İnteraktif öğrenme ortamında etkileşimli kitap okuma yönteminin okul öncesi dönem çocuklarında problem çözme becerisine etkisi
The effect of interactive book reading method in an interactive learning environment on problem-solving skills in preschool children
- Tez No: 1011086
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS GÜNİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim dönemindeki (60-72 ay) çocukların problem çözme becerilerinin geliştirilmesinde interaktif öğrenme ortamları ile basılı materyallerin etkisini“etkileşimli kitap okuma”yöntemi odağında karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yaklaşımlarından“ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen”ile kurgulanan çalışmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş ili Elbistan ilçesinde uygun örnekleme yoluyla belirlenen ve Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir anaokuluna devam eden 40 çocuk oluşturmaktadır. Katılımcılar, ön test puanları ve cinsiyet değişkenleri baz alınarak sağlanan denkliğin ardından seçkisiz (rastgele) atama yoluyla 20'şer kişilik deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”ve“Sosyo-demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Deney sürecinde 60 iş günü boyunca deney grubundaki çocuklarla dijital yayınlar (interaktif içerikler) üzerinden, kontrol grubundaki çocuklarla ise basılı kitaplar üzerinden etkileşimli okuma etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, her iki grupta da uygulanan yöntemlerin çocukların problem çözme becerisi son test puanlarını ön test puanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığını ortaya koymuştur. Ancak, dijital ve basılı materyal kullanımı arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı gibi; cinsiyet değişkeninin de beceri gelişimi üzerinde belirleyici bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Sonuç olarak; problem çözme gibi üst düzey düşünme becerilerinin gelişiminde materyal türünden ziyade“etkileşimli okuma”metodolojisinin kritik bir rol oynadığı, dijital ortamların bu süreci destekleyen etkili birer araç olarak konumlandırılabileceği belirlenmiştir. Bu çalışmanın, UNESCO ve UNICEF'in dijital kapsayıcılık hedefleri ile Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli vizyonu doğrultusunda, okul öncesi eğitimde teknoloji entegrasyonu için rehber niteliğinde veriler sunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to comparatively examine the effects of interactive learning environments and printed materials on the development of problem-solving skills in preschool children (60-72 months), focusing on the“interactive book reading”method. The study, designed using a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group, a quantitative research approach, includes a sample of 40 children attending a kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in Elbistan district of Kahramanmaraş province during the 2024-2025 academic year, selected through convenient sampling. Participants were randomly assigned to experimental and control groups of 20 children each, following equivalence based on pre-test scores and gender variables. The“Problem Solving Skills Scale”and the“Socio-demographic Information Form”were used as data collection tools. During the experiment, interactive reading activities were conducted for 60 working days, using digital publications (interactive content) with the children in the experimental group and printed books with the children in the control group. The findings of the study revealed that the methods applied in both groups statistically significantly increased the children's problem-solving skill post-test scores compared to their pre-test scores. However, no significant difference was found between the use of digital and printed materials; and the gender variable was also found not to have a decisive effect on skill development. In conclusion, it was determined that the“interactive reading”methodology, rather than the type of material, plays a critical role in the development of higher-order thinking skills such as problem-solving, and that digital environments can be positioned as effective tools supporting this process. This study is considered to provide data that can serve as a guide for technology integration in preschool education, in line with UNESCO and UNICEF's digital inclusion goals and the vision of the Turkish Century Education Model.