Akne vulgaris hastalarında serum çinko düzeylerinin global akne şiddet indeksi ve akne skar şiddeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
Evaluation of the relationship between serum zinc levels, global acne grading system scores and acne scar severity in patients with acne vulgaris compared with healthy controls
  1. Tez No: 1011156
  2. Yazar: HATİCE HEYBELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS SARAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Akne vulgaris, pilosebase ünitenin kronik inflamatuvar bir hastalığı olup, özellikle adölesan ve genç erişkinlerde sık görülmektedir. Hastalığın patogenezinde inflamasyon, immün yanıt ve oksidatif stresin önemli rol oynadığı bilinmektedir. Son yıllarda, antiinflamatuvar ve immünomodülatör özelliklere sahip bir eser element olan çinkonun akne gelişimi ve şiddeti ile ilişkili olabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmada, akne vulgaris hastalarında serum çinko düzeyleri ile akne şiddeti ve akne skar şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve bu bulguların sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, kontrol gruplu çalışmaya akne vulgaris tanılı hastalar ile yaş ve cinsiyet açısından benzer sağlıklı kontroller dahil edildi. Hasta grubunda akne şiddeti Global Akne Derecelendirme Sistemi (GAGS), akne skar şiddeti ise Goodman & Baron sınıflaması ile değerlendirildi. Tüm katılımcıların serum çinko düzeyleri hastane kayıtları üzerinden elde edildi. Ayrıca yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sigara ve takviye kullanımı gibi klinik-demografik değişkenler kaydedildi. Hasta ve kontrol grupları serum çinko düzeyleri açısından karşılaştırıldı; hasta grubunda serum çinko düzeyi ile akne şiddeti ve skar şiddeti arasındaki ilişkiler korelasyon analizleri ile değerlendirildi. p<0,05 istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Akne vulgaris hastalarında serum çinko düzeylerinin sağlıklı kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük olduğu saptandı. Serum çinko düzeyleri ile akne şiddeti arasında negatif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu. Benzer şekilde, serum çinko düzeyleri ile akne skar şiddeti arasında da negatif yönde anlamlı bir korelasyon saptandı. Ayrıca akne şiddeti ile skar şiddeti arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi. Buna karşılık adet düzensizliği, aile öyküsü, sigara kullanımı, takviye kullanımı, yaş ve VKİ gibi değişkenler ile serum çinko düzeyleri, akne şiddeti ve skar şiddeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Bu çalışmada elde edilen bulgular, düşük serum çinko düzeylerinin artmış akne şiddeti ve daha belirgin akne skar şiddeti ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Çinko düzeylerinin, akne vulgaris patogenezi ve klinik seyriyle ilişkili biyolojik bir parametre olabileceği değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda serum çinko düzeyleri, akne şiddeti ve skar gelişimi açısından potansiyel bir gösterge olarak dikkate alınabilir. Ancak bu ilişkinin nedenselliğinin ortaya konulması, serum çinko düzeylerinin öngörücü değerinin belirlenmesi ve çinkonun tedavi sürecindeki olası yerinin değerlendirilmesi için daha geniş örneklemli, prospektif ve müdahale çalışmalarına ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background: Acne vulgaris is a chronic inflammatory disorder of the pilosebaceous unit, commonly affecting adolescents and young adults. Its pathogenesis is multifactorial, involving sebum overproduction, follicular hyperkeratinization, microbial colonization and immune dysregulation. In recent years, increasing attention has been given to the role of micronutrients, particularly zinc, due to its anti-inflammatory, antioxidant and immunomodulatory properties. However, the relationship between serum zinc levels, acne severity and acne scar formation remains incompletely understood. Objective: This study aimed to evaluate the association between serum zinc levels and acne severity as well as acne scar severity in patients with acne vulgaris, and to compare these findings with those of healthy controls. Materials and Methods: This retrospective controlled study included patients diagnosed with acne vulgaris and healthy controls with a similar age and sex distribution. In the patient group, acne severity was assessed using the Global Acne Grading System (GAGS), while acne scar severity was evaluated according to the Goodman & Baron classification. Serum zinc levels of all participants were obtained from hospital records. Clinical and demographic variables, including age, sex, body mass index, smoking status and supplement use, were also recorded. Serum zinc levels were compared between the patient and control groups and correlations between serum zinc levels, acne severity and acne scar severity were evaluated within the patient group. A p value of <0.05 was considered statistically significant. Results: Serum zinc levels were significantly lower in patients with acne vulgaris compared to healthy controls. A statistically significant negative correlation was found between serum zinc levels and acne severity (GAGS scores), as well as between serum zinc levels and acne scar severity. In addition, a positive correlation was observed between acne severity and scar severity. No significant associations were identified between clinical or lifestyle factors (menstrual irregularity, family history, smoking, supplement use, age, and BMI) and serum zinc levels, acne severity, or scar severity. Conclusion: The findings of this study suggest that lower serum zinc levels may be associated with increased acne severity and more pronounced acne scar severity. Serum zinc levels may represent a biological parameter related to the pathogenesis and clinical course of acne vulgaris. In this context, serum zinc may be considered a potential indicator in the evaluation of acne severity and scar development. However, larger prospective studies and interventional trials are needed to clarify the causality of this relationship, determine the predictive value of serum zinc levels, and evaluate the possible role of zinc in the treatment process.