Sonlu eleman simülasyonu ile ekstrüzyon kalıplarının ömür tahmini
Life prediction of extrusion dies by the finite element simulation
- Tez No: 34618
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ERMAN TEKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
SONLU ELEMAN SİMULASYONU İLE EKSTRÜZYON KALIPLARININ ÖMÜR TAHMİNİ (DOKTORA TEZİ) Ahmet SONSÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1994 ÖZ Bu çalışmada, metal biçimlendirme yöntemlerinden soğuk ekstrüzyonda kullanılan kalıplarda oluşan kopma ve yorulma kırılmaları, basitleştirilmiş yaklaşımla analitik olarak ve sonlu eleman yazılım yöntemi ile de sayısal olarak incelenmiştir. Analitik çalışmada, kopma kırılması için kritik yüzey pürüzlülüğünü saptamaya imkan veren bir model geliştirilmiştir. Sayısal çalışmada ise, önce kalıbın doğrusal-esnek gerilme analizi yapılmış, sonra kırılma mekaniğinde kırılmanın bir ölçüm değeri olarak kabul edilen gerilme yeğinlik çarpanı elde edilmiştir. Doğrusal- esnek kırılma mekaniğinde betimlenen çatlak büyüme yasalarıyla çatlak büyüme hızı davranışı saptanmış, bu şekilde elde edilen sayısal davranış eğrileri ile deneysel gözlem eğrileri diyagramlarda karşılaştırılmıştır. Bu çalışmayla çatlak büyüme hızının sonlu eleman simulasyonunun yapılabileceği gösterilmiş ve kuramsal kalıp ömrü hesaplanmıştır. Bilim kodu : 625.02.02-625.02.07-625.03.02 Anahtar kelimeler : Metal biçimlendirme, ekstrüzyon kalıbı, kırılma, sonlu eleman benzetimi, karışık mod yorulma, çatlak oluşumu, çatlak büyümesi. Sayfa adedi : 189 Tez yöneticisi : Prof.Dr. A.Erman TEKKAYA
Özet (Çeviri)
II LIFE PREDICTION OF EXTRUSION DIES BY THE FINITE ELEMENT SIMULATION (Ph. D. Thesis) Ahmet SONSÖZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1994 ABSTRACT In this study, rupture and fatigue cracks occurring in cold extrusion dies have been investigated, by using both a simplified analytic approach and the finite element method. In the analytical study, a model has been developed to determine the critical surface roughness for rupture strength. In the numerical study, the stress intensity factors which are accepted in fracture mechanics as measures for the evaluation of the cracks were calculated. The behaviour of the crack propagation rate has been observed to be according to the crack propagation laws described in linear-elastic fracture mechanics. The results obtained by using the finite element method have been compared with the experimental results available in the literature. It has been observed that the numerical results obtained in the present study match well with the experimental data. This study revealed that the finite element method can be used effectively to simulate the fatigue crack propagation and, therefore, to estimate the die life. Science code : 625.02.02-625.02.07-625.03.02 Key words : Metal forming, extrusion die, fracture, finite element simulation, mixed-mode fatigue, crack initiation, crack propagation. Page number : 1 89 Advisor : Prof.Dr. A.Erman TEKKAYA