Mide kanseri hastalarında neoadjuvan tedavi yanıtını öngörmede tümör dokusunda PD-L1 ekspresyonunun durumu
Status of PD-L1 expression in tumor tissue in predicting response to neoadjuvant therapy in patients with gastric cancer
- Tez No: 1011087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM DOĞAN, DOÇ. DR. UFUK OĞUZ İDİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, lokal ileri evre mide kanseri tanısıyla neoadjuvan FLOT kemoterapisi uygulanan hastalarda, tedavi öncesi endoskopik biyopsi materyallerinde immünohistokimyasal olarak değerlendirilen PD-L1 ekspresyonunun (CPS ve TPS skorları) neoadjuvan tedavi yanıtını ve sağkalımı öngörmedeki rolünün araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020 – Aralık 2024 tarihleri arasında SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde, evre II-III mide adenokarsinomu tanısıyla neoadjuvan FLOT kemoterapisi aldıktan sonra küratif amaçla opere edilen 54 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Neoadjuvan tedavi öncesi alınan endoskopik biyopsi materyallerinde DAKO 22C3 klonu ile PD-L1 immünohistokimyasal boyama yapılarak CPS ve TPS skorları hesaplandı. Ameliyat sonrası patoloji piyeslerinde Modifiye Ryan Tümör Regresyon Skoru (MRS) değerlendirildi. Hastalar iyi yanıt (MRS 0-1) ve kötü yanıt (MRS 2-3) olmak üzere iki gruba ayrıldı. İmmünohistokimyasal parametreler, preoperatif kan değerleri ve klinikopatolojik özellikler gruplar arasında karşılaştırıldı. Çok değişkenli analizlerde cox regresyon modelleri kullanıldı. Bulgular: Hastaların 43'ü (%79,6) erkek, 11'i (%20,4) kadın olup ortalama yaş 61,9 yıldı. Hastaların 17'si (%31,5) iyi yanıt (MRS 0-1), 37'si (%68,5) kötü yanıt (MRS 2-3) grubunda yer aldı. İyi yanıt grubunda medyan CPS değeri kötü yanıt grubuna kıyasla anlamlı düzeyde düşük saptandı (3,00'a karşın 12,00; p=0,035). TPS değerlerinde gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi (p=0,330). Cox regresyon analizinde CPS, hastalıksız sağkalım (HR: 1,066; p=0,014), tanıdan itibaren genel sağkalım (HR: 1,063; p=0,019) ve operasyondan itibaren genel sağkalım (HR: 1,052; p=0,047) üzerine bağımsız prognostik faktör olarak saptandı. Neoadjuvan tedavi öncesi ileri klinik evre (p=0,030) ve taşlı yüzük hücre histolojisi (p=0,016) kötü patolojik yanıtla anlamlı ilişki gösterdi. Nüks açısından pozitif lenf nodu sayısı (p=0,002), düşük VKİ (p=0,007) ve erkek cinsiyet (p=0,047) anlamlı risk faktörleri olarak belirlendi. Sonuç: Neoadjuvan FLOT kemoterapisi uygulanan lokal ileri evre mide kanseri hastalarında tedavi öncesi PD-L1 CPS değeri, patolojik yanıtla anlamlı ilişki gösteren ve sağkalım üzerine bağımsız bir prognostik faktördür. Düşük CPS değerleri iyi patolojik yanıtla, yüksek CPS değerleri kötü yanıt ve kötü prognozla ilişkilidir. Mide kanserinde neoadjuvan tedavi yanıtını öngörmede TPS'ye kıyasla CPS daha üstün bir parametredir. Bu bulguların çok merkezli prospektif çalışmalarla doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the role of PD-L1 expression (CPS and TPS scores), assessed immunohistochemically in pre-treatment endoscopic biopsy specimens, in predicting neoadjuvant treatment response and survival in patients with locally advanced gastric cancer who received neoadjuvant FLOT chemotherapy. Materials and Methods: A total of 54 patients with stage II-III gastric adenocarcinoma who underwent curative surgery following neoadjuvant FLOT chemotherapy at SBU Istanbul Training and Research Hospital, Department of General Surgery between January 2020 and December 2024 were retrospectively included. PD-L1 immunohistochemical staining was performed on pre-treatment endoscopic biopsy specimens using the DAKO 22C3 clone, and CPS and TPS scores were calculated. Pathological response was evaluated using the Modified Ryan Tumor Regression Score (MRS) on surgical specimens. Patients were classified into good response (MRS 0-1) and poor response (MRS 2-3) groups. Immunohistochemical parameters, preoperative laboratory values, and clinicopathological features were compared between groups.Cox regression models were used for multivariate analyses. Results: Of the 54 patients, 43 (79.6%) were male and 11 (20.4%) were female, with a mean age of 61.9 years. Seventeen patients (31.5%) were in the good response group (MRS 0-1) and 37 (68.5%) in the poor response group (MRS 2-3). Median CPS was significantly lower in the good response group compared to the poor response group (3.00 vs. 12.00; p=0.035). No significant difference was observed in TPS values between groups (p=0.330). In Cox regression analysis, CPS was an independent prognostic factor for disease-free survival (HR: 1.066; p=0.014), overall survival from diagnosis (HR: 1.063; p=0.019), and overall survival from surgery (HR: 1.052; p=0.047). Advanced pre-treatment clinical stage (p=0.030) and signet ring cell histology (p=0.016) were significantly associated with poor pathological response. Positive lymph node count (p=0.002), low BMI (p=0.007), and male sex (p=0.047) were identified as significant risk factors for disease recurrence. Conclusion: In locally advanced gastric cancer patients treated with neoadjuvant FLOT chemotherapy, pre-treatment PD-L1 CPS is significantly associated with pathological response and an independent prognostic factor for survival. Lower CPS values are associated with good pathological response, while higher CPS values are associated with poor response and worse prognosis. CPS is a superior parameter compared to TPS for predicting neoadjuvant treatment response in gastric cancer. These findings require validation in multicenter prospective studies.