Halk kütüphanelerinde halkla ilişkiler ve kurum kültürü ilişkisi: Afyonkarahisar halk kütüphaneleri örneği
The relationship between public relations and organizational culture in public libraries: The case of Afyonkarahisar public libraries
- Tez No: 1010994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ ALACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Halk Kütüphanelerinde Halkla İlişkiler ve Kurum Kültürü İlişkisi: Afyonkarahisar Halk Kütüphaneleri Örneği Halk kütüphaneleri, bilgiye erişimi kolaylaştırmanın yanı sıra yaşam boyu öğrenmeyi destekleyen ve toplumsal bütünleşmeye katkı sağlayan çok yönlü kurumlardır. Bu kurumların sürdürülebilirliği, verimliliği ve topluma doğru bilgi kullanımında rehberlik edebilmesi, etkili halkla ilişkiler uygulamalarıyla yakından ilişkilidir. Halkla ilişkiler, kütüphanelerin hizmetlerinin kullanımını artırmanın yanı sıra toplumla güvene dayalı etkileşimler kurmasına da olanak tanımaktadır. Halkla ilişkilerin kurum kültürü ile ilişkisel bağlamda ve halk kütüphaneleri açısından ele alınarak rehber niteliğinde bir çıktının ortaya konulması bu araştırmanın özgün yanına işaret ederken halkla ilişkilerin kurum kültürü bağlamında ve halk kütüphanesi özelinde ele alınması literatüre katkı niteliği de taşımaktadır. Bu bağlamda, halkla ilişkiler faaliyetlerinin kurum kültürü ile bütünleşmesi, kütüphanelerin uzun vadeli planları ve olumlu imaj oluşturma çabaları açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma, halk kütüphanelerinde halkla ilişkiler ve kurum kültürü arasındaki ilişkinin niteliğini, Afyonkarahisar halk kütüphaneleri örneği üzerinden ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırma, yöneticiler ve kullanıcılarla yapılan uygulamalı çalışmaları merkeze almıştır. Bu doğrultuda, araştırmaya dâhil edilen dört kütüphanenin yöneticileri ve kütüphanecileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak bu sayede personelin halkla ilişkiler ve kurum kültürü kavramlarına yönelik bakış açısı, mevcut uygulamalar ve hedefler belirlenmiştir. Ayrıca 402 kullanıcıya anket uygulanarak, halkla ilişkiler faaliyetlerinin kullanıcı deneyimlerine ve algılarına yansıma düzeyi ölçülmüştür. Elde edilen bulgular ve değerlendirmeler, halk kütüphanelerinde yürütülen halkla ilişkiler faaliyetlerinin, kurum kültürünün biçimlenmesinde ve gelişmesinde belirgin bir rol oynadığını göstermiştir. Çalışmanın temel sonucu, halkla ilişkiler alanındaki kalıcı ve sürekli başarının, kurum kültürü ile doğrudan ilişkili olduğudur. Nitel ve nicel bulgular ışığında, Afyonkarahisar halk kütüphanelerinde gerçekleştirilen halkla ilişkiler çalışmalarının genellikle bireysel çabaya dayanması ve izlenecek kurumsal bir rehberin geliştirilmemiş olması nedeniyle, halkla ilişkiler çalışmalarının kullanıcıya yansımasının ve kurum kültürünün bir parçası haline gelmesinin engellendiği hipotezi desteklenmiştir. Sonuç bölümünde, Afyonkarahisar halk kütüphanelerinin topluma daha etkili hizmet sunmasını sağlamak amacıyla, halkla ilişkiler uygulamalarını güçlendirecek ve bu çalışmaları kurum kültürüne kalıcı olarak dâhil edecek stratejik eylem ve yol haritası önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Public Relations and Organizational Culture in Public Libraries: The Case of Afyonkarahisar Public Libraries Public libraries are multifaceted institutions that not only facilitate access to information but also support lifelong learning and contribute to social integration. The sustainability, efficiency, and ability of these institutions to guide society in the proper use of information are closely related to the implementation of effective public relations practices. Public relations not only increase the use of library services but also enable libraries to establish trust-based interactions with society. Addressing public relations in relation to organizational culture and within the context of public libraries, and presenting a guiding output in this regard, represents the original aspect of this research, while discussing public relations within the framework of organizational culture and specifically in the context of public libraries contributes to the existing literature. In this context, the integration of public relations activities with organizational culture is important in terms of the long-term planning of libraries and their efforts to create a positive image. This study aims to reveal the nature of the relationship between public relations and organizational culture in public libraries, using the case of Afyonkarahisar public libraries. The research focused on practical studies conducted with managers and users. Accordingly, semi-structured interviews were conducted with the managers and librarians of four libraries included in the study, thereby identifying the staff's perspectives on the concepts of public relations and organizational culture, as well as the current practices and objectives. In addition, a survey was administered to 402 users to measure how public relations activities are reflected in user experiences and perceptions. The findings and evaluations obtained from the research show that public relations activities carried out in public libraries play a significant role in shaping and developing organizational culture. The main result of the study is that lasting and sustainable success in the field of public relations is directly related to organizational culture. In light of qualitative and quantitative findings, the hypothesis was supported that public relations practices in Afyonkarahisar public libraries are generally based on individual efforts, and the absence of a developed institutional guide prevents these practices from being fully perceived by users and from becoming an integrated part of the organizational culture. In the conclusion section, strategic action plans and roadmaps are proposed to strengthen public relations practices and permanently integrate them into the organizational culture, ensuring that Afyonkarahisar public libraries provide more effective services to society.