Fostering engagement and understanding in art museums : Pedagogical interpretation products and strategies in American and European museums for children visitors age 7-11
Sanat müzelerinde katılım ve anlamayı geliştirmek: 7–11 yaş çocuk ziyaretçilere yönelik Amerikan ve Avrupa müzelerindeki yorumlama ürünleri ve stratejileri
  1. Tez No: 1011027
  2. Yazar: SEMİN ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, müze eğitiminin değişen rolünü incelemekte ve özellikle sanat müzelerinin 7–11 yaş arası çocuklarla kalıcı ve anlamlı ilişkiler geliştirme potansiyeline odaklanmaktadır. Tez, gelişim psikolojisinden yararlanarak 7–11 yaş aralığını kültürel katılımın geliştirilmesi açısından kritik bir dönem olarak tanımlamaktadır. Müzeler, bu yaşa uygun yöntemlerle yapılandırıldığında yalnızca çocukların bireysel gelişimine katkı sağlamakla kalmaz; aynı zamanda daha katılımcı ve düşünsel olarak etkin bir geleceğin kamusunu şekillendirmeye de katkıda bulunur. Bu araştırma, özellikle hermenötik, diyalojik ve deneyimsel öğrenmeye dayanan yorumlayıcı pedagojik stratejileri vurgulayarak, bu yaklaşımların müze deneyimini pasif izleyicilikten aktif anlam kurma sürecine nasıl dönüştürdüğünü ortaya koymaktadır. Özellikle sanat müzelerinde eserlerin açık uçlu yapısı, doğal olarak sorgulamayı, yaratıcılığı ve duygusal katılımı desteklemektedir. Bu fikirlerin pratikte nasıl uygulandığını incelemek amacıyla tez, Avrupa ve Amerika' dan seçilen dört müze örneğinde kullanılan yorumlayıcı stratejileri analiz etmektedir: Museum of Modern Art (MoMA), Tate Modern, Van Gogh Müzesi ve Pera Müzesi. Sonuç olarak tez, müze çocuk ilişkisinin karşılıklı güçlendirici bir yapıya sahip olduğunu savunmaktadır: Müzeler çocukların gelişimini desteklerken, çocuklar da geleceğin kültürel kurumlarının sürekliliğini sağlar. Bu bağlamda yorumlayıcı pedagoji yalnızca bir eğitim aracı değil; aynı zamanda kapsayıcı, dinamik ve toplumsal açıdan anlamlı sanat müzeleri inşa etmek için stratejik bir çerçeve olarak ortaya çıkmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the evolving role of museum education, with a focus on how art museums can cultivate lasting and meaningful relationships with children aged 7–11. The thesis draws on developmental psychology to identify the 7–11 age range as a critical window for cultivating cultural engagement. At this stage, children possess the cognitive ability to analyze and interpret, while still retaining imaginative openness and playfulness. When adapted through age-appropriate methods for 7-11 age, museums thus contribute not only to children's development but also to shaping a more engaged and reflective future public. Emphasizing interpretive pedagogical strategies, particularly those grounded in hermeneutic, dialogic, and experiential learning, the research demonstrates how these approaches shift the museum experience from passive viewing to active meaning making. Especially in art museums, the open ended nature of artworks naturally supports inquiry, creativity, and emotional engagement. To examine how these ideas are implemented in practice, the thesis analyzes interpretive strategies from four case study institutions from Europe and United States: Museum of Modern Art (MoMA), Tate Modern, the Van Gogh Museum, and the Pera Museum. In conclusion, the thesis argues that the museum child relationship is mutually reinforcing: while museums nurture children's development, children sustain the cultural institutions of tomorrow. Interpretive pedagogy thus emerges as not only an educational tool, but also a strategic framework for building inclusive, dynamic, and socially relevant art museums.