Uçucu küllerin ağır metal gideriminde kullanımı
Utilization of fly ashes in heavy metal removal
- Tez No: 101126
- Danışmanlar: PROF.DR. SADRİYE KÜÇÜKBAYRAK OSKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
UÇUCU KÜLLERİN AĞIR METAL (Cu2+,Pb2+) GİDERÎMİNDE KULLANIMI ÖZET Uçucu kül; termik santralde kömür yakılması sonucu oluşan,çok küçük tane boyutuna sahip bir artıktır. Uçucu külün kimyasal ve fiziksel özellikleri, yakıta ve yakmanın gerçekleştirildiği şartlara bağlıdır.Uçucu külün özelliklerini belirleyen faktörler arasında tanecik yapısı,tanecik boyutu, özgül ağırhk,kimyasal bileşim ve uçucu külün adsorpsiyon kabiliyetini sayabiliriz.Uçucu külün tanecik boyut dağılımı 1-100 um arasında olup,tanecikler ergime sonucu küresel yapıdadır.Uçucu kül içeriğinde yer alan elementler genelde oksitleri halinde bulunurlar:Si02,Aİ2C>3,MgO,CaO ve Fe2Û3. Uçucu kül atıldığı ve kullanıldığı ortamlarda, su,toprak ve hava kirliliği yaratmaktadır. Dünyada üretilen külün tamamı değerlendirilemese de, birçok kullanım alam alam mevcuttur.Bunlar arasında; tuğla ve cam üretirnindejıafif agrega üretiminde,maden ocaklarında filtre olarak,ısı yalrtırnında ve özellikle inşaat sektöründe betonun dayanımım artırması nedeniyle kullanımım sayabiliriz. Çevre açısından önemli bir başka sorun da,çeşitli endüstriyel atık sularda yer alan ağır metallerdir.Su kMih^inin önemli bir bölümünü teşkil eden bu atığın esas kaynağı madencilik endüstrisidir.Ağır metallerin yaşayan türlere zararlı olması nedeniyle, su ve atık sulardan elimine edilmeleri çok önemlidir. Ağır metallerle ilgili birçok giderim yöntemi geliştirilmiştir.Bunlardan en fazla uygulananları; kimyasal çöktürme,adsorpsiyon,flotasyon, iyon değiştirme ve biyolojik arıtımdır. Bu çalışmada, uçucu kül yardımıyla ağır metallerin sulardan uzaklaştırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla; Çayırhan,Çatalağzı,Afşin-Elbistan,Seyitömer ve Orhaneli termik santral uçucu külleriyle,Çan lmyitinin yakıldığı endüstriyel bir akışkan yataktan alınan uçucu kül kullamlrmştır. Önce uçucu küllerin kimyasal ve fiziksel karakterizasyonu gerçeMeştirilmiştir.Daha sonra, uçucu kül numunelerinin distile su ile farklı derişimlerde çözeltileri hazırlanarak pH değerleri zamana bağlı olarak ölçülmüştür.50 ppm'lik derişimlerde hazırlanan Cu2+ ve Pb2+ çözeltilerine çeşitli oranlarda uçucu kül ilave edilerek, bu iki ağır metali gidermedeki etkileri saptanmıştır. Bu çalışmada yer alan altı uçucu kül numunesinin, sudaki Cu2+ ve Pb2+ iyonlarının hemen hemen tamamını giderebildiği çalışma koşullan saptanmış ve sonuçlar numunelerin özellikleriyle ilişkilendirilerek tartışılmıştır. ix
Özet (Çeviri)
UTILIZATION OF FLY ASHES IN HEAVY METAL(Cu2+,Pb2+) REMOVAL SUMMARY Fly ash; is a waste material with a very small particle size, which is formed as a result of coal burning in thermal power plants. The physical and chemical properties of fly ash depends on the fuel used and the combustion conditions. The factors that determine the properties of fly ash are the particle structure, particle size, spesific gravity, chemical composition and the adsorption ability. Fly ash has particle size distribution between l-100um and the particles are spherical in shape as a result of melting. Fly ash comprises chemically a mixture of the following oxides in general; SİO2, AI2O3, MgO, CaO and Fea03. Fly ash creates water, soil and air pollution in the media its used and disposed. Although not all of the amount produced in the world can be evaulated, there exist several utilization fields for fly ash. Some of these are; in brick and glass production, light weight aggregate, as filter in mining industry, in thermal insulation and especially in civil engineering due to the fact that it increases the concrete stability. Another source of environmental pollution is the heavy metal content of industrial waste waters. The main source of this waste which is one of the most important factors in water pollution, is the mining industry. The removal of heavy metals from water and waste water because of their harmful effects on living species is seriously important. There are plenty of removal methods for heavy metals. Chemical precipitation, adsorption, flotation, ion exchange and biological treatment are mostly applicated methods. The aim of this study is to remove heavy metals from waste waters. For this purpose, the fly ashes of Çayırhan, Çatalağzı, Afşin-Elbistan, Seyitömer, Orhaneli Thermal power plants and the fly ash of Çan lignite taken from an industrial fluidized bed are used. Initially the chemical and physical characterization of fly ashes are completed. Then, solution of fly ash samples in water with different concentrations are prepared and their pH values are measured depending on time. Fly ashes are added to the Cu2+ and Pb2+ solutions both of which were prepared in 50 ppm and their efficiensy in removal of these two heavy metals are detected. In this study, the experimental conditions in which Cu2+ and Pb2+ ions could be removed by six of the fly ashes are determined and the results are discussed. x