Selektif IgA eksikliği tanılı çocuklarda atopi varlığına göre seröz otitis media sıklığı ve işitme eşiklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of otitis media with effusion frequency and hearing thresholds according to the presence of atopy in children with selective IgA deficiency
  1. Tez No: 1011077
  2. Yazar: KÜRŞAT İLYAS ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
ÖZET SELEKTİF IgA EKSİKLİĞİ TANILI ÇOCUKLARDA ATOPİ VARLIĞINA GÖRE SERÖZ OTİTİS MEDİA SIKLIĞI VE İŞİTME EŞİKLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç:Bu çalışmanın amacı, selektif IgA eksikliği (sIgAD) tanısı almış pediatrik hastalarda atopi varlığının efüzyonlu otitis media (EOM) sıklığı, işitme eşikleri ve timpanometrik bulgular üzerindeki etkisini prospektif olarak değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem:Şubat 2024–Haziran 2025 tarihleri arasında İstanbulEğitim ve Araştırma Hastanesi'nde selektif IgA eksikliği tanısı ile takipli, 4–18 yaş aralığındaki toplam 52 pediatrik hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar atopi varlığına göre iki gruba ayrıldı: atopik grup (n=26) ve non-atopik grup (n=26). Tüm hastalara başlangıç ve 1., 3., 6. aylarda olmak üzere dört zaman noktasında kulak burun boğaz muayenesi, otoskopik değerlendirme, saf ses odyometri ve timpanometri uygulandı. Adenoid ve tonsil hipertrofisi dereceleri, otoskopik bulgular, timpanogram tipleri, kompliyans değerleri ve işitme eşikleri gruplar arasında karşılaştırıldı. İstatistiksel analizlerde ki-kare testi, Fisher'in kesin testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı; p<0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.Bulgular:Çalışmaya dahil edilen 52 hastanın 27'si (%51,9) erkek, 25'i (%48,1) kız olup yaş ortalaması 9,13±3,34 yıldı. Atopik ve non-atopik gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,781). Altı aylık takip süresince toplam otitis media atak sayısı atopik grupta ortalama 1,00±1,39, non-atopik grupta 1,23±1,11 olarak saptandı; gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi (p=0,199). Adenoid ve tonsil hipertrofisi dereceleri tüm takip dönemlerinde gruplar arasında benzer seyir gösterdi (p>0,05). Otoskopik değerlendirmede başlangıçta atopik grupta bilateral mat timpanik membran oranı %23,08 iken non-atopik grupta %11,54 olarak saptandı; bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,271). Tip B timpanogram oranı başlangıçta %13,46–13,73 düzeyinde iken altıncı ayda %4,26'ya geriledi. Timpanometrik kompliyans değerleri ve timpanogram tipleri tüm dönemlerde iki grup arasında anlamlı farklılık göstermedi (p>0,05). Saf ses odyometri hava yolu ve kemik yolu işitme eşikleritüm takip viiidönemlerinde normal sınırlarda seyretti ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Takip edilen 52 hastanın 25'ine (%48,1) cerrahi girişim uygulandı; her iki grupta da en sık uygulanan cerrahi işlem tonsillektomi+adenoidektomi olup gruplar arasında cerrahi işlem dağılımı açısından anlamlı fark bulunmadı (p=0,603).Sonuç:Selektif IgA eksikliği tanılı çocuklarda atopi varlığı, altı aylık prospektif takip süresince efüzyonlu otitis media sıklığı, timpanometrik bulgular ve işitme eşikleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ek bir etki oluşturmamıştır. Bu bulgular, sIgAD'ınkendi başına orta kulak patolojileri açısından önemli bir risk faktörü olduğuna ve atopi varlığından bağımsız olarak tüm sIgAD tanılı çocukların düzenli odyolojik ve timpanometrik değerlendirmeye alınması gerektiğine işaret etmektedir. Daha geniş örneklem büyüklükleri ve uzun takip süreleri içeren prospektif çalışmalar, bu ilişkiyi daha ayrıntılı biçimde ortaya koyacaktır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF OTITIS MEDIA WITH EFFUSION FREQUENCY AND HEARING THRESHOLDS ACCORDING TO THE PRESENCE OF ATOPY IN CHILDREN WITH SELECTIVE IgA DEFICIENCY Objective: The aim of this study was to prospectively evaluate the effect of atopy on the frequency of otitis media with effusion (OME), hearing thresholds, and tympanometric findings in pediatric patients diagnosed with selective IgA deficiency (sIgAD).Materials and Methods: A total of 52 pediatric patients aged 4–18 years who were followed up with a diagnosis of selective IgA deficiency at İstanbulTraining and Research Hospital between February 2024 and June 2025 were included in the study. Patients were divided into two groups based on the presence of atopy: atopic group (n=26) and non-atopic group (n=26). All patients underwent ear, nose, and throat examination, otoscopic evaluation, pure-tone audiometry, and tympanometry at baseline and at months 1, 3, and 6. Adenoid and tonsillar hypertrophy grades, otoscopic findings, tympanogram types, compliance values, and hearing thresholds were compared between the groups. Chi-square test, Fisher's exact test, and Mann-Whitney U test were used for statistical analysis; p<0.05 was considered statistically significant.Results: Of the 52 patients included, 27 (51.9%) were male and 25 (48.1%) were female, with a mean age of 9.13±3.34 years. No statistically significant difference was found between the atopic and non-atopic groups in terms of age and sex distribution (p=0.781). Over the six-month follow-up period, the mean total number of otitis media episodes was 1.00±1.39 in the atopic group and 1.23±1.11 in the non-atopic group, with no significant difference between groups (p=0.199). Adenoid and tonsillar hypertrophy grades followed a similar course across all follow-up time points (p>0.05). At baseline, the rate of bilateral dull tympanic membrane was 23.08% in the atopic group and 11.54% in the non-atopic group; this difference was not statistically significant (p=0.271). The Type B tympanogram rate declined from 13.46–13.73% at baseline to 4.26% at month six. Tympanometric compliance values and tympanogram xtypes showed no significant intergroup differences at any time point (p>0.05). Air conduction and bone conduction hearing thresholds remained within normal limits throughout follow-up and did not differ significantly between groups (p>0.05). Surgical intervention was performed in 25 of 52 patients (48.1%); tonsillectomy and adenoidectomy was the most common procedure in both groups, and no significant difference was found in the distribution of surgical procedures (p=0.603).Conclusion: In children with selective IgA deficiency, the presence of atopy did not exert a statistically significant additional effect on the frequency of otitis media with effusion, tympanometric findings, or hearing thresholds over a six-month prospective follow-up period. These findings suggest that sIgAD itself constitutes a significant risk factor for middle ear pathologies, and that all children with sIgAD should undergo regular audiological and tympanometric evaluation regardless of atopic status. Prospective studies with larger sample sizes and longer follow-up periods are needed to further elucidate this relationship.