Endüstriyel tasarım eğitiminde dijital araçların kullanımı ve etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of use and effects of digital tools in industrial design education
- Tez No: 1011026
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Endüstriyel tasarım eğitimi doğası gereği teknoloji ile iç içe ilerlemektedir ve bu eğitim sisteminde teknolojik gelişmelerin oynadığı rol kritiktir. Teknolojinin hızlı bir biçimde evrildiği bu süreçte eğitim ortamlarında sadece güncel modelleme, grafik tasarım araçlarının yanında yapay zekâ tabanlı uygulamalar da sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu araştırma ile Türkiye'deki endüstriyel tasarım eğitiminde yaygın kullanılan dijital araçları, bu araçların kullanım düzeylerini ve biçimlerini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu araştırma, endüstriyel tasarım öğrencilerinin deneyimlerini ve öğretim elemanlarının eğitimci perspektifiyle tecrübe ve görüşlerini incelemek amacıyla karma araştırma yöntemi benimsenerek yürütülmüştür. Araştırma kapsamında bağlamı belirlerken önce bir literatür araştırması gerçekleştirilmiş ardından Ankara'daki farklı üniversitelerde öğrenim görmekte olan farklı sınıf düzeylerindeki endüstriyel tasarım bölümü öğrencilerine çevrim içi ve yüz yüze anketler uygulanarak nitel ve nicel veriler toplanmıştır. Ayrıca Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde görev yapmakta olan öğretim elemanlarının görüşleri de yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Elde edilen bulgular, genel anlamda dijital araçların öğrencilerin tasarım süreçlerini hızlandırdığını, kolaylaştırdığını ve yaratıcılığı belirli durumlarda desteklerken kullanım biçimine bağlı olarak bazı noktalarda kısıtladığını, genel olarak öğrenme motivasyonunu artırdığını işaret etmektedir. Öte yandan bölümlerdeki teknik donanım yetersizlikleri, güncel yazılımların yüksek maliyetleri, öğrencilerin yaşadığı bilgi ve tecrübe yetersizliği gibi faktörler öğrenme süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Öğretim elemanları, dijital araç kullanım alışkanlıklarında özellikle pandemi süreci ile birlikte ciddi değişiklikler yaşandığını, bu araçların eğitim sürecinde çok büyük fırsatlar sunduğunu ancak etkili kullanım pratiklerinin öğrencilere kazandırılmasının büyük önem taşıdığını vurgulamışlardır. Ayrıca bu bağlamda ders içerikleri, müfredatlar ve okullardaki çeşitli donanım yetersizlikleri üzerine iyileştirilme çalışmaları yapılması gerektiğini belirtmişlerdir. Bu tez ile küresel ölçekte dijital dönüşüm sürecine Türkiye'deki endüstriyel tasarım bölümleri bağlamında kapsamlı bir değerlendirme sunulmuş, geleceğe yönelik iyileştirme ve geliştirme önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrial design education is inherently intertwined with technology, and technological advancements play a critical role in this educational system. In this process of rapid technological evolution, not only current modeling and graphic design tools but also artificial intelligence-based applications have become frequently used in educational environments. This research aims to identify the digital tools commonly used in industrial design education in Turkey, their levels of use, and the forms of use. This study was conducted using a mixed-methods research approach to examine the experiences of industrial design students and the experiences and opinions of faculty members from an educators's perspective. To define the context, a literature review was conducted, followed by online and face-to-face surveys administered to industrial design students at various grade levels in universities in Ankara, collecting qualitative and quantitative data. Additionally, the opinions of faculty members working at various universities in Turkey were collected through semi-structured interviews. The findings indicate that, in general, digital tools accelerate and facilitate students' design processes, support creativity in certain situations, restrict it in some areas depending on the usage, and generally increase learning motivation. On the other hand, factors such as insufficient technical equipment in departments, the high cost of current software, and the lack of knowledge and experience of the students negatively affect learning processes. Faculty members emphasized that there have been significant changes in digital tool usage habits, especially during the pandemic, and that while these tools offer great opportunities in the education process, it is crucial to teach students effective usage practices. They also stated that improvements should be made to course content, curricula, and various equipment deficiencies in schools. This thesis strives to provide a comprehensive evaluation of the global digital transformation process within the context of industrial design departments in Turkey, and to propose improvements and development suggestions for the future.