İhsan Oktay Anar'ın romanlarında müzikal imgeler
Musical images in the novels of İhsan Oktay Anar
  1. Tez No: 1011220
  2. Yazar: BURAK BERKE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİLAD SALMANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrasiyab'ın Hikâyeleri, Amat, Suskunlar, Yedinci Gün, Galiz Kahraman ve Tiamat romanlarında müzikal imgelerin anlatısal ve düşünsel işlevlerini müzikoloji merkezli bir yaklaşımla incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, Anar'ın romanlarında yer alan ses ve müzik göndermelerinin yalnızca estetik ya da atmosferik unsurlar olarak değil; anlatının yapısını, anlam üretimini ve düşünsel derinliğini kuran çok katmanlı göstergeler olarak nasıl işlediğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda müzik, çalgılar, icra pratikleri, makam ve form düşüncesi, tınısal nitelikler, dinleme rejimleri ve ses teknolojileri (radyo, gramofon, mekanik müzik kutuları vb.) üzerinden ele alınmış; edebî metin içinde işlevsel bir anlam üretim mekanizması olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada betimsel analiz yöntemi kullanılarak romanlardaki müzikal göndermeler sistematik biçimde tespit edilmiş ve sınıflandırılmıştır. Ardından yapısökümcü bir okuma ile bu göndermelerin ürettiği anlamların sabit olmadığı, aksine çeşitli söylemsel karşıtlıklar üzerinden sürekli olarak kurulduğu ve dönüştürüldüğü gösterilmiştir. Özellikle dünyevî/semavî, düzen/kaos, söz/ses, merkez/çevre ve seçkin/halk gibi ikiliklerin müzikal imgeler aracılığıyla hem yeniden üretildiği hem de istikrarsızlaştırıldığı tespit edilmiştir. Bu yaklaşım, müziğin romanlarda yalnızca temsil edilen bir tema olmadığını, aynı zamanda anlamın oluşum sürecine doğrudan müdahil olan bir yapı unsuru olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, Anar'ın romanlarında müziğin çok boyutlu bir işlev üstlendiğini göstermektedir. Müziğin ilk olarak anlatı zamanını ve mekânını kuşatan bir akustik çevre (soundscape) oluşturduğu; ikinci olarak ritim ve tempo aracılığıyla olay örgüsünü yönlendiren bir dramaturjik araç olarak işlediği belirlenmiştir. Üçüncü olarak tını, çalgı teknikleri ve icra biçimleri üzerinden karakterlerin iç dünyalarının bedensel ve duygusal düzlemde görünür kılındığı; dördüncü olarak ise icra mekânları, dinleyici toplulukları ve repertuvar yapıları aracılığıyla toplumsal ve kültürel tabakalaşmanın ses üzerinden örgütlendiği ortaya konmuştur. Son olarak, sesin bilgi üretme, aktarma ve dönüştürme kapasitesi üzerinden romanlarda ontolojik ve epistemolojik bir sorgulama alanı açıldığı görülmüştür. Özellikle Suskunlar romanında makam düşüncesi, müzik kuramı ve form yapılarının anlatının düşünme biçimini belirleyen bir modele dönüştüğü; Amat ve Kitab-ül Hiyel romanlarında ise sesin emek, disiplin, iktidar ve teknoloji ile ilişkili bir üretim alanı olarak kurgulandığı tespit edilmiştir. Diğer romanlarda da müzik, modernleşme, medyatikleşme, kültürel karşılaşmalar ve estetik tartışmaların taşıyıcısı olarak işlev görmektedir. Sonuç olarak bu tez, müziğin İhsan Oktay Anar'ın romanlarında yalnızca temsil edilen bir içerik değil; anlatı yapısını düzenleyen, anlamı çoğaltan ve sürekli olarak yeniden kuran temel bir estetik ve düşünsel mekanizma olduğunu ortaya koymaktadır. Müzikal imgeler, metinlerde hem düzen kurucu hem de bu düzeni bozan bir işlev üstlenerek anlatının dinamik doğasını görünür kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the narrative and conceptual functions of musical imagery in İhsan Oktay Anar's novels Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrasiyab'ın Hikâyeleri, Amat, Suskunlar, Yedinci Gün, Galiz Kahraman and Tiamat through a musicology-centered approach. The primary aim of this study is to demonstrate how the references to sound and music in Anar's novels function not merely as aesthetic or atmospheric elements, but as multi-layered signifiers that shape the narrative structure, meaning production, and intellectual depth. In this context, music, instruments, performance practices, concepts of mode and form, tonal qualities, listening regimes, and sound technologies (radio, gramophone, mechanical music boxes, etc.) are examined; they are evaluated as a functional mechanism of meaning production within the literary text. Using a descriptive analysis method, musical references in the novels were systematically identified and classified. Subsequently, through a deconstructive reading, it was demonstrated that the meanings produced by these references are not fixed but are instead constantly constructed and transformed through various discursive oppositions. In particular, it has been observed that dichotomies such as earthly/heavenly, order/chaos, word/sound, center/periphery, and elite/masses are both reproduced and destabilized through musical imagery. This approach reveals that music in the novels is not merely a represented theme, but also a structural element that directly intervenes in the process of meaning formation. The findings indicate that music serves a multidimensional function in Anar's novels. It has been determined that music first creates an acoustic environment (soundscape) that envelops the narrative's time and space; second, it functions as a dramaturgical tool that directs the plot through rhythm and tempo. Thirdly, it has been shown that the inner worlds of characters are made visible on the physical and emotional planes through timbre, instrumental techniques, and performance styles; and fourthly, it has been demonstrated that social and cultural stratification is organized through sound via performance spaces, audiences, and repertoire structures. Finally, it has been observed that sound opens up a field of ontological and epistemological inquiry in novels through its capacity to produce, transmit, and transform knowledge. In particular, it has been observed that in the novel Suskunlar, the concept of musical modes, music theory, and formal structures have become a model that shapes the narrative's mode of thought; whereas in the novels Amat and Kitab-ül Hiyel, sound is constructed as a sphere of production linked to labor, discipline, power, and technology. In other novels as well, music functions as a vehicle for modernization, mediatization, cultural encounters, and aesthetic debates. In conclusion, this thesis demonstrates that music in İhsan Oktay Anar's novels is not merely a represented content; rather, it is a fundamental aesthetic and intellectual mechanism that organizes the narrative structure, multiplies meaning, and constantly reconstructs it. Musical images assume both an order-establishing and an order-disrupting function within the texts, thereby revealing the dynamic nature of the narrative.