Measuring the efficiency of maintenance units: An application in a manufacturing organization
Bakım birimlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi: Üretim sisteminden bir uygulama
  1. Tez No: 101096
  2. Yazar: AHMET KIVAN ARİFİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SITKI GÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Veri Zarflama Analizine (VZA) farklı bir bakış açısı ile yaklaşılarak, pratikte daha çok kabul gören hizmet sektöründe VZA kullanımı yerine, bahsedilen tekniğin üretim sektörüne uygulanarak, bu alanda göreceli bir kıyaslama ile oluşturulmuş olan birimlerin genel etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Temel çıkış noktası olarak İsrail Hava Kuvvetlerinde Bakım-Onanm birimleri üzerinde yapılan bir çalışma ile doğan bu araştırma, Çerkezköy, İstanbul'da bulunan Bosch-Siemens Ev Gereçleri fabrikasında geçen sürede gelişerek, daha farklı unsurları da içeren kapsamlı bir çalışmaya dönüşmüştür. B/S/H toplam fabrika alanında bulunan üç farklı birimden Soğutma Grubuna ait olan fabrikada yapılan çalışmada temel olarak oluşturulmuş olan ve Elektrik ile Mekanik teknikerlerinden oluşan bakım birimleri birbirleri ile kıyaslanarak, genel anlamda üretim sisteminin ayrılmaz bir parçası olan Bakım-Onanm etkinliği değerlerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışma, sırasıyla Bakım sistemlerinin ve VZA analizinin uygulanabilmesi için gereken temel noktalar olan, üretim sistemlerinde bakım, kalite ve toplam kalite yaklaşımı, toplam üretken bakım, güvenilirlik, etkinlik ve son olarak VZA analizinin temelleri başlıklarım, sırasıyla detaylarıyla açıklayarak, konuyu farklı şekilde değerlendirmeyi amaçlamıştır. Burada yatan temel amaç ise değerlendirilmesi, ve ne derecede etkin olduğu tam olarak belirlenemeyen, daha çok sözel ifade edilen kavramlara, bağıl kıyaslamalar yaparak, belli değerler atanmasını ve genel anlamda bir sonuca varılmasını sağlamaktır. Unutulmamalıdır ki varılacak sonuç, diğer çalışmalarda olduğu gibi üretim tekniklerinin daha gelişkin kullanımlarına olanak vererek, daha kaliteli ve ucuza; en güvenilir ürünü kullanıma sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, an application of Data Envelopment Analysis has been investigated with a different sight of view. As it will be explained in detail, Data Envelopment Analysis (DEA) is a technique, which is generally preferred for service systems in nature. Whereas, this study concerns the consequent aspects of an application of this technique to a manufacturing site. As a basic point, the application will involve the maintenance units in Bosch- Siemens Household (B/S/H) factory at Çerkezköy, Istanbul. Considering the basic maintenance elements which are made up of electrical-electronical and mechanical technicians; Maintenance Units (MUs) will be gathered and their relative efficiency will be leading us to their overall efficiency as a guide. The MUs in the factory are grouped according to their specific experience on specific machines and this grouping is considered as the provided smallest unit for this kind of measurement using DEA technique. As a factory, B/S/H is made up of 3 different buildings ecah having its own closed areas and in this study, the most effective factory (having most available data) is concerned. Cooling systems factory has a settled structure for more than few decades named under different names. Consequently, the organizational structure of the factory is also favorably well developed. The bases of the study grows after the investigation of the topic for manufacturing considerations and it must be pointed out that the study involves the extraordinary topic of maintenance efficiency measurement after the reading about a similar paper on DEA research applied to Israeli Air Force. In that paper, the identification of MUs created the main idea beyond this study and probably the further ones, which will be enlightened by this one. In context, the subject will be developed by the general definitions of key terms such as maintenance, productivity, quality, reliability, different types of efficiencies and finally DEA. Starting from the first chapter, a detailed investigation will be traced initially with the explanation of basic maintenance definitions and consequently the overall target beyond the figure: quality. The explanation of reliability is one of the main concepts beyond maintenance and this topic will also be cleared after pointing out the Failure Mode and Effect Analysis (FMEA). Further sections will define the meaning of efficiency as a measure of different terms and DEA will give the answer to our main question: Which one is better and how much? The overall scene will be explained by giving the information of the B/S/H factory and the results will let us conclude about the current maintenance system and how to improve for better results. VI