Sapanca Gölü Havzası'nda Su Seviyesi Değişikliklerinin Çok Kriterli Analizi: Sanayi, Tarım ve Kentleşme'nin Su Fizibilitesi Üzerindeki Etkisi
Multicriteria Analysis of Water Level Changes in the Sapanca Lake Basin: The Impact of Industry, Agriculture, and Urbanization on Water Availability
  1. Tez No: 1011177
  2. Yazar: MUSTAFA SARIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KIRLANGIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, İlk ve Acil Yardım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Health, Emergency and First Aid, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sapanca Gölü havzasındaki su seviyesi düşüşüne neden olan antropojenik (insan kaynaklı) faktörlerin bütüncül analizi ve bu riskin kanıta dayalı sürdürülebilir su yönetimi çerçevesinde değerlendirilmesi. Su seviyesindeki düşüşü açıklarken insan faaliyetleri birbirinden bağımsız değil, birbiriyle etkileşimli (bütüncül) parametreler olarak incelenecektir. Su seviyesi düşüşünün yarattığı çevresel ve sosyo-ekonomik tahribat, ölçülebilir risk göstergeleri ile tanımlanacaktır.Sonuç olarak varsayımlar yerine ampirik (gözlemsel/sayısal) verilere dayalı bir yönetim modeli oluşturulup mevcut riskin minimize edilmesi veya proaktif bir yaklaşım ile riskin tamamen ortadan kaldırılıp kritik su seviyesinin normal seyri sağlanması önünde araştırmalar gerçekleştirilecektir..
Özet (Çeviri)
A comprehensive analysis of the anthropogenic (human-induced) factors causing the decline in water levels in the Lake Sapanca basin and an assessment of this risk within the framework of evidence-based sustainable water management. In explaining the decline in water levels, human activities will be examined not as independent factors but as interconnected (holistic) parameters. The environmental and socio-economic damage caused by the decline in water levels will be defined using measurable risk indicators. Consequently, research will be conducted to develop a management model based on empirical (observational/numerical) data rather than assumptions, with the aim of minimizing the current risk or, through a proactive approach, completely eliminating the risk and restoring the critical water level to its normal course.