Klasik İslam ahlak eserlerindeki çocuk terbiyesine dair hususların günümüz eğitim anlayışı bağlamında değerlendirilmesi
An evaluation of child rearing issues in classical Islamic moral works within the context of contemporary educational understanding
  1. Tez No: 1011269
  2. Yazar: İBRAHİM KUNDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACİ SAĞLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışması, klasik İslâm ahlâk literatüründe çocuk terbiyesine dair ortaya konulan ilkeleri günümüz eğitim anlayışı bağlamında değerlendirmeyi amaçlamaktadır. İslâm düşünce tarihinde ahlâk eserlerinde çocuk eğitimi genellikle“Tedbîrü'l-Menzil”başlığı altında aile çerçevesinde ele alınmış; çocuk, fıtrî potansiyele sahip ve şekillendirilmeye açık bir varlık olarak görülmüştür. Bu süreçte aile ve çevre, çocuğun karakter gelişiminde temel belirleyiciler olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın amacı, İbn Miskeveyh (ö. 421/1030), Gazâlî (ö. 505/1111), Nasîruddîn Tûsî (ö. 672/1274), Celâleddîn Devvânî (ö. 908/1502) ve Kınalızâde Ali Efendi (ö. 979/1572) gibi düşünürlerin eserlerinde yer alan çocuk terbiyesi anlayışlarını incelemek ve bu görüşlerin günümüz eğitim anlayışıyla örtüşen ve farklılaşan yönlerini ortaya koymaktır. Çalışma nitel araştırma yöntemine dayanmakta olup doküman analizi deseni kullanılmıştır. Veriler içerik analizi yoluyla temalandırılmış ve betimleyici-mukayeseli bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Bulgular, klasik İslâm ahlâk düşünürlerinin çocuk eğitiminde aileyi merkeze aldığını, karakter inşasını temel hedef olarak belirlediğini ve alışkanlık kazandırma, model olma ve ödül-ceza gibi yöntemleri benimsediğini göstermektedir. Bununla birlikte bazı uygulamaların modern pedagojik yaklaşımlarla örtüşmediği tespit edilmiştir. Klasik İslâm ahlâk literatüründeki çocuk terbiyesi anlayışının önemli ölçüde evrensel pedagojik ilkelerle örtüştüğü, ancak bazı yönlerinin tarihsel bağlamla sınırlı kaldığı görülmektedir. Bu birikimin modern eğitim yaklaşımlarıyla birlikte değerlendirilmesi, daha bütüncül bir çocuk eğitimi perspektifi geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the principles of child rearing set forth in classical Islamic ethical literature within the context of contemporary educational understanding. In the history of Islamic thought, child education in ethical works has generally been discussed within the framework of the family under the heading“Tedbîrü'l-Menzil”(Management of the Home); the child has been seen as a being with innate potential and open to shaping. In this process, family and environment have been considered as fundamental determinants in the child's character development. The aim of this research is to examine the understanding of child rearing found in the works of thinkers such as Ibn Miskawayh (d. 421/1030), Ghazali (d. 505/1111), Nasiruddin Tusi (d. 672/1274), Jalaluddin Dawwani (d. 908/1502), and Kinalizade Ali Efendi (d. 979/1572), and to reveal the aspects of these views that coincide with and differ from today's understanding of education. The study is based on a qualitative research method and uses a document analysis design. The data were themed through content analysis and evaluated with a descriptive-comparative approach. The findings show that classical Islamic moral thinkers centered the family in child education, determined character building as the main goal, and adopted methods such as habit formation, modeling, and reward-punishment. However, it has been observed that some practices do not align with modern pedagogical approaches. While the understanding of child rearing in classical Islamic ethical literature largely coincides with universal pedagogical principles, some aspects appear to be limited by historical context. Evaluating this accumulated knowledge alongside modern educational approaches can contribute to developing a more holistic perspective on child education.