Efteni havzasında su kalitesi yönetimi
  1. Tez No: 101115
  2. Yazar: NUSRET KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. ETHEM GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET EFTENİ HAVZASINDA SU KALİTE YÖNETİMİ İçme suyu ihtiyacının karşılanabileceği kaynakların; insanın yaşamını kolaylaştırmak amacıyla giriştiği faaliyetler sonucu giderek kirlenmesi, kaynakların azalması veya nüfus artışından dolayı ihtiyacı karşılayamayacak olması insanları, mevcut ve potansiyel su kaynaklarının etkin kullanımı ve korunmasına yönelik kapsamlı ve uzun vadeli çözümler aramaya itmiştir. Bu bakımdan su kalitesi yönetimi; kaynakların etkin bir şekilde kullanımı ve korunması için vazgeçilmez olmuştur. İstanbul'un su ihtiyacım karşılamak amacıyla DSİ tararından 'uzun vadeli çözüm olarak' önerilen Büyük Melen Çayı'mn da içinde yer aldığı havzadaki su kaynaklarının kalitesini yönetmek bu açıdan önemlidir. Çalışmanın amacını dört ana başlık altında toparlamak mümkündür:. Büyük Melen Çayı'mn da içinde yer aldığı Efteni Havzası' nm kimi özelliklerini ortaya koyarak yapılan/yapılacak planlama, modelleme çalışmalarına veri oluşturmak,. Efteni Havzası'nda su kaynaklarına gelebilecek olası kirletici yükleri tanımlamak,. Efteni Havzası içinde bulunan su kaynaklarının kalitesini ortaya koymak,. Efteni Havzası' nda su kalitesi yönetimi için uygulanabilir bir yaklaşım geliştirmektir. Bu amaçla Bölüm 2'te Efteni Havzası' nm coğrafi, meteorolojik, hidrolojik, sosyal ve ekonomik yapı gibi kimi özellikleri özetlenmiştir. Bölüm 3'te havza içindeki kirletici kaynaklar tanımlanmış ve su kaynaklarına gelebilecek olası kirletici yükler yayılı ve noktasal kaynaklar için hesaplanmışta-. Hesaplanan yüklere endüstrilerden ve çöp döküm alanlarından gelen yükler dahil edilmemiştir. Bölüm 4'te ise Su Kirliliği Kontrol YönetmeliğTne göre havza içinde yer alan su kaynaklarının kalite sınıfları belirlenmiştir. Kantitatif olarak Büyük Melen Çayı 'm etkileyen Küçük Melen Çayı Kalite açısından da Büyük Melen Çayı 'm etkilemektedir. İnsan kaynaklı kirlenme havza içinde bulunan bütün yüzeysel su kaynaklan için söz konusudur. Bu durumu Toplam Koli ve Fekal Streptokok parametreleri göstermektedir. A, B, C, D grubu parametreleri açısından regülatör yerinde yapılan izleme çalışmaları bu suyun içme suyu olarak kullanılamayacağını göstermektedir. Ancak parametrelere tek tek bakıldığında; regülatör yerinde sadece vııFosfor, Mtrit, Civa, Toplam Koliform ve Fekal Streptokok parametreleri açısından problem söz konusudur. Bölüm 5'te ise Efteni havzasındaki su kaynaklarımn kalitesinin yönetimi için havzada uygulanabilir bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu yaklaşım çerçevesinde model gereksinimi ortaya konulmuştur. vıu
Özet (Çeviri)
SUMMARY WATER QUALITY MANAGEMENT AT EFTENI CATCHMENT AREA Pollution of the resources from which the need for potable water can be met as a result of activities carried out by the human beings in order to make their lives easier, running short of the sources or insufficient sources for needs due to population increase directed people towards the researches into the comprehensive and long- term solution concerning the protection and effective use of the present and potential water resources. Because of these facts, water quality management became mandatory for the protection and effective use of the resources. Managing the water resources quality at catchment area where contains Big Melen Stream that is suggested as 'long-term solution' by DSI in order to meet the future potable water need of Istanbul is therefore, important. The aim of this thesis can be grouped under four main title:. to create data for planning, modelling has been made/to be made giving some features of Efteni Catchment Area where contains Big Melen Stream,. to identify the possible waste load endangers the water resources in the Efteni Catchment Area,. to identify the quality of the water resources in the Efteni Catchment Area,. to develop an applicable approach to water quality management in the Efteni Catchment Area. For these purpose, some futures of Efteni Catchment Area such as geographical, meteorological, hydrology, social and economical climate are summarised in the section 2. In the section 3, polluting sources are identified and possible waste loads coming from point and diffuse sources towards water resources are calculated. In the section 4, quality classification of the water resources in the catchment area was made according to the Turkish Water Pollution Control Regulation. Small Melen Stream effects Big Melen Stream in both ways quality and quantity. The pollution caused by human beings endangers all the surface water resources in the catchment area, total coliform and fecal streptococci parameters show this fact. Monitoring conducted in the pool on the parameters A, B, C, D shows that this water can not be used as a potable water source. However when all the parameters are monitored one by one, there is only a problem at the pool regarding phosphorus, nitrite, mercury, total coliform and fecal streptococci. ixIn the section 5, an applicable approach to water quality management in the Efteni Catchment Area was developed. In the content of this approach, the need for modeling is identified. x