Yapım aşamasında mal sahibi adına yürütülen kontrollük hizmetleri
Control services on the behalf of owner in construction phase
  1. Tez No: 101098
  2. Yazar: ESİN İNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞULE ÖZÜEKREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
YAPIM AŞAMASINDA MALSAHİBİ ADINA YÜRÜTÜLEN KONTROLLÜK HİZMETLERİ ÖZET İnşaat sektöründe çeşitli nedenlerden dolayı projeler istenen sürede, maliyette ya da kalitede tamamlanamayabilir. Bunun önlenebilmesi için iyi bir kontrol sürecinin proje yapım aşamasında uygulanması gerekmektedir. Bu çalışma bu konudaki bilgi eksiklerini gidermeye çalışıp, kontrol sürecinin uygulamalarda nasıl farklılaşabileceğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Yapılan literatür çalışması sonunda öncelikle proje yönetimi ve bu yönetimin hangi işlevlerle gerçekleşebileceği açıklanmıştır. Bu işlevlerden kontrol sürecinin hedefinin, planlanan durum ile gerçekleşen durumun karşılaştırılması ve gereken noktalarda müdahalenin belirlenip uygulanması olduğu belirtilmiştir. Malsahibi adına yapılan bir proje yönetiminde amaç malsahibinin öngördüğü sürede, maliyette ve kalitede projeyi tamamlamak olduğundan bu çalışmada kontrol hedefleri olarak bu konular tanımlanmıştır. Bu hedeflere ulaşılabilmesi için malsahibine sağlanacak tüm hizmetler, yapım aşaması başında ve yapım süresince olmak üzere iki ayrı bölümde anlatılmıştır. Yapım aşamasında kontrol süreci, incelenmesi gereken iki tip veri ortaya çıkarmaktadır. Bunlar, planlanan duruma uygun gerçekleşen değerler ile planlananlardan farklı olarak ortaya çıkan değişikliklerdir. Bu iki veri farklı şekillerde değerlendirilip programlara aktarıldığından burada da iki ayrı kısımda ele alınmıştır. Süre kontrolü, bir iş programının olmasını ve düzenli olarak güncellenmesini gerektirmektedir. Maliyet kontrolü, yine aynı şekilde iş programıyla birlikte parelel giden bir maliyet programı olması ve bunun düzenli olarak güncellenmesini içermektedir. Maliyette güncel plandaki değerler ile gerçekleşen ve ödenen vıımiktarlara ilişkin parametreler dikkate alınmaktadır. Kalite kontrolü ise yapım aşamasında 4 farklı alanda sözkonusu olmaktadır. Bunlar malzemede kalite, sahada kalite, proje yönetim aktivitelerinde ve proje yönetimi anlayışında kalitedir. Projenin başarıyla sonuçlanması için kontrol süresince etkili ve sürekli bir iletişim sağlayan araçlardan faydalanılmaktadır. Kontrol araçları olarak nitelendirilen bu araçlar toplantılar, raporlar ve dokümanlardır. Yapım süresince koordinasyon, şantiye, sunuş ve acil durum toplantıları olmak üzere 4 tip toplantı yapılmaktadır. Bu kısımda toplantıların katılımcıları, görüşülen konular ve toplantı tutanağından bahsedilmektedir. Raporlar, dönemlik periyodları içeren ilerleme raporları ile proje bütününü değerlendiren ve sunuşlarda aktarılan sonuç raporlarından oluşmaktadır. Raporların periyodları proje ölçeğine göre belirlenmektedir. Dokümanlar, proje özelliklerine, ölçeğine ve kontrol örgüt yapısına bağlı olarak değişebilmekle birlikte, genel olarak 7 ana başlıkta toplanmıştır :. Teslimat yazılan ( kontrollük içinde tutulan kayıtlar ) I. Teslim edilenlere ilişkin yazılar Z Teslim alınanlara ilişkin yazılar. Uyan yazılan ( yükleniciden ya da malsahibinden / kontrollükten ) 3. İmalat değişiklik uyansı - yükleniciden veya malsahibinden / kontrollükten 4. Yapımın durdurulmasına ilişkin - malsahibinden/ kontrollükten giden 5. Gecikme uyansı - malsahibinden / kontrollükten giden 6. Süre uzatımı isteği - yükleniciden gelen 7. Hızlandırma uyansı - malsahibinden / kontrollükten giden 8. Değişen saha koşullan uyansı - yükleniciden gelen. Sözleşmeden doğan uyanlar, emirler veya yönlendirmeler 9. Sözleşme uyanlan _ protesto, hatalann düzeltilmesi, durdurma, sona erdirme ve bunun gibi... ( malsahibinden / kontrollükten giden ). Bilgi istek / talimat itiraz veya protesto yazılan ( yükleniciden gelen ) 10. Bilgi / açıklama isteği yazılan I I. İtirazlara ilişkin yazılar 12. Protesto yazılan vm. Üzerinde anlaşmaya varılan konu tutanakları ( kontrollük tarafından hazırlanan ) 13. Onay formları 14. Toplantı tutanakları. Rutin iş kayıtları 15. Günlük şantiye raporları - yükleniciden gelen 16. İşgücü kayıtları - yükleniciden gelen 17. İş performansı kayıtlan (iş ilerleme raporları) - (kontrollük tarafından hazırlanan) 18. Malzeme kayıtlan - yükleniciden gelen. Kişisel günlükler 19. Kişisel günlükler ( kontrolörlerin kayıtlan ) Bütün bu dokümanlar ve Bayındırlık Bakanlığı'nın kontrol yönetmeliğinde geçen dokümanlar içerikleriyle birlikte anlatılmıştır. Son bölümde ise literatürde geçen kontrol sürecinde yaşanabilecek bazı sorunlara değinilmiştir. Tüm bu bilgiler ışığında gerçekte uygulamalann nasıl olduğunu incelemek üzere bir alan çalışması yapılmıştır. Proje ölçekleri, özellikleri ve kontrol örgüt yapılan çok farklı olan 7 örnek bu konu başlıklan açısından incelenmiş ve daha çok kalitatif olarak değerlendirilmiştir. Görüşmelerde uygulanan anket sonucu alman bilgiler hikayeleştirilerek uygulama örneği adı altında ekte sunulmuştur. Uygulama örneklerinde kontrol örgüt yapılan, örgütün geçmişteki çalışmalan ve sözkonusu örnek projenin özellikleri ile ilgili bilgiler aktanlmıştır. Bu örgütlerin süre, maliyet ve kalite kontrolünü nasıl gerçekleştirdikleri, hangi araçlan kullandıklan ve kontrol sürecinde yaşadıklan sorunlar açıklanmıştır. Görüşme yapılan kişilerin sözlerinden alıntılar yapılarak proje yönetimine ve kontrol sürecine ilişkin düşünceleri yansıtılmıştır. Uygulamalardan elde edilen bilgiler, yine literatürde bahsedildiği gibi süre, maliyet, kalite kontrolü ve kullanılan kontrol araçlan açısından değerlendirilerek araştırma bulgulan olarak belirtilmiştir. Bazı bulgular tablolaştmlarak küçük, orta ve büyük ölçekli projeler olarak gruplandınlan örnekler açısından değerlendirilmiştir. Genelleştirilemeyen farklı uygulamalar örneğe ait bir uygulama olarak aktanlmıştır. IX
Özet (Çeviri)
CONTROL SERVICES ON THE BEHALF OF OWNER IN CONSTRUCTION PHASE SUMMARY In construction, projects may not be completed at expected time, cost and quality. In order to prevent this, a good control process should be applied during construction. This research tried to full the lack of knowledge about the project control process in construction and show that how the process change in different projects. First of all, according to literature, a project management defined and its functions are explained. Here it's said that the aim of the control process, which is one of the functions of project management, is comparing both planned and existing situations and then, if required, applying correction actions. Since applying a project management on the behalf of owner, the aim is to complete the project at accepted time, cost and quality, so in this research control process is taken for only time, cost and quality areas and defined as control targets. It's explained that all services provided to owner is needed to catch these targets and these can be grouped as services in the beginning construction phase and services in during construction phase. Control process in construction phase has two typical data to examine. These are data occurred according to planned situation and data of changes different from planned. These two are evaluated differently each other and joined to schedules so these two are taken in two different topics. Schedule control means to have a schedule and to update this schedule regularly. And cost control in the same way should have a budget, which is parallelwith schedule and need updates also with predictions for future. In cost control, updated planned, occurred and paid values are important parameters to evaluate. Quality control can be applied in 4 different areas in construction. These are quality in materials, on site, in project management activities and in project management's understanding. Some tools are used during control process that makes effective and continuous communication so projects are successfully completed. These tools are meetings, reports and documents in various kinds. During construction 4 kinds of meetings are held; coordination, site, progress or submittal and emergency meetings. Related chapter explains the consultants and topics talked about at meetings and how should be minutes of meetings. Reports are consisted of two types. One is prepared for a certain period, the other takes the project as a whole, from the beginning to existing as time period. Periods of reports are determined according to properties and scale of the projects. Documents may vary, but here it's taken under 7 basic headlines: 1. Letters of transmittals and submittals 1.1. Letters of submittals 1.2. Letters of transmittals 2. Letters of notice 2.1. Notice of claim for constructive change 2.2. Notice of claim for construction suspension 2.3. Notice of claimed delay 2.4. Request for time extension 2.5. Notice of acceleration 2.6. Notice of differing site conditions 3. Contractual notices, orders and directives 3.1. NTP ( notice to proceed ), correct defences, suspension, termination... 4. Letters requesting, disputing instructions or letters of protest 4.1. Letter requesting information / interpretations 4.2. Letter disputing instructions / interpretations XI4.3. Letter advising proceeding under protest 5. Confirmations and meeting minutes 5.1. Confirmations of instructions or agreements 5.2. Minutes of meetings 6. Routine job records 6. 1. Project daily reports 6.2. Foremen's daily time cards 6.3. Cross-sections and other records of work performed 6.4. Materials' record 7. Personal diaries All these documents and the ones mentioned in our construction regulations are explained. At the end the problems related to the control process are mentioned. In this research beyond these data, a site research is made. That's why 7 samples which has different project scales, organising structures and project properties are examined. Data get from questionnaire during interviews are written like a history as case studies and put as additional at the end of thesis. In these case studies, samples' organise structures, experiences and project properties are given. Also their procedures related to schedule, cost and quality control and tools used. Some phrases placed in history from interviews to determine interviewers' aspects about topic. Data from sites are grouped as tables and evaluated for cost, time and quality control processes. Samples are gathered as small, medium and big-scaled projects and evaluated on these bases. Results, which can't be generalised, are explained as sample's property. Xll