Mixed mode fatigue and fracture behaviour investigation on rail and welded rails
Karma yükleme tipinin uygulanması durumunda kaynaklı ve kaynaksız demiryolu raylarının yorulma ve kırılma davranışının tespiti
- Tez No: 1011119
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZÜLFÜ AŞIK, PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Deray, dünyadaki en tartışmalı konulardan biridir. Deray nedeniyle çok sayıda kaza meydana gelmektedir. Yorulma ve ray kırılması, deray ve kazaların yaygın sebeplerindendir. Bu tezde, R 350 HT sınıfı rayların ana metal ve alın kaynaklı bölgesindeki karma yükleme tipi (I+II) yorulma çatlağı büyüme hızı, farklı açıları (15°, 30°, 45°, 60° ve 75°) göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ana metaldeki numunelerde çatlak büyüme hızının açı arttıkça azaldığı bulunmuştur. Bu davranış, kaynak bölgesinde çatlak büyümesinin test edildiği kaynaklı numunelerde de gözlemlenmiştir. Ancak kaynaklı ve ana metal numuneleri karşılaştırıldığında, kaynaklı numunelerin çatlak büyüme hızının ana metale göre daha düşük olduğu görülmüştür. Bununda temel olarak mikro yapıdan kaynaklı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Derailment is one of the most controversial topics in the world. There are lots of accidents due to the derailment of the wagons from the rails. Fatigue and fracture of the rails are common causes of derailment and accidents. In the thesis, mixed mode (I+II) Fatigue Crack Growth rate of the R 350 HT grade rail in base and flash-Butt welded region were investigated in different angles (15°, 30°, 45°, 60° and 75°). According to the results, it is found that the Crack Growth rate of the specimens in the parent metal decreases with increasing the angle. This behaviour is also observed in the welded specimens, where crack growth is induced in the weld region. However, when comparing the welded and parent metal, it is seen that the crack growth rate of the welded specimens is lower than the parent metal. It was also found that this mainly results from the material's microstructure.