Arabulucunun cezai sorumluluğu
Criminal liability of the mediator
- Tez No: 1011120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Arabuluculuk, Türk Hukuk yargısında oluşan yükün ortadan kalkması ve etkin yargılamanın önünün yeniden açılabilmesi için getirilen en önemli yeniliklerden birisidir. Zira arabuluculuk uygulaması, kısa sürede çok yaygınlaşmış ve arabulucular da, yargının en önemli unsurlarından birisi haline gelmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde arabuluculuk kavramı, hukuki düzenlemesi, arabuluculuk türleri, kamusal hizmet, kamu görevlisi ve arabulucunun kamu görevlisi olarak kabul edilip edilmeyeceği, edilmesi durumunda kamu görevlisi olarak sorumluluğunun ne zaman başladığı, arabuluculuğun temel ilkeleri ve en önemli ilkelerinden biri olan gizlilik ve sır kavramları irdelenmiştir. Özellikle sırrın başladığı an ile gizliliğin hukuki sınırlarına ilişkin tespit ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. İkinci bölümde HUAK'da düzenlenen arabuluculuk gizliliğini ihlal suçu ve unsurlarına ilişkin detaylı açıklamalarda bulunulmuş ve suçun oluşumuna ilişkin uygulamadan örnekler verilerek değerlendirmeler yapılmıştır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda ve özel kanunlarda düzenlenmiş birçok suç tipi, arabuluculuk faaliyeti esnasında, ortaya çıkabilir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde; kamu görevlisi olarak kabul ettiğimiz arabulucunun cezai sorumluluğu, arabuluculuk faaliyetleri esnasında ortaya çıkabilecek gerçek özgü suçlar ve görünüşte özgü suçlar yönünden incelenmiştir. Bu çalışmada toplumun neredeyse her kesiminde faaliyet gösteren arabulucuların, mesleklerini icra ederken, eylemlerinin hangi noktada suç oluşturup oluşturmayacağı; arabulucunun, sistemi sağlıklı bir şekilde ayakta tutabilmesi için dikkat etmesi gereken hususlar ve mevzuata ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Cezai sorumluluğun hukuki dayanağı ve sınırları, mevzuattaki eksiklikler ve yapılması gereken yeniliklere yönelik görüşlerimizle çalışmamıza son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediation is one of the most important innovations introduced in Turkish legal proceedings to eliminate the burden and to reopen the path for effective adjudication. The application of mediation has rapidly gained popularity, and mediators have become one of the essential elements of the judiciary. Our thesis consist of three parts. In the first part, the concept of mediation, its legal regulation, types of mediation, public service, whether a mediator can be considered a public servant or not, if so, when the responsibility of a public servant begins, the fundamental principles of mediation, and one of the most crucial principles, the concepts of confidentiality and secrecy, are examined. Specifically, determinations and evaluations regarding the moment when secrecy begins and the legal limits of confidentiality have been made. In the second part, detailed explanations regarding the crime of violation of confidentiality in mediation as regulated in the Judicial Mediation Law and its elements are provided, along with evaluations based on examples from practice regarding the establishment of the crime. In the Turkish Penal Code No. 5237 and various special codes, many types of crimes are regulated that may arise during the mediation activity. In the third part of our thesis, the criminal liability of the mediator, whom we consider as a public official, has been examined in terms of genuine offenses and apparent offenses. In this thesis, we have discussed the actions of mediators, who operate in nearly every segment of society, and whether they constitute a crime; the issues that the mediator must pay attention to in order to maintain the system's integrity; and legal evaluations related to the legislation. We concluded our study with our views on the legal basis and limits of penal liability, deficiencies in legislation, and necessary innovations.