Siparişten teslimata entegre lojistik modeli önerisi
An Integrated logistics model proposal from order to delivery
- Tez No: 101097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. VEHBİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
SİPARİŞTEN TESLİMATA ENTEGRE LOJİSTİK MODELİ ÖNERİSİ ÖZET Rekabetin kızıştığı, ürün ve hizmet ömrünün gittikçe kısaldığı günümüzde şirketler, bu değişime ayak uydurdukları ölçüde başarılı olmaktadırlar. Pazardaki değişime ve müşteri ihtiyaçlarına kısa sürede cevap verebilmek için, organizasyonların daha esnek sistemler kullanmaları gerekmektedir. Firma içinde pazar ile üretim arasındaki bağlantıyı kuran lojistik, bu değişimlere karşı firmanın etkinliğini belirleyen önemli bir silah rolünü üstlenmiştir. Organizasyonlarda bu değişimi sağlamak için, yapılan tez çalışmasında Entegre Lojistik Modeli önerilmektedir. İlk bölümde, üretim kavramlarının doğuşu ve tarih içindeki gelişmelerin neden niçinleri üzerinde durulmuş, kitlesel üretim, yalın üretim ve kitlesel özelleştirme kavranılan karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. ikinci bölümde ise, Pazar ile üretim arasındaki bağ olan lojisitk kavramı ve sistemleri anlatılmıştır. Lojistiğin müşteri tatmini, stok yönetimi ve firma karlılığı açısından etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, sipariş sisteminin lojistik ve kitlesel özelleştirme açısından önemi incelenmiş ve önceki bölümlerde anlatılanlar ışığında yeni bir sipariş sistemi önerisi sunulmuştur. VUl
Özet (Çeviri)
SUMMARY In a world where the product/service lifecycle is getting shorter and shorter and competition is getting more severe, the firms which can adapt can only be succesfsul. The organizations have to build more agile systems in order to adapt to the changes in the market and fullfill the expectations of the customer. Logistics, which is the connection between market and production, after all these changes has become an important tool. In this research, an Integrated Logistic Model is proposed in order to implement the agility in the organization. In the first chapter, the production methods have been discussed. In a historical perspective the reasons behind the development of the new production methods is analyzed. Mainly, mass production, lean production and mass-customization concepts are been discussed. In the second chapter, logisitcs concept and logisitcs system is analyzed. The importance of logistics as a marketing tool and the importance of logistics in profitability is discussed. In the third chapter the details of process management is analyzed. In the fourth chapter, the importance of the ordering system in logistics and mass-customization is analyzed. And by the perspective of the information given in the previous chapters, a new logistics system is proposed. In the final chapter the details of the application of the proposed system are analyzed. IX