Subkutan enjeksiyon beceri öğretiminde oyunlaştırma tabanlı sanal gerçeklik ve kaçış odası öğretim yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri ve özgüven düzeylerine etkisi
The effects of gamification-based virtual reality and escape room teaching methods in subcutaneous injection skill training on nursing students' knowledge, skill and self-confidence levels
  1. Tez No: 1010995
  2. Yazar: AYŞEGÜL HACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, subkutan enjeksiyon beceri öğretiminde oyunlaştırma tabanlı sanal gerçeklik ve kaçış odası öğretim yöntemlerinin hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri ve özgüven düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma 2024-2025 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde yürütülmüştür. Etik kuruldan ve kurumdan izin alınmıştır. Evreni 296 birinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Örneklemi 42 öğrenci deney (21 sanal gerçeklik ve 21 kaçış odası) ve 33 öğrenci kontrol grubu olmak üzere, toplam 75 öğrenciyle araştırma tamamlanmıştır. Veriler“Öğrenci Bilgi Formu”,“SC Enjeksiyon Beceri Kontrol Listesi”,“SC Bilgi Testi”,“Öz Güven Ölçeği”ve“Oyunlaştırma İçin Oyunsu Deneyim Ölçeği”ile toplanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin Subkutan Enjeksiyon bilgi testinde girişim öncesinde başarı durumları açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0,913). Fakat girişim sonrasında tüm grupların başarı oranında artış gözlenmiş olup en yüksek artış kaçış odası grubunda tespit edilmiştir. Öğrencilerin OSCE beceri puanları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmış olup, kaçış odası grubundaki öğrencilerin beceri puanları sanal gerçeklik ve kontrol grubundaki öğrencilere kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,013). Öğrencilerin toplam özgüven puan ortalamaları açısından gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,440). Sonuç: Elde edilen bulgular doğrultusunda sanal gerçeklik ve kaçış odası öğretim yöntemlerinin öğrencilerin bilgi, beceri ve özgüven düzeylerinde anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, her iki yöntemin de öğrencilerin bilgi düzeylerinde artış sağladığı ve özellikle kaçış odası öğretim yönteminin beceri performansını artırmada daha etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed as a randomized controlled trial to examine the effects of gamification-based virtual reality and escape room methods on nursing students' knowledge, skill and self-confidence levels in subcutaneous injection. Material and Methods: The study was conducted during the spring semester of the 2024-2025 academic year at Adnan Menderes University in Aydın. Permission was obtained from the ethics committee and the institution. The population consisted of 296 first-year students. The sample comprised 75 students in total, including 42 students in the experimental group (21 virtual reality and 21 escape room) and 33 students in the control group. Data were collected using the“Student Information Form,”“SC Injection Skill Checklist,”“SC Knowledge Test,”“Self-Confidence Scale,”and“Gamification Game Experience Scale.”Results: No statistically significant difference was found in students' pre-intervention performance on the Subcutaneous Injection knowledge test (p=0.913). However, an increase in success rates was observed in all groups after the intervention, with the highest increase detected in the escape room group. A statistically significant difference was found between the groups in terms of students' OSCE skill scores, with the escape room group's skill scores found to be significantly higher than those of the virtual reality and control groups (p=0.013). No statistically significant difference was found between the groups in terms of students' total self-confidence score averages (p=0.440). Conclusion: Based on the findings, it was determined that virtual reality and escape room teaching methods did not create a significant difference in students' knowledge, skills, and self-confidence levels. However, both methods were found to increase students' knowledge levels, and the escape room teaching method was particularly more effective in enhancing skill performance.