BPR study in a process type manufacturing environment by using an ERP package
Proses tipi üretim ortamında ERP paketi kullanarak BPR çalışması
- Tez No: 101101
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DEMET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
PROSES TİPİ ÜRETİM ORTAMINDA ERP PAKETİ KULLANARAK BPR ÇALIŞMASI ÖZET Günümüzde şirketlerin rekabeti son derece artmış ve şirketler kalite, zaman ve maliyet kriterlerine odaklanmak zorunda kalmışlardır. Müşterilerine kaliteli ürünü ve servisi diğer rakiplerden daha ucuza ve daha hızlı verebilenler, yarışta bir adım öne geçmişlerdir. Ancak müşteriden gelen taleplere göre kendini yenileyebilen şirketler bu yarışta önde kalacaktır. Rekabetçi piyasada değişikliklere anında tepki verebilmek için, hızlı, çevik olmak ve bilgiyi işletmenin tüm birimlerinde paylaşmak gereklidir. Piyasa koşullarındaki değişikliğe tepki, şirket organizasyonunda, ürünlerinde, hizmetlerinde veya iş süreçlerinde değişikliği gerektirebilir. Böyle değişiklikleri yapabilmek için şirketlerin çok güçlü, gelişmelere açık, kolay uyarlanabilir bilgi sistemlerine ihtiyaçları vardır. Bu çalışmada, son yıllarda popüler hale gelen Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) Paketi kullanarak İş Süreçlerinin Yeniden Yapılandırılması (BPR) konusu anlatılmış, uygulama olarak Şişecam BPR çalışması ve ERP implementasyonu incelenmiştir. Türkiye'de birçok şirkette BPR ve ERP projelerinin yapılmış ve yapılıyor olması, ayrıca proje maliyetlerinin çok yüksek olması nedeniyle, bu konu çok özel bir konum kazanmıştır. Bazı projelerde çok yüksek paralar harcanmış olmasına rağmen, istenilen sonuçlar alınamamıştır. Halbuki, belli adımlar takip edildiğinde BPR ve ERP projelerinin başarıyla sonuçlandığı ve yeni kurulan bilgi sistemlerinin şirketlere çok büyük katkısı olduğu görülmüştür. Bu açıdan dolayı, yapılan çalışma, bundan sonraki BPR ve ERP projelerine iyi bir rehber olacaktır. İş süreçlerinin yeniden yapılandırılması (BPR), işletmenin performans değerleri olan maliyet, kalite, servis ve hız kriterlerinde dramatik gelişme gösterebilmek için, işin yapılma biçiminin temelden yeniden düşünülmesi ve radikal olarak değiştirilmesidir. BPR çalışmasının temel noktası, fonksiyonlar veya ürünler yerine, iş süreçlerine ve müşterilere odaklı olmasıdır. Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) ise, müşteri siparişlerini doğru alabilmek, sevkedebilmek ve faturalayabilmek için işletmenin tüm kaynak ihtiyacım belirleyen ve planlayan muhasebe bazdı bilgi sistemidir. ERP'yi tipik MRP II sisteminden ayıran başüca teknik özellikler, grafiksel arabirim kullanması, ilişkisel veri tabanına sahip olması, dördüncü kuşak dil kullanması, istemci/sunucu düzeninde çalışması ve açık sistem olmasıdır. Bu çalışmada konu hakkında literatür incelenmiş, örnek projenin gerçekleştiği şirket olan Şişecam hakkında bilgi verilmiş, proje dahilindeki iş süreçleri incelenmiş, bazı iş süreçleri yeniden yapılandırılmış, ilgili ERP paketinin proje kapsamındaki modüllerinin genel çalışma mantığı hakkında bilgi verilmiş, Şişecam BPR ve ERP XVprojesi organizasyonu incelenmiş, incelenen Şişecam iş süreçleri ERP paketi üzerinde gösterilmiş, şirketin proje öncesi ve sonrasındaki durumu karşılaştırılmış, projenin basan ve başarısızlık yönleri çıkarılmış ve genel olarak BPR çalışmalarında ve ERP uygulamalarında dikkat edilmesi gereken noktalar vurgulanmıştır. XVI
Özet (Çeviri)
BPR STUDY IN A PROCESS TYPE MANUFACTURING ENVIRONMENT BY USING AN ERP PACKAGE SUMMARY In the Process Industry, the focus of competitive companies is on quality, time, and cost across the whole supply chain. Companies that provide customers with quality products and services faster than the competition and at lower cost are the ones that gain the competitive edge. And companies with the ability to quickly reshape the supply chain based on anticipated or actual changes in customer demands are the ones that will maintain the competitive edge. To achieve competitiveness through response to change requires speed, flexibility, and the sharing of information across the supply chain. It requires the ability to dynamically model and dynamically change a company's supply chain, and have those changes reflected immediately. Reshaping the supply chain to respond to change also requires reshaping the organization, its business practises, its services, and all too often, its products. To meet the challenges brought about by change, companies require powerful information technology designed to deliver continuous improvements and innovation. Companies need extremely flexible enterprise applications that support the current supply chain processes and guarantee a strong foundation for change. In this study, Business Process Reengineering (BPR) by using an Enterprise Resource Planning (ERP) Package subject, which is very popular in the last years, is told, and Şişecam's BPR Study and ERP Implementation is selected as the application. Since many companies in Turkey had BPR and ERP Projects, or some of them still have, and since the projects' costs are very high, the subject is very important The purpose of this study is to understand the relationship between BPR and ERP, to analyze success and failure points of BPR and ERP projects and to create a source for the future implementations. BPR is a procedure that involves the fundamental rethinking and radical redesign of business processes to achieve dramatic organizational improvements in such critical measures of performance as cost, quality, service, and speed. Any BPR activity is distinguished by its emphasis on process rather man functions and products and the customers for the processes. ERP is an accounting oriented information system for identifying and planning the enterprisewide resources needed to take, make, ship, and account for customer orders. An ERP system differs from the typical MRP II system in technical requirements such as graphical user interface, relational database, use of fourth- generation language, and computer-aided software engineering tools in development, client/server architecture, and open-system portability. xiiiIn this study literature survey on BPR and ERP is made, a brief information about the company is given, workflow of the company is analysed for BPR study, some of the processes are reengineered, brief information about the implemented ERP Modules is given, project organization is analysed, results of BPR Study are showed on ERP Package, statuses of the company before and after the project are compared, success and failure points of the project are given and recommendations for a successful BPR and ERP Project are made at the end. XIV