Çocukluk çağında akut lösemilerde ve hematopoietik kök hücre nakli olan hastalarda fungal enfeksiyon sıklığının ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of frequency and risk factors of invasive fungal infections in pediatric acute leukemia and allojenic hematopoietic stem cell transplantation
- Tez No: 1011236
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çocukluk çağında akut lösemi tanılı hastalarda ve allojenik hematopoietik kök hücre nakli (HKHN) yapılan hastalarda invaziv fungal enfeksiyon (İFE) sıklığının belirlenmesi ve İFE ile ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 2014-2024 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalında izlenen hastaların verileri kullanılarak gerçekleştirilen retrospektif, tek merkezli bir kohort çalışmasıdır. İFE olguları kanıtlanmış (proven), kuvvetle olası (probable) ve olası (possible) olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Çalışmada toplam 170 akut lösemi hastası ve 140 allojenik HKHN hastası değerlendirildi. Akut lösemi grubunda toplam İFE sıklığı %22,9 (39/170) olarak saptandı. İFE sıklığı standart risk B-ALL grubunda %5,4, yüksek risk ALL grubunda %17,9, relaps ALL grubunda %30,4 ve AML grubunda %54,3 bulundu. HKHN grubunda toplam İFE sıklığı %7,1 (10/140) idi. HKHN hastalarında kısa süreli kortikosteroid kullanımı olan grupta İFE sıklığı daha yüksek bulundu (%20'ye karşı %5; p=0,037), ancak çok değişkenli analizde bağımsız anlamlılık saptanmadı. Buna karşılık CMV reaktivasyonu, HKHN grubunda İFE gelişimi ile bağımsız olarak ilişkili bulundu ve CMV reaktivasyonu olan hastalarda İFE gelişme olasılığının 6,3 kat arttığı gösterildi (aOR=6,299; %95 GA: 1,589–24,974; p=0,009). Toplam 49 İFE olgusunun %42,9'u possible, %36,7'si proven ve %20,4'ü probable olarak sınıflandırıldı. İFE olgularının %30,6'sında çocuk yoğun bakım gereksinimi gelişti ve İFE ilişkili mortalite oranı %6,1 olarak bulundu. Sonuç: Çocukluk çağı akut lösemilerinde İFE halen önemli bir komplikasyondur. Özellikle AML ile relaps ALL hastaları en yüksek riskli grupları oluşturmaktadır. Allojenik HKHN yapılan hastalarda toplam İFE sıklığı akut lösemi grubuna göre daha düşük olmakla birlikte, bu grupta daha riskli hasta grubunun belirlenmesi gereklidir. Çalışmamız, merkezlere özgü İFE sıklıklarının ve risk faktörlerinin belirlenmesinin, antifungal profilaksi stratejilerinin rasyonel planlanması ve yüksek riskli hastaların daha doğru tanımlanması açısından önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the incidence of invasive fungal infections (IFI) and to evaluate the associated risk factors in children diagnosed with acute leukemia and in patients who underwent allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (HSCT). Materials and Methods: This study was designed as a retrospective, single-center cohort study using the data of patients followed in the Division of Pediatric Hematology, Ankara University Faculty of Medicine between 2014-2024. IFI episodes were classified as proven, probable, and possible. Results: A total of 170 patients with acute leukemia and 140 patients who underwent allogeneic HSCT were evaluated. The overall frequency of IFI was 22.9% (39/170) in the acute leukemia group. The frequency of IFI was 5.4% in the standard-risk B-ALL group, 17.9% in the high-risk ALL group, 30.4% in the relapsed ALL group, and 54.3% in the AML group. The overall frequency of IFI in the HSCT group was 7.1% (10/140). In the HSCT group, the frequency of IFI was higher among patients who received short-term corticosteroids than among those who did not (20% vs. 5%; p=0.037), although this association did not remain statistically significant in multivariable analysis. In contrast, CMV reactivation was found to be independently associated with the development of IFI in the HSCT group, and the odds of IFI were 6.3-fold higher in patients with CMV reactivation (aOR=6.299; 95% CI: 1.589–24.974; p=0.009). Of the 49 IFI episodes, 42.9% were classified as possible, 36.7% as proven, and 20.4% as probable. Pediatric intensive care unit admission was required in 30.6% of IFI cases, and the IFI-related mortality rate was 6.1%. Conclusion: IFI remains an important complication in childhood acute leukemias. Patients with AML and relapsed ALL constitute the highest-risk groups. Although the overall frequency of IFI was lower in patients undergoing allogeneic HSCT than in the acute leukemia group, further identification of higher-risk subgroups within the HSCT population is necessary. Our findings suggest that determining center-specific IFI frequencies and risk factors is important for the rational planning of antifungal prophylaxis strategies and for more accurate identification of high-risk patients.