Aril/hetaril azo bileşiklerininsentezi, karakterizasyonu ve reaksiyonlarının incelenmesi
Synthesis, characterization of aryl/hetaryl azo compounds and investigation of reactions
- Tez No: 1011268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP YAKUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, teknolojik açıdan önemli potansiyele sahip benzo[c]sinnolin ve bifenil yapıları içeren yeni heteroazo boyarmaddelerin ve hibrit spiropiran türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve spektral özelliklerinin incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında üç farklı grup bileşik serisi sentezlenmiştir. İlk grupta, 3,8-diaminobenzo[c]sinnolin türevi bis-fenilazo bileşikleri (3a-c); ikinci grupta bifenil ve benzo[c]sinnolin köprülü bis-spiropiran türevleri (1e-4e); üçüncü grupta ise aromatik amin türevli mono/bis-azo bileşikleri (3f-4h) hazırlanmıştır. Sentezlenen yeni moleküllerin yapıları; FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR ve HR-MS teknikleri ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin solvatokromik, halokromik (asit-baz) ve fotokromik özellikleri incelenmiştir. Bis-fenilazo türevlerinde (1. Grup), molekül içi hidrojen bağının (3b) fotokararlılığı artırdığı, sterik engelli türevlerin (3c) ise ışık etkisiyle foto-tautomerizm gösterdiği tespit edilmiştir. Bis-spiropiran türevlerinin (1e, 2e)(2. Grup), fotokromik özellik sergilediği belirlenmiştir. Ayrıca, sentezlenen benzo[c]sinnolin türevlerinin (3, 3f) elektropolimerizasyonu ile elde edilen iletken polimerlerin (P1 ve P2), düşük optik bant aralığına ve yüksek renklendirme verimliliğine sahip olduğu, dolayısıyla elektrokromik cihaz için kullanılabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis, characterization, and investigation of the spectral properties of novel heteroazo dyes and hybrid spiropyran derivatives incorporating technologically significant benzo[c]cinnoline and biphenyl frameworks were carried out. Within the scope of the study, three distinct series of compounds were synthesized. In the first group, 3,8-diaminobenzo[c]cinnoline-based bis-phenylazo derivatives (3a–c) were prepared. In the second group, biphenyl- and benzo[c]cinnoline-bridged bis-spiropyran derivatives (1e–4e) were synthesized. In the third group, aromatic amine-derived mono-/bis-azo compounds (3f–4h) were obtained. The structures of all newly synthesized molecules were elucidated using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, and HR-MS techniques. The solvatochromic, halochromic (acid–base), and photochromic behaviors of the synthesized compounds were systematically examined. For the bis-phenylazo derivatives (Group 1), it was found that intramolecular hydrogen bonding (3b) enhanced photostability, whereas the sterically hindered derivative (3c) exhibited photo-tautomerism upon light irradiation. The bis-spiropyran derivatives (1e and 2e) in Group 2 were shown to display pronounced photochromic properties. Furthermore, conductive polymers (P1 and P2) obtained via electropolymerization of benzo[c]cinnoline derivatives (3 and 3f) were demonstrated to possess a low optical band gap and high coloration efficiency, indicating their suitability as promising materials for electrochromic device applications.