Üç kademeli helisel dişli kutusu için sonlu elemanlar yöntemi ile gerilme analizi
Stress analysis with finite element method for a three-stage helical gearbox
  1. Tez No: 1011165
  2. Yazar: BERKHAN TAŞLIALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEŞ ÇERMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, üç kademeli bir helisel dişli kutusu sisteminin yapısal bütünlüğü ve dinamik karakteristikleri, farklı sementasyon çelikleri (16MnCr5 ve 20MnCr5) özelinde karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Güç iletim sistemlerinde malzeme seçiminin mekanik performans üzerindeki etkisini saptamak amacıyla, sistemin üç boyutlu geometrisi üzerinden Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) tabanlı bir simülasyon modeli oluşturulmuştur. Çalışma kapsamında ilk olarak, analitik hesaplamalarla doğrulanmış Mesh (ağ) yapısı kullanılarak statik yapısal analizler gerçekleştirilmiştir. Nominal yükleme koşulları altında yapılan analizler neticesinde; 20MnCr5 alaşımının yüksek rijitliği sayesinde 16MnCr5'e oranla yaklaşık %40 daha düşük toplam deformasyon sergilediği, ancak yerel gerilme yığılmaları (Von-Mises) açısından daha kritik değerlere ulaştığı saptanmıştır. 16MnCr5 malzemesinin ise sünek yapısı sayesinde gerilmeyi diş yüzeyi boyunca daha homojen dağıttığı gözlemlenmiştir. Tezin ikinci aşamasında, tasarımın operasyonel devirlerdeki rezonans güvenliğini belirlemek üzere modal analizler yürütülmüştür. Analiz sonuçları, malzeme değişiminin sistemin doğal frekansları üzerinde yaklaşık %2,52 oranında bir kaymaya neden olduğunu ve 20MnCr5'in yüksek rijitliğinin doğal frekans spektrumunu yukarı yönlü ötelediğini doğrulamıştır. Elde edilen bulgular, ağır hizmet tipi dişli kutularında 20MnCr5'in kapasite avantajına karşın, dinamik darbe sönümleme ve yorulma direnci odaklı tasarımlarda 16MnCr5'in daha rasyonel bir seçenek olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural integrity and dynamic characteristics of a three-stage helical gearbox system were comparatively investigated using different case-hardening steels (16MnCr5 and 20MnCr5). To determine the effect of material selection on mechanical performance in power transmission systems, a Finite Element Analysis (FEA) based simulation model was developed using the system's three-dimensional geometry. In the first phase of the study, static structural analyses were performed using the Mesh structure, which was validated through analytical calculations. The results under nominal loading conditions showed that 20MnCr5 alloy exhibited approximately 40% lower total deformation compared to 16MnCr5 due to its higher stiffness, yet reached more critical values in terms of local stress concentrations (Von-Mises). Conversely, 16MnCr5 was observed to distribute stress more homogeneously across the gear surface due to its ductile structure. In the second stage of the thesis, modal analyses were conducted to determine the resonance safety of the design at operational speeds. The results confirmed that material changes caused a shift of approximately 2.52% in the natural frequencies of the system, with the higher stiffness of 20MnCr5 shifting the natural frequency spectrum upward. The findings demonstrate that while 20MnCr5 offers a capacity advantage in heavy-duty gearboxes, 16MnCr5 is a more rational option for designs focused on dynamic shock absorption and fatigue resistance.