Artvin Adakale Mahallesi koruma sorunları ve çözüm önerileri
Artvin Adakale Neighborhood protection issues and solution suggestions
  1. Tez No: 1011235
  2. Yazar: DERYA ERDOĞAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TUTKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras, toplumların kimliğini, yaşam biçimini ve tarihsel sürekliliğini yansıtan en önemli unsurlardan biridir. Bu mirasın önemli bir parçası olan geleneksel mimari, yerel malzeme kullanımı, iklime uyumlu yapım teknikleri ve sosyal yaşamla kurduğu ilişki bakımından büyük değer taşır. Doğu Karadeniz Bölgesi, özgün topografyası ve zengin kültürel birikimiyle bu mirasın önemli örneklerini barındırmaktadır. Artvin ili sınırlarında yer alan Adakale Mahallesi, geleneksel konut dokusu, arkeolojik alanı, tarihi yapıları ve doğal çevreyle uyumlu yerleşim biçimiyle özgün mimari karakterini yansıtmaktadır. Ancak son yıllarda yaşanan fiziksel bozulmalar, bakımsızlık ve turizme kazandırma baskısı, mahalledeki özgün mimari kimliği tehdit etmektedir. Bu çalışmada, Adakale Mahallesi'nde yer alan geleneksel sivil mimari örnekleri tespit edilerek belgelenmiş, konutların tipolojileri ortaya çıkarılmış ve mevcut durumları koruma ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmiştir. Böylece, literatürde sınırlı olarak ele alınan bu alanın belgelenmesine katkı sağlanmış ve benzer kırsal yerleşimler için model oluşturabilecek bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cultural heritage is one of the most important elements that reflects the identity, lifestyle and historical continuity of societies. Traditional architecture, which is an important part of this heritage, is of great value in terms of its use of local materials, climate-compatible construction techniques and the relationship it establishes with socialultural heritage is one of the most important elements that reflects the identity, lifestyle and historical continuity of societies. The Eastern Black Sea Region, with its unique topography and rich cultural accumulation, contains important examples of this heritage. Located on the borders of Artvin province, the Adakale Neighborhood reflects its original architectural character with its traditional residential texture, archaeological site, historical structures and settlement form compatible with the natural environment. However, the physical deterioration experienced in recent years, disrepair and the pressure to attract tourism threaten the original architectural identity in the neighborhood. In this study, the traditional civil architecture examples located in the Adakale Neighborhood were identified and documented, the typologies of the houses were revealed and the existing conditions were evaluated in accordance with the principles of conservation. Thus, a contribution has been made to the documentation of this area, which is considered as limited in the literature, and findings that can create a model for similar rural settlements have been revealed.