Kamu ihalelerinden yasaklama kararlarının hukuki rejimi: 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu kapsamında bir inceleme
The legal regime of prohibition decisions from public procurements: An examination within the scope of law no.4734 on Public Procurement and law no. 4735 on Public Procurement Contracts
- Tez No: 1011028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CEREN SANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Türk kamu ihale hukukunda Avrupa Birliği ve uluslararası ihale uygulamalarına paralel mevzuat arayışı, 2001 yılında Dünya Bankası'nın oluşturduğu reform önerileri dikkate alınarak 4734 ve 4735 sayılı kanunların yürürlüğe girmesiyle sonuçlanmıştır. 4734 ve 4735 sayılı kanunlarla kamu alımlarında hile, vaat, nüfuz kullanma, sahtecilik gibi çeşitli yöntemlerle ihale sonuçlarını etkilemeye çalışanlara karşı caydırıcı ve cezalandırıcı bir yaptırım uygulanarak rekabetin korunması ve ihaleler üzerinden yapılan yolsuzlukların önlenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda idarelere, kanunda belirlenmiş yasak fiil ve davranışları işleyenleri, ihalelere katılmaktan menetmeyi olanaklı kılan bir yaptırım uygulama yetkisi verilmiştir. Bu çalışmada, 4734 ve 4735 sayılı kanunlarda düzenlenen kamu ihalelerinde idarelerce tesis edilen yasaklama yaptırımı sebep, kapsam, hukuki nitelik ve konu unsuru yönünden tahlil edilmiş, tüm değerlendirmeler yasaklama kararlarıyla ilgili Danıştay kararları ışığında tartışma konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The search for legislation in Turkish public procurement law which has accordance with to the European Union and international procurement practices resulted in the enactment of Laws No. 4734 and 4735 in 2001, taking into account the reform recommendations of the World Bank. Laws no. 4734 and 4735 aim to protect competition and prevent corruption through tenders by imposing a deterrent and punitive sanction on those who attempt to influence tender outcomes through various methods, such as fraud, deals, influence, and forgery, in public procurement. In this context, administrations are given the power to impose sanctions that enable them to prevent those who commit prohibited acts and behaviours specified in the law from participating in tenders. In this study, the sanctions of prohibition imposed by the administrations in public tenders regulated by laws no. 4734 and 4735 were analyzed in terms of reason, scope, legal character and subject matter, and all evaluations were discussed in the light of the Council of State decisions regarding the prohibition cases.