Kağıt/karton ambalaj malzemesi endüstrisinde çevre yönetim sistemi uygulama örneği
The Case study of environmental management system in paper-board packaging industry
- Tez No: 101112
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN TALINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada çevre yönetim sisteminin bilimsel ve yönetsel esasları ortaya konmuş, örnek bir endüstrinin bu esaslara uygunluğu araştırılmıştır. Kağıt,karton esaslı ambalaj malzemesi üreten örnek endüstrinin mevcut çevre yönetim sistemi incelenmiştir. Üretim akım şeması ve proses akım şemaları oluşturularak sistemin girdileri (kaynaklar) ve çıktıları (ürün ve atıklar) belirlenmiştir. Mevcut uygulamanın yönetim mekanizmalarına, yasa ve yönetmeliklere uygunluğu araştırılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde çevre yönetim sisteminin anlam ve önemi, yapılan çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilmiştir. Çevre yönetim sisteminin gelişimi, oluşum aşamaları, politika, amaç ve hedefler doğrultusunda yapılan eylem planlan, yasalara uygunluk ve uygulama esasları ikinci bölümde anlatılmıştır. Endüstriyel çevre yönetim sistemi çalışmanın amacı olarak ön plana çıkmış, kaynakların yönetimi ve atıkların yönetimi esasları açıklanmıştır. Sistemin endüstrilere getireceği yararlar belirtilmiştir. Uygulama ve yönetim sistemi bölümlerinde, endüstrinin mevcut durum değerlendirmesi proses ve atık araştırmaları doğrultusunda incelenmiş ve uygulanmakta olan yönetim sisteminin ikinci bölümde belirtilen bilimsel esaslara uygunluğu gözden geçirilmiştir. Sonuç ve değerlendirme bölümünde elde edilen veriler değerlendirilerek, gerekli görülen noktalarda öneriler getirilmiştir. vıu
Özet (Çeviri)
THE CASE STUDY OF ENVIRONMENTAL MANAGEMENT SYSTEM IN PAPER-BOARD PACKAGING INDUSTRY SUMMARY In this study, scientific and management ways of environmental management system have been modelled and convenience of the application with this system is researched. Paper-board packaging industry which is taken as a case study, is observed according to existing environmental management applications. Utilisation of inputs (sources) and occurring outputs (products and wastes) are mentioned in product and process flow diagrams. Compliance of the application with management principles about sources and wastes considering the legal frame are defined. In the preceeding section; the significiance and importance of environmental management systems are given, aim and scope of this study is briefly summarized. In the second section, development, formation of the parts of environmental management system and occurrence of application plans due to the environmental policy, target and objectives with compliance to legal frame are mentioned. Industrial environmental management system is seen as the main subject of this study with two basic principles; source management and waste management.Also, the advantages of the system are given. In application and management parts, the case study of the industry is given. Determination of input and outputs of the system are mentioned according to process and waste survey. In management part the compliance of system to scientific principles which are given in section two are observed. In the end of the study, the results are evaluated and some proposals are brought in where necessary. IX