İnorganik tuz katkılı kalsiyum hidroksit sorbentlerinin sülfatasyonu
The Sulphation of calcium hydroxide sorbent with inorganic salt additives
- Tez No: 101128
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL ERSOY MERİÇBOYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İNORGANİK TUZ KATKILI KALSİYUM HİDROKSİT SORBENTLERININ SÜLFATASYONU ÖZET Fosil yakıtların yakılması sonucu oluşan kükürt oksitler, atmosferdeki en önemli kirleticilerdir ve bu kirleticiler sadece canlı organizmaya değil, toprak, su ve diğer doğal kaynaklara da ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle, baca gazlarının atmosfere verilmeden önce temizlenmesi ve kükürt oksitlerin atmosferdeki derişiminin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Baca gazı desülfürizasyon prosesleri arasında, düşük sıcaklıklarda uygulanabilen, yüksek yatırım gerektiren üniteler içermeyen ve mevcut güç santrallerine kolaylıkla uygulanabilen nemlendirmeli alkali enjeksiyon prosesleri en uygun prosesler olarak karşımıza çıkmaktadır. Desülfürizasyonun sorbent enjeksiyon bölgesinde başlayıp, esas olarak toz tutucu sistemlerde ( torba, elektrostatik filtreler ) gerçekleştiği bu proseslerde, değişik sorbentler 333-373 K'deki nemli gaz içine enjekte edilmektedir. Yaygm olarak kullanılan sorbent kalsiyum hidroksittir. Ancak bu sistemlerde kalsiyum hidroksitin, kükürt dioksit ile temas süresi, yaş sistemlere kıyasla çok kısa olduğu için kullanım verimi oldukça düşük olmaktadır. Bu nedenle, kalsiyum hidroksit çeşitli katkı maddeleri ile tepkimeye sokularak kükürt dioksite karşı reaktif yapılar oluşturulmakta ve desülfürizasyon etkinliği arttırılmaktadır. Kullanılan katkı maddeleri, silis içeriği yüksek maddeler ( uçucu kül, diyatomit, silis dumanı vb. ) ile inorganik tuzlardır ( CaS04.l/2H20, NaCl, KC1, CaCl2, LiCİ, NaN03, NaS03 vb. ). Uçucu kül, kömürle çalışan termik santrallerde; silis dumanı, silisyum ile bazı alaşımların üretiminde; CaS04.1/2H20 ise kireç ve/veya kireçtaşı kullanılan desülfürizasyon proseslerinde ortaya çıkan aük malzemelerdir. Bu atıkların değerlendirilmesi, hem çok kısıtlı olan doğal maddelerin kullanımını azaltarak doğanın tahrip edilmesini önlemekte, hem de bu malzemelerin atılmak üzere depolanması durumunda çevrede meydana gelecek problemleri en aza indirmektedir. Bu çalışmada, uçucu kül/Ca(OH)2 ve silis dumanı/Ca(OH)2 karışımları CaS04.1/2H20 ilaveli ve ilavesiz ortamlarda hidratlanmış ve elde edilen aktif sorbentlerin sülfatasyon kapasiteleri belirlenmiştir. Ayrıca, kalsiyum hidroksite nem çekici özelliğe sahip NaCl, KC1 ve CaCİ2 gibi inorganik tuzlar katılarak, bu tuzların, sülfatasyon kapasitesine olan etkileri belirlenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SULPHATION OF INORGANIC SALT ADDED CALCIUM HYDROXIDE SORBENTS SUMMARY The sulphur oxides resulting from fossil fuel combustion are the major atmospheric pollutants and they cause serious damage not only to living organisms but also to soil, water, and other natural sources. Therefore, flue gases must be desulphurized before leaving the combustion system to control sulphur oxides emissions into the atmosphere. Among flue gas desulphurization processes, low temperature humidified duct injection processes are probably the best ones, because they do not require costly equipments and can be easily set up in an existing power plant In these desulphurization processes, desulphurization begins in the sorbent injection point ( in the ductwork ) and is mostly carried out in the dust collection systems ( bag, electrostatic filters ). Different sorbents are injected into the humidified flue gas at the temperature range of 333-373 K. The common sorbent material, which is used in these systems is hydrated lime [Ca(OH)2]. The main drawback of these systems is that the sorbent utilization is lower Ihan that of conventional wet flue gas desulphurization processes due to the short residence time of calcium hydroxide with sulphur dioxide. In order to increase desulphurization efficiency, hydrated lime is activated toward sulphur dioxide by reacting with different additives; such as materials containing high SİO2 ( fly ash, diatomite, silica fume etc. ) and inorganic salts ( CaS04.l/2H20, NaCl, KC1, CaCl2, NaN03, NaS03 etc. ). Fly ash is a waste product of coal-fired power plants; silica fume is an industrial waste that forms during the production of siliceous alloys; CaS04.1/2H20 is also a waste product of desuphurization processes using hydrated lime and/or limestone. To utilize those waste materials prevents and reduces the utilization of natural materials and also minimizes environmental problems which will appear by storing those waste materials. In this project, the mixtures of fly ash/Ca(OH)2 and silica fume/Ca(OH)2 were hydrated with and without of CaS04.l/2H20 additive and sulphation capacities of hydrated sorbents were determined. Also deliquescent inorganic salts such as NaCl, KC1 and CaCİ2 were added to Ca(OH)2 and the effects of these salts to the sulphation capacity of sorbents were determined.