İslam hukukunda cenaze işlemleri (Dört mezhep örneği)
Funeral procedures in Islamic law (Example of the four sects)
  1. Tez No: 1010948
  2. Yazar: MÜCAHİT GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ölüm öncesi ve sonrası süreçte gerçekleştirilen cenaze işlemleri ele alınmıştır. Çalışma, Hanefî mezhebi merkez alınarak hazırlanmış; konular, dört sünnî mezhep arasındaki ihtilaf noktalarına temas edilerek mukayeseli bir şekilde incelenmiştir. İncelemede, vefat eden kişiyle ilgili süreçlerin kronolojik sıralaması esas alınmış; bu nedenle kaynaklardaki konu tertibinden kısmen farklı bir yol izlenmiştir. Araştırmada öncelikle ölüm hastalığı ve muhtazarla ilgili hükümler ele alınmış; ardından cenazenin yıkanması, kefenlenmesi, taşınması, cenaze namazının kılınması, defin işlemleri ve defin sonrasında gerçekleştirilen uygulamalar fıkhî açıdan değerlendirilmiştir. Ayrıca taziye, ağıt, telkin, kabir ziyareti, cenaze evinde yemek hazırlanması ve ıskat gibi toplumda yaygın şekilde uygulanan meseleler de mezheplerin yaklaşımı doğrultusunda incelenmiştir. Her bir konu ele alınırken öncelikle Hanefî mezhebine ait temel fıkıh metinleri ve şerhlerinden hareketle meselenin genel çerçevesi ortaya konulmuş, ardından diğer mezheplerin görüşleri, bizzat kendi klasik kaynaklarına müracaat edilerek tespit edilmiştir. Mezhepler arasındaki görüş ayrılıklarının çoğunlukla delil olarak kabul edilen rivayet ve uygulamalardaki farklılıklardan kaynaklandığı görülmüş; bu ihtilaflar, delil mukayesesi yapılmaksızın, temel dayanaklarıyla birlikte özetlenmiştir. Çalışmada, cenaze işlemlerine dair ayrıntıların tamamına yer verilmesinden ziyade, konunun ana esaslarını kapsayan, sistematik ve derli toplu bir çerçeve sunulması hedeflenmiştir. Bu tezin, cenaze işlemleri konusunda mezheplerin görüşlerini bütüncül bir bakışla görmek isteyen araştırmacılar için başvurulabilir bir çalışma niteliği taşıması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines funeral procedures carried out before and after death. The study was prepared with the Ḥanafī school as its primary framework, and the subjects were comparatively analyzed by addressing the points of disagreement among the four Sunni schools of law. In the examination, the chronological order of the processes related to the deceased was taken as the basis; therefore, a partially different method from the subject arrangement found in classical sources was followed. The research first discusses the rulings concerning terminal illness and a person in the state of death. Subsequently, the washing of the deceased, shrouding, carrying the funeral, performing the funeral prayer, burial procedures, and post-burial practices were evaluated from a fiqh perspective. In addition, commonly practiced issues in society such as condolence gatherings, lamentation, talqīn, grave visitation, preparing food in the house of the deceased, and isqāṭ were also examined in line with the approaches of the legal schools. While discussing each topic, the general framework of the issue was first established through the principal fiqh texts and commentaries of the Ḥanafî school. Afterwards, the views of the other schools were identified by referring directly to their own classical sources. It was observed that the disagreements among the schools generally stemmed from differences in the narrations and practices accepted as evidence. These disagreements were summarized together with their principal bases, without engaging in a detailed comparison of evidences. Rather than including every detail related to funeral procedures, this study aims to present a systematic and concise framework covering the main aspects of the subject. It is hoped that this thesis will serve as a useful reference for researchers who wish to examine the views of the legal schools on funeral procedures from a holistic perspective.