Çözelti üfleme tekniği ile denim kumaşlar için apre prosesi geliştirme
Finishing process development for denim fabrics with solution blowing technique
- Tez No: 1011172
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geleneksel apre yöntemleri, yüksek kimyasal ve enerji tüketimi ile tekstil sektöründe sürdürülebilirlik açısından önemli sorunlar oluşturmaktadır. Bu apre işlemleri, yoğun su ve kimyasal kullanımı nedeniyle karbon ayak izini artırmaktadır. Tez çalışmasında bu sorundan yola çıkarak daha az kimyasal ve enerji tüketen, sürdürülebilir bir apre süreci geliştirmek amacıyla Çözelti Üfleme Püskürtme (Solution Blow Spinning – SBS) tekniğinin denim kumaşlarda uygulanabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada haşıl sökme işlemi yapılmış %100 pamuklu denim kumaşlar kullanılmış, karşılaştırma yapılabilmesi için referans olarak geleneksel emdirme yöntemi seçilmiştir. Buruşmazlık, su itici ve yumuşatıcı apreler hem emdirme hem de SBS yöntemi ile kumaşlara uygulanmıştır. Elde edilen numuneler sertlik (stiffness), kat düzelme açısı (crease recovery), eğilme rijitliği, yırtılma mukavemeti, kopma mukavemeti, dikiş açılması, renk, gramaj, sürtünmeye-yıkamaya-tere karşı renk haslığı, hava geçirgenliği, temas açısı, su iticilik testi ve nem yönetimi testi (MMT) gibi testlerle değerlendirilmiştir. Böylece SBS tekniğinin denim kumaş yüzeyindeki performans etkileri kapsamlı bir şekilde ortaya konulmuştur. Sonuçlar SBS tekniğinin performans ve tuşe açısından emdirme yöntemiyle kıyaslanabilir olduğunu, apre işlemlerinde alternatif bir aplikasyon yöntemi olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Conventional finishing processes pose significant sustainability challenges in the textile industry due to their high chemical and energy consumption. These finishing operations increase the carbon footprint as a result of intensive water and chemical usage. Based on this issue, the present thesis investigates the applicability of the Solution Blow Spinning (SBS) technique on denim fabrics as a sustainable finishing process that enables reduced chemical and energy consumption. In this study, 100% cotton denim fabrics subjected to desizing were used, and the conventional pad–dry–cure (padding) method was selected as the reference process for comparison. Wrinkle-resistant, water-repellent, and softener finishes were applied to the fabrics using both the padding and SBS methods. The treated samples were evaluated through comprehensive testing, including stiffness, crease recovery angle, bending rigidity, tear strength, tensile strength, seam slippage, color measurements, fabric weight, color fastness to rubbing, washing, and perspiration, air permeability, contact angle, water repellency test, and moisture management test (MMT). Accordingly, the performance effects of the SBS technique on the surface properties of denim fabrics were systematically examined. The results demonstrate that the SBS technique exhibits comparable performance and handle properties to the conventional padding method and can be considered a viable alternative finishing technique for denim fabrics.