Tekstil endüstrisinde çevre yönetim sistemi uygulaması
Application of environmental management system in a textile industry
- Tez No: 101111
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN TALINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmada tekstil endüstrisinde çevre yönetim sistemi uygulaması incelenmiştir. Proses akım şemaları aracılığıyla kaynak kullanımı ve atıklar belirlenmesi ve mevcut çevre yönetim sistemi uygulamaları incelenmiş, mevcut durum ve gelişmeye yönelik öneriler sonuç ve öneriler bölümünde açıklanmıştır.. Birinci bölümde, çalışmanın anlam ve önemi tanımlanmış, çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde, temel kaynak ve atık yönetimi prensipleri anlatılmış, çevre yönetim sisteminde mevzuatın yeri ve çevre yönetim sistemi tarihçesi ve standartlanndan bahsedilmiştir. ISO 14001 çevre yönetim sistemleri standartı uluslararası bir standarttır. Bu nedenle, bu bölümde ISO 14001 çevre yönetim sistemi standartı incelenmiştir. ISO 14001, yürürlükten kalkmış olan BS 7750 ve“Eco Management and Audit Scheme”(EMAS) arasındaki farklılıklar aynca verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Standartın çevre yönetim sistemi kapsamında uygulama alanının belirlenmesi için yöntemler verilmiştir. Üçüncü bölüm, Türk Stadarları Enstitüsü'nün ISO 14001 kapsamında belgelendirmiş olduğu kuruşların uygunsuzluk raporlannın istatistik! olarak değerlendirme sonuçlannı içerir. Aynca bu bölümde önemli boyutlannın belirlenmesine yönelik yöntemler ve uygulamalar avantaj ve dezavantajlanyla birlikte anlatılmıştır. Dördüncü bölüm, tekstil endüstrisinde çevre yönetim sistemi uygulamasının incelenmesi vaka çalışmasıdır. Bu bölümde, endüstride, üretim düzeni, proses araştırması, kaynak kullanımı ve atık araştırması incelenmiştir. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde mevcut durumu ortaya konan endüstrinin çevre yönetim sistemi açısından değerlendirilmesi, kaynaklann ve atıklann yönetimi açısından, incelenmiştir. Bu bölümde aynca, dördüncü ve beşinci bölümlerdeki veriler kullanılarak, üçüncü bölümde anlatılan önemli çevre boyutlarını belirleme yöntemleri olan risk puanı, delphi tekniği ve ilgili taraf puanlı risk puanı yöntemleri kuruluşun çevre boyutlarına uygulanmıştır. Çıkan sonuçlara göre risk puanı yöntemi uygulanabilir bulunmuştur. Elde edilen tüm bu verilerle çevre yönetim programlan arasındaki bağlantı alt başlık halinde aynca açıklanmıştır. Altıncı bölümde sonuçlar değerlendirilmiş ve ilgili düzeltici ve iyileştirici faaliyetler önerilmiştir. Risk puanı hesaplamaları için bir bilgisayar programı kullanılmıştır. Bu program geliştirilerek kuruluşlar arası bir veri tabanının oluşturulması sağlanabilir. IX
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF ENVIRONMENTAL MANAGEMENT SYSTEM ON A TEXTILE INDUSTRY SUMMARY In this study, application of environmental management system on a textile industry is examined. Using the process flow diagrams, utilization of sources and wastes are identified. In the first chapter, the significance and importance of environmental management system and the aim and scope of the study is defined. In the second chapter, the basic resource and waste management principles are examined. The relationship of environmental management system with legislation and the standards for environmental management systems are mentioned. ISO 14001 environmental management system standard is explained in detail. Differences between various environmental management system standards which are ISO 14001, BS 7750 (it is obselete now) and EMAS (Eco Management and Audit Scheme) are also explained. The audit scope of the environmental management system is also given in this chapter. The third chapter is about the distribution of nonconformities to ISO 14001 standard over the elements of the standard. In this study, nonconformity reports of 25 organizations were examined, in this chapter, The methods of risk analysis is explained. The various methods for determination of significance of environmental aspects belonging to various organizations with a certificate, are explained in this chapter. Some methods was applied and results were documented. The forth chapter is about Die case study of the textile industry, it includes the proses survey, resource and waste search in the industry. In the fifth chapter, anayzes of the industry of which current status is given in the fourth chapter is made in terms of resource and waste management, in this chapter, three of risk assessment methods explained in the third chapter is applied with the data obtained from this chapter and the forth chapter. The relationship between all these data and environmental management programs is explained in the sub chapter. In the sixth chapter, the results are evaluated and some correction actions and improvement in the management systems are given A computer program, which is written in Borland C++ Builder and runs under Windows 95, was used for the calculation of risk number. Some sample scene from the programme is represented in attachments. This data base programme will be enhanced and if it is to be used for many organizations, a central computer will be able to collect date for risk assesment then in turn used by organizations for their own purposes.