaş ortalaması 39,07±9,71(ss) yıldı. Katılımcıların %54,8'i erkek ve %45,2'si kadındı. Katılan doktorların tiroid fonksiyon testlerinin etkin kullanımı, hormon replasman tedavisi ve antitiroid ilaç kullanım ilkeleri, ilaç yan etkileri, gebelikteki iyot ihtiyacı, antitiroid tedavisi alıp gebelik planlayan hastaya ilaç tercihi ve spesifik tiroid hastalıklarına yaklaşım konularında bilgi eksikliği olduğu saptanmıştır. Tirotoksikoz düşünülen hastada ilk planlanması gereken testler bilgisi, antitiroid ilaç kullanımı olan hastada ilaç dozu revize edilirken bakılması gereken parametrelerde total fraksiyonların olmadığı bilgisi, proton pompa inhibitörleri ve levotiroksinin birlikte doğru kullanım ilkeleri, levotiroksin replasmanı alan gebe olduğu öğrenilen hastada levotiroksin dozunun azaltılmaması gerektiği bilgisi saptanmıştır. Sonuçlar: Tiroid hastalıkları birinci basamakta yönetilebilen, ülkemizde hatta dünyada çok sık karşılaşılan kronik bir hastalıktır. Bu çalışmamızda aile hekimlerinin tiroid hastalıkları ile ilgili temel ve klinik yetkinliklerinin yeterli olmadığı, yanlış cevap oranlarının fazla olduğu tespit edilmiştir. Aile hekimlerinin tiroid hastalıklarına yönelik bilgi düzeylerinin arttırılabilmesi için eğitim müfredatlarında bu konuya yer verilmeli ve kapsamlı eğitim programları düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the approach and knowledge level of family medicine to thyroid diseases and to contribute to the training curriculum according to the study results. Materials and Method: Of the 625 family physicians practicing in Diyarbakır province, 370 were contacted and included in the study. The data sources for the study included an eight-question socio-demographic data survey and a 16-question information survey, each with single and/or multiple-answer options. The survey form, which could be completed electronically after verbal consent was obtained, was administered. Results: The average age of family medicine who participated in our study was 39,07±9,71 years. 45.4% of the participants were female and 54,6% were male. The participants were informed about the effective use of thyroid function tes, principles of hormone replacement therapy and antithyroid drug use, drug side effects. It has been determined that there is a lack of information on its effects, iodine need during pregnancy and approach to specific thyroid diseases. Information on the tests that should be planned first in a patient with suspected thyrotoxicosis, information that total fractions are not among the parameters that should be considered when regulating the drug dose in a patient receiving antitiroid drug, principles of correct use of proton pomp inhibitor and levotiroksin together, information that the levotiroksin dose should not be reduced in a patient who is known to be pregnant and receiving levotiroksin replacement, period of family medicine a and professional a statistically significant relationship was found between experience. Conclusions: Thyroid diseases are a chronic condition that can be managed in primary care settings and are very common in our country and even worldwide. This study has determined that family physicians' basic and clinical competencies regarding thyroid diseases are inadequate. To increase family physicians' knowledge of thyroid diseases, this topic should be included in training curricula, and comprehensive training programs should be organized.