Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MR) görüntüleme tekniklerinde kullanılan bazı kontrast maddelerin elektron bağlanma enerjisi düzeylerine dayalı kerma hesaplamaları
Kerma calculations based on electron binding energy levels of some contrast agents used in computed tomography (CT) and magnetic resonance (MR) imaging technique
- Tez No: 1011171
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KÜÇÜKÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, BT ve MR görüntülemede kullanılan kontrast maddelerin elektron bağlanma enerji düzeylerinden yararlanarak moleküler, atomik ve elektronik tesir kesitleri (σₘ, σₐ, σₑ) ile etkin atom numarası (Zeff), etkin elektron yoğunluğu (Neff) ve Kerma (K) değerlerini 1–60 keV aralığında teorik olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda kontrast maddelerin fotonlarla etkileşim mekanizmaları incelenerek, vücut dokularında meydana getirdikleri zayıflatma davranışı ve radyasyon dozuna katkıları değerlendirilmiştir. Özellikle BT için İoheksol, MR için Gadoterik asit ve bunların yardımcı bileşenleri ele alınarak XCOM programı aracılığıyla kütle soğurma katsayıları hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilen Kerma ve tesir kesiti verilerinin, kontrast maddelerin klinik güvenliği, doz optimizasyonu ve görüntü kalitesinin iyileştirilmesine yönelik değerlendirmelere bilimsel zemin oluşturması hedeflenmektedir. Ayrıca literatürde yer almayan bazı enerji düzeylerinde yapılan hesaplamalar gelecekteki çalışmalar için referans niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the molecular, atomic, and electronic cross-sections (σₘ, σₐ, σₑ), effective atomic number (Zeff), effective electron density (Neff), and Kerma (K) values of contrast agents used in CT and MR imaging were theoretically determined using electron binding energy levels in the range of 1-60 keV. Within this scope, the photon-matter interaction mechanisms of contrast agents will be investigated, and their attenuation behavior in body tissues and their contribution to radiation dose will be evaluated. Specifically, Iohexol for CT and gadoteric acid for MR will be analyzed along with their auxiliary components, and their mass attenuation coefficients will be calculated using the XCOM program. The aim is to provide a scientific basis for evaluating the clinical safety, dose optimization, and image quality improvement related to contrast agents using the Kerma and cross-section data obtained from this study. Furthermore, the calculations performed at specific energy levels, which have not been previously reported in the literature, are intended to serve as a reference for future research.